MENÜ
ANA SAYFA
x

25 Ekim 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

25 Ekim 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/239) İzmir’de Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

22 Ekim 2022 tarihinde İzmir’in Menemen ilçesinde gözaltına alınan Cebrail Gündoğdu’nun gözaltına alınırken ve daha sonra götürüldüğü açık alanda işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

Müvekkillerinin maruz kaldığı işkence iddiasıyla ilişkin yaptıkları açıklamada Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İzmir Şubesi şunları belirtti: “Gözaltına alındığı anda kendisine ‘Keşke biraz kaçsaydın da seni öldürebilme fırsatı verseydin bize’ denilerek, Evka-5 mevkiinde bir dağlık alana götürülmüş, üzerinde iç çamaşırı kalacak şekilde çıplak halde soyulmuş ve işkenceye devam edilmiştir. Bulunduğu alana ilk alındığı andaki iki sivil araç dışında 6-7 sivil araç daha gelmiş, gelen her sivil olduğu tahmin edilen devlet görevlisince darba maruz kalmıştır. Yaklaşık iki saatlik bu zaman diliminin bir kısmında elleri ters ve çift kelepçeli olacak şekilde kafasına bez geçirilmiş, işkence bu şekilde devam ettirilmiştir. Üzerindeki elbiseleri parçalanmış, öldürülmekle tehdit edilmiştir. Dağlık alandaki işkenceden sonraki süreçte İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne getirilmiştir (…) Bu işkence nedeniyle sağ kulak zarı patlamış, gözlerinde morluklar ve vücudundaki birçok yerde yaralanma izleri oluşmuştur. Kulak içinde beyin kanaması da olabileceği değerlendirilen bir kanama meydana gelmiştir. Sağlık muayenesi sırasında kendisine, yüzünde kemik kırığı olabileceği söylenmiştir. İşkence izleri gözle görülür şekilde bellidir (…) Sağlık muayenesine götürüldüğünde zaman zaman ters kelepçe işkencesi uygulanmış, doktor muayenesi sırasında, talep ettiği halde kolluk görevlileri dışarı çıkarılmadan muayene işlemleri gerçekleşmiştir.”

(10/240) Ankara’da İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Gazeteci…

Mezopotamya Ajansı ve Jinnews muhabirlerine yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 25 Ekim 2022 tarihinde Ankara’daki evine baskın yapılan gazeteci Berivan Altan’ın ters kelepçelenerek yerde bekletildiği, bu sırada sözlü şiddete maruz kaldığı öğrenildi. Baskın sırasında evde bulanan diğer 2 gazetecinin de ters kelepçelendiği ve yerde bekletildiği bildirildi.

(10/241) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

24 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’nden Eskişehir L Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Nagehan Yüksel isimli mahpusun cezaevi girişinde çıplak aramaya maruz kaldığı öğrenildi.

24 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mersin Tarsus Kadın Cezaevi’nden Antalya Alanya L Tip Cezaevi’ne sevk edilen Hatice Kaymak isimli mahpusun infaz koruma memurlarının işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi.

25 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya Alanya L Tip Cezaevi’ne yeni sevk edilen 15 mahpusun cezaevi müdürü tarafından “Sizi adam edeceğiz, bilerek buraya yolladılar” denilerek tehdit edildiği öğrenildi.

25 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’nde siyasi mahpusların kaldığı bir koğuşta yapılan arama sırasında mahpusların infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı, mahpuslara ait kişisel eşyalara el konulduğu öğrenildi.

(10/242) Cezaevinde Açlık Grevi…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde devam etmekte olan Pençe-Kilit operasyonu sırasında kimyasal silah kullandığına ilişkin iddialar ile ilgili olarak Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan 3 mahpusun (Muhanmmed Kartal, Kasım Aslan, Masum Karaman) 5 günlük dönüşümlü açlık grevine başladığı öğrenildi.

(10/243) Ankara, İstanbul, Van, Diyarbakır, Urfa, Mardin’de Gözaltına Alınan Gazeteciler…

Mezopotamya Ajansı ve Jinnews muhabirlerine yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 25 Ekim 2022 tarihinde 14 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldığı öğrenildi. Soruşturma kapsamında Diyarbakır, Ankara, İstanbul, Van, Urfa ve Mardin’de yapılan ev baskınlarında aralarında Mezopotamya Ajansı Yazı İşleri Müdürü’nün de olduğu 11 gazeteci gözaltına alındı.

Gözaltına alınan gazeteciler: Mezopotamya Ajansı Yazı İşleri Müdürü Diren Yurtsever, Mezopotamya Ajansı muhabirleri Deniz Nazlım, Selman Güzelyüz, Zemo Ağgöz, Berivan Altan, Hakan Yalçın, Emrullah Acar ve Ceylan Şahinli ile Jinnews muhabirleri Habibe Eren, Öznur Değer, Derya Ren.

Baskın yapılan evlerdeki aramalarda evlerde bulunan bilgisayar, kamera, fotoğraf makinesi ve kitaplara el konulduğu öğrenildi.

Ankara’da gözaltına alınan Zemo Ağgöz’ün 45 günlük bebeği olduğu ve savcılık izni ile polis eşliğinde bebeğini emzireceği bildirildi.

Gözaltına alınan gazeteciler ile ilgili 24 saat avukata erişim kısıtlılığı kararı alındığı ve Ankara dışında gözaltına alınanların Ankara’ya götürüleceği öğrenildi.

(10/244) Ankara’da Gözaltına Alınan CHP Yöneticisi…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ABD Temsilcisi Yurter Özcan, hakkında açılmış bir davada ifade vermediği gerekçesiyle 25 Ekim 2022 tarihinde Ankara’da kaldığı otelde gözaltına alındı. Yurter Özcan aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinden sonra serbest bırakıldı.

(10/245) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

25 Ekim 2022 tarihinde Mersin’de yapılan ev baskınlarında 13 kişi ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddialarıyla gözaltına alındı.

(10/246) Diyarbakır’da Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinin Belediye Eş Başkanı Gülşen Özer hakkında Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Ekim 2022 tarihinde devam edildi. İddianamede Gülşen Özer’in ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 6 Şubat 2023 tarihine erteledi.

Gülşen Özer 16 Mart 2022 tarihinde gözaltına alınmış ve 20 Mart 2022 tarihinde tutuklanmış ve davanın 30 Mayıs 2022 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti.

(10/247) Diyarbakır’da Yargılanan Dernek Başkanı…

Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) Eş Başkanı Yüksel Almas hakkında Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ’örgüt üyesi olmak’ suçundan verilen 10 yıl hapis cezasının Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi tarafından bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine 24 Ekim 2022 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme Yüksel Almas’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 16 Kasım 2022 tarihine erteledi.

27 Şubat 2021 tarihinde gözaltına alınan Yüksel Almas, 9 Mart 2021 tarihinde tutuklanmıştı.

(10/248) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

2’si gazeteci 13 kişi hakkında cezaevlerindeki açlık grevi ile ilgili 10 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi önünde yapılan eylem nedeniyle İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Ekim 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 7 Şubat 2023 tarihine erteledi.

(10/249) İzmir’de Hakkında Soruşturma Açılan Avukat…

24 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 22 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirilen İzmir Barosu Olağan Genel Kurulu’nda ÖHD adına söz alan avukat Aryen Turan hakkında konuşmasında yer alan TSK tarafından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde devam etmekte olan Pençe-Kilit operasyonu sırasında kimyasal silah kullanıldığına ilişkin iddialar ile ilgili ifadeler ve atılan “Jin jiyan azadi” sloganı gerekçe gösterilerek İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı öğrenildi.

(10/250) İstanbul’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ Gerekçesiyle Yargılanan Kişiler…

Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz kapsülüyle yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve babası Sami Elvan hakkında İstanbul 43. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Ekim 2022 tarihinde devam edildi. İddianamede 2 kişinin ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Gülsüm Elvan duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Mahkeme duruşmayı 16 Mart 2023 tarihine erteledi.

(10/251) Ankara’da Haber Ajansı Bürosuna Polis Baskını…

Mezopotamya Ajansı ve Jinnews muhabirlerine yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 25 Ekim 2022 tarihinde Mezopotamya Ajansı’nın Ankara’daki bürosunun polis tarafından basıldığı ve yapılan aramada büroda bulunan bilgisayar, kamera, fotoğraf makinesi ve kitaplara el konulduğu öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.