MENÜ
ANA SAYFA
x

25 Eylül 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

25 Eylül 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/268) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Kırıklar 2 No’lu F Tipi Cezaevi’nde tutulan (S. K.) isimli bir mahpus 10 Eylül 2018 tarihinde Türkiye İnsan Hakları Vakfı’na yazdığı mektupta, mahkemeye gidip gelirken jandarmanın taciz boyutuna varan aramalarına maruz kaldıklarını dile getirdi. S. K.  , mektubunda bunu kabul etmedikleri için mahpusların mahkemeye ve hastaneye götürülmediğini ifade etti.

24 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpuslara verilen suların kirli olduğu ve kötü koktuğu, 20 kişilik koğuşlarda 32 kişinin kaldığı, cezaevi girişinde çıplak arama dayatması olduğu, radyo ve gazete verilmediği, kültürel ve sosyal hakların engellendiği öğrenildi. Haberde ayrıca kalp hastası bir mahpusun gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı da belirtildi.

24 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van F Tipi Cezaevi’nde havalandırmaların üzerine tel örgü çekildiği öğrenildi.

(09/269) Cezaevinde Açlık Grevi…

23 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bandırma 1 No’lu T Tipi Cezaevi’nde tutulan  Abdurrahman Aziz Arslan ve Muharrem Çay isimli 2 mahpusun maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi ve kendileri ile aynı davadan yargılanan mahpusların olduğu bir cezaevine sevk  edilme talebiyle 1 aydır açlık grevinde olduğu öğrenildi.

(09/270) Cezaevinde Açlık Grevi…

24 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Silivri 6 No’Lu Cezaevi’nde tutulan Cem Özcan isimli bir mahpusun cezaevi koşullarının düzeltilmesi talebiyle 14 Eylül 2018 tarihinde açlık grevine başladığı öğrenildi.

(09/271) Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

24 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta mahpus Rıdvan Tanış’ın kelepçeli olarak diş operasyonu yapılmasını kabul etmediği için tedavi edilmediği öğrenildi.

24 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van F Tipi ve Ağrı Patnos L Tipi Cezaevlerinde tutulan hasta mahpusların revir ve hastaneye götürülmediği  öğrenildi.

24 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van F Tipi ve Ağrı Patnos L Tipi Cezaevlerinde tutulan hasta mahpusların revir ve hastaneye götürülmediği  öğrenildi.

(09/272) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 24 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

24 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt ve Mehmet Dersulu) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mehmet Dersulu, Salih Kanza ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 24 Eylül 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/273) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

24 Eylül 2018 tarihinde KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için Çankaya İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yapanlara müdahale eden polis, Mahmut Konuk ile ona desteğe gelen 4 kişiyi (Gülnaz Bozkurt, Mehmet Dersulu, Perihan Pulat ve Nazan Bozkurt) gözaltına aldı. Söz konusu 5 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/274) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve  ‘arşiv taraması” gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak ve destek için gelen Taylan Gültekin 24 Eylül 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basına açıklamalarının ardından Sağlık Müdürlüğünün önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemlerine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/275) Kocaeli’nde Gözaltına Alınan Gazeteci…

Astakos Haber Sitesi Genel Yayın Yönetmeni Ergün Demir, 21 Eylül 2018 tarihinde intihar eden İ. D. ile ilgili yaptığı  “ ‘Oğluma pantolon alamıyorsam niye yaşıyorum’ dedi, kendini astı ” başlıklı haber nedeniyle 24 Eylül 2018 tarihinde gözaltına alındı.

Basında yer alan haberlerden Ergün Demir’in İ. D.’nin eşinin şikâyeti üzerine ‘kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaların kaydedilmesi suretiyle elde edilen verileri hukuka aykırı olarak ifşa ettiği’ iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi. Ergün Demir ile birlikte, görüşme sırasında evde bulunan 17 Ağustos Mahallesi muhtarı Halil Taş’ın da gözaltına alındığı ve daha sonra serbest bırakıldığı bildirildi. Aynı gün içinde Cumhuriyet Savcılığı tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılması talebiyle mahkemeye sevk edilen Demir, mahkeme tarafından koşulsuz olarak serbest bırakıldı. Mahkemenin ayrıca dosya ile ilgili gizlilik kararı verdiği öğrenildi.

(09/276) Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Gözaltına Alınan Almanya Vantandaşı…

23 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Almanya vatandaşı Hasak İnak’ın Türkiye’ye giriş yaptığı Antalya Havalimanı’nda sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındığı öğrenildi.

(09/277) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP Eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Figen Yüksedağ duruşmada hazır bulundu ve savunma yaptı. Figen Yüksedağ’ın TBMM’de yağtığı konuşmaların istenmesine, HDP’nin tüzüğünün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan istenmesine, dosyada bulunan  konuşma kayıtlarının bilirkişiye gönderilmesine karar veren mahkeme, ayrıca Figen Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına hükmetti ve duruşmayı 5 Kasım 2018 tarihine erteledi.

(09/278) DBP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Parti Meclis eski Üyesi Bermal Birtek ve DBP üyesi Ergin Balta hakkında Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 24 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Bermal Birtek ve Ergin Balta’nın SEGBİS aracılığıyla tutuklu bulundukları cezaevlerinden katıldıkları duruşmada mahkeme, Bermal Birtek’i ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezası ile; Ergin Balta’yı ise ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından toplam 12 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(09/279) Mehmet Ayvalıtaş Davası…

Gezi Parkı direnişi döneminde Ümraniye’de TEM otoyolu üzerinde gerçekleşen yürüyüş sırasında bir aracın çarpması sonucu yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’ın ölümüne ilişkin İstanbul Anadolu 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme, müşteki avukatların sanıklar Mehmet Görkem Demirbaş ve Cengiz Aytaç’ın tutuklanması yönündeki talebini reddetti ve duruşmayı 28 Ocak 2019 tarihinde erteledi.

(09/280) Kaymakamın Yaşamını Yitirmesine İlişkin Davada Yargılanan Kişiler…

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Mardin’in Derik Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk’ün makam odasında uğradığı saldırı sonucu yaşamını yitirmesiyle ilişkili olarak Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Eylül 2018 tarihinde devam edildi.

Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı ve tutuksuz yargılanan 6 sanığın beraatını, diğer sanıkların ise ’devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma‘, ’kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürme‘, ’kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmeye teşebbüs etme‘, “örgüt üyesi olma‘, ’kamu malına zarar verme‘, ’tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirilmesi‘ ve ’ateşli silah bulundurma kanuna muhalefet‘ suçlarından ayrı ayrı üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 23 yıldan 54 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

Duruşmada savunma yapan tutuklu Mehmet Deniz, gözaltında iken savcının huzurunda kafasına polisin silah dayadığını ve bu şekilde ifadeyi imzalamak zorunda kaldığını belirtti.

Mahkeme son savunmaları için avukatlara süre verdi ve duruşmayı 22 Ekim 2018 tarihine erteledi.

(09/281) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

24 Eylül 2018 tarihinde İstanbul’da ByLock kullandıkları iddiası ile 21 kişi; İstanbul’da hakkında gözaltı kararı olan eski Edirne İstihbarat Şube Müdürü Özgür N. gözaltına alındı.

24 Eylül 2018 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında aralarında 13 binbaşı ve 12 yüzbaşının da olduğu 61 kişi hakkında gözaltı kararı alındığı öğrenildi.

(09/282) Baykan’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Siirt Valiliği 24 Eylül 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Baykan ilçesine bağlı 4 köy ve 4 kırsal mahallede 23 Eylül 2018 saat 14.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar ilan edilen sokağa çıkma yasağı kaldırdı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler ve kırsal mahalleler: Çukurca,  Meşelik,  Ardıçdalı, Çamtaş köyleri; Oğlaklı, Bahçeli, Korucu, Aydınlar mahalleleri.

(09/283) Hakkında Soruşturma Açılan Sosyal Medya Hesapları…

İçişleri Bakanlığı 24 Eylül 2018 tarihinde yaptığı bir açıklama ile 17 Eylül 2018 ile 24 Eylül 2018 tarihleri arasında 430 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldığını ve 344 kişi hakkında yasal işlem yapıldığını duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.