MENÜ
ANA SAYFA
x

25 Mayıs 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

25 Mayıs 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/233) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde devam etmekte olan Pençe-Kilit askeri operasyonu sırasında 24 Mayıs 2022 tarihinde düzenlenen saldırıda 1 askerin (Bircan Kapılay) öldüğünü, 2 askerin ise yaralandığını açıkladı.

(05/234) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 24 Mayıs 2022 tarihlerinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemlerine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

(05/235) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Özgür Gündem Gazetesi Eş Genel Yayın Yönetmeni ve aynı zamanda İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin ile Yazı İşleri Müdürü Reyhan Çapan hakkında Berkin Elvan ile ilgili haberler gerekçe gösterilerek açılan davada verilen 10.461 TL para cezasının Yargıtay tarafından az bulunarak bozulması üzerine, yeniden yapılan yargılamanın karar duruşması 24 Mayıs 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Eren Keskin ve Reyhan Çapan’ı ayrı ayrı 12.050 TL para cezası ile cezalandırdı.

(05/236) Ankara’da Oyuncunun Yargılandığı Dava…

Oyuncu Ezgi Mola hakkında, bir çocuğa cinsel saldırı iddiasıyla yargılanan uzman çavuş Musa Orhan ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Ankara 31. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen 5.200 TL para cezasına yapılan itirazın kabul edilmesi üzerine yeniden yapılan yargılamanın karar duruşması 25 Mayıs 2022 tarihinde görüldü.

Mahkeme Ezgi Mola’yı 6.960 TL adli para cezası ile cezalandırdı.

Batman’ın Beşiri ilçesinde Musa Orhan isimli uzman çavuşun cinsel saldırısına maruz kalan İpek Er isimli çocuk, olayın ardından intihar girişiminde bulunmuş ve tedavi gördüğü hastanede 18 Ağustos 2020 tarihinde yaşamını yitirmişti.

(05/237) Rize’de Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Gençağa Karafazlı hakkında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde görevli bir akademisyene ilişkin  taciz iddialarıyla ilgili haberi nedeniyle Rize 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Mayıs 2022 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 27 Eylül 2022 tarihine erteledi.

(05/238) Adana’da Sanatçıların Yargılandığı Dava…

Sanatçılar İlyas Arzu ve Jiyan Savcı hakkında Adana 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Mayıs 2022 tarihinde devam edildi. İddianamede 2 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 3 Eylül 2022 tarihine erteledi.

(05/239) İstanbul’da Yargılanan Kişiler…

Ankara’daki “İşimi Geri İstiyorum” eylemi katılımcılarından Nuriye Gülmen ve İdil Kültür Merkezi çalışanı Yasemin Karadağ hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 25 Mayıs 2022 tarihinde görüldü.

Mahkeme ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan Nuriye Gülmen’in 10 yıl, Yasemin Karadağ’ın ise 12 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Nuriye Gülmen ve Yasemin Karadağ’ın yakınlarının karara tepki göstermeleri üzerine, polis tarafından fiziksel şiddet kullanılarak durulma salonundan çıkarıldıkları, bu sırada gazetecilerin de görüntü almasının engellendiği öğrenildi.

5 Ağustos 2020 tarihinde İstanbul’daki İdil Kültür Merkezi’ne yapılan polis baskını ile gözaltına alınan 6 kişi arasında olan Nuriye Gülmen ve Yasemin Karadağ, 11 Ağustos 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(05/240) Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişinin Başvurusuna İlişkin AYM Kararı…

Anayasa Mahkemesi (AYM), 2015 yılında İzmir’de katıldığı bir eylem sırasında polisin fiziksel şiddetine maruz kalan ve olayla ilgili yaptığı suç duyurusu hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verilen Nuray Zencir’in bireysel başvurusunu karara bağladı. 24 Mayıs 2022 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan kararında AYM, “insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının maddi ve usul boyutu itibarıyla ihlal edildiğine” karar verdi ve Nuray Zencir’e 90.000 TL manevi tazminat ödenmesine ve ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden soruşturma yapılmak üzere kararın bir örneğinin İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmesine hükmetti.

(05/241) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 24 Mayıs 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 6 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 1.304 olduğunu açıkladı.

Buna göre 24 Mayıs 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 98.939, vaka sayısı ise 15.065.474 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.