MENÜ
ANA SAYFA
x

25 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

25 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/279) Cezaevinde Şüpheli Ölüm…

24 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İskenderun Kapalı Cezaevi’nde tutulan Burak Cihangir isimli bir mahpusun tutulduğu koğuşun tuvaletinin tavanına asılı halde bulunduğu öğrenildi. Burak Cihangir’in ölümüyle ilgili olarak İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı bildirildi.

(01/280) Konya’da PTT Binasında Patlama…

24 Ocak 2019 tarihinde Konya’da PTT Mevlana Posta İletişim Merkezi kargo bölümünde yaşanan patlamada 2 çalışanın yaralandığı öğrenildi. Patlamaya jandarmaya teslim edilmek üzere gönderilen ve içinde mühimmat olduğu belirtilen bir paketin neden olduğu bildirildi.

(01/281) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

24 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Denizli T Tipi Cezaevi’nde mahpusların kantinden aldığı radyolara cezaevi idaresi tarafından el konulduğu öğrenildi.

24 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Denizli D ve T Tipi cezaevlerinde mahpuslara gönderilen Kürtçe kitapların verilmediği öğrenildi.

(01/282) Cezaevinde Açlık Grevi…

Silivri Cezaevi’nde tutulan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ile ÇHD ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatlar Aycan Çiçek (Düzce Cezaevi), Aytaç Ünsal (Burhaniye T Tipi Cezaevi), Behiç Aşçı (Silivri Cezaevi) ve Engin Gökoğlu’nun (Tekirdağ 2 Nolu T Tipi Cezaevi) cezaevinde maruz kaldıkları hukuksuzluklara karşı 24 Ocak 2019 tarihinde açlık grevine başladıkları öğrenildi.

(01/283) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 807 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 24 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

24 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Acun Karadağ) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 24 Ocak 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/284) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 24 Ocak 2019 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 77. kez gözaltına alınmış oldu.

(01/285) HDP Aday Tanıtım Toplantısına Polis Baskını…

24 Ocak 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) tarafından yerel seçim adaylarının tanıtım toplantısının yapılacağı Ayaz Elegance Konferans Salonu polis tarafından basıldı. Salonda yapılan arama sonrasında üzerinde açlık grevinde olan HDP Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in fotoğrafı ile “Li dijî tecrîdê tekoşîna Leyla Güven ya me ye” (Tecride karşı Leyla Güven’in mücadelesi bizimdir) ifadesi bulunan materyaller ile HDP seçim sloganlarının yazılı olduğu materyallere polis tarafından el konuldu. Baskında gözaltına alınan HDP grup danışmanı Emrullah Yalçın ile HDP çalışanı Murat Gökdağ’ın aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı bildirildi.

(01/286) İzmir’de Gözaltına Alınan Siyasi Parti Üyeleri…

24 Ocak 2019 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında aralarında HDP ve Yeşiller Sol Gelecek Partisi üyelerinin de olduğu 5 kişi sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Parti Meclisi üyesi Nevin Aytekin, HDP üyesi Mustafa Karaca, Şeyhmus Karaca, Mehmet Salih Hündur ile soyadı öğrenilemeyen Rojda isimli bir kişi.

(01/287) Artvin’de İşçi Eylemine Polis Müdahalesi…

Grev yaptıkları gerekçesiyle işten atılan ve daha sonra açtıkları işe iade davasını kazanan, Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır A.Ş. işçilerinin işe iadelerinin yapılmamasını protesto etmek için 22 Ocak 2019 tarihinde yaptıkları eyleme polis müdahale etti ve 7 işçiyi gözaltına aldı. Polis müdahalesinde gözaltına alınan 7 işçiden 3’ü (Köksal Eraydın, Arif Arslan ve Selçuk Kamiloğlu) 24 Ocak 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 4 işçinin (Cem Balcı, Cenk Yılmaz, Murat Öztürk ve Ömür Yılmaz) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/288) Urfa’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişi…

23 Ocak 2019 tarihinde Urfa’nın Halfeti ilçesinde yapılan ev baskınlarında Hışman Dilsiz isimli okuma yazması olmayan, konuşma ve işitme engeli 1 kişinin ‘sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla gözaltına alındığı öğrenildi. Hışman Dilsiz’in 24 Ocak 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/289) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Ersoy hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme, Ahmet Ersoy hakkındaki dava dosyasının aynı mahkemede görülen diğer akademisyen davaları ile birleştirilmesine karar verdi ve duruşmayı 25 Nisan 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Bilgi Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Yonca Demir hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Duruşmada avukatların savunmalarının kayıt altına alınması için SEGBİS açılması yönündeki talebi mahkeme tarafından reddedildi. Yonca Demir’in avukatının savunmasının mahkeme başkanının müdahalesiyle yarıda kesildiği öğrenildi. Mahkeme Yonca Demir’i ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan ilk önce 2 yıl hapis cezası ile cezalandırdı ve daha sonra ‘bu suçu basın yoluyla işlediği’ gerekçesi ile 3 yıla çıkardı ve hükmün açıklanmasını geri bırakmadı. Duruşma sırasında yaşananlar ile ilgili olarak avukatlar tarafından tutanak tutulduğu bildirildi.

(01/290) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Canan Coşkun hakkında, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül’ün tutuklanmasına ilişkin yazdığı “Erdoğan buyurdu, gazetecilik tutuklandı” haberi nedeniyle İstanbul 40. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Ocak 2019 tarihinde başlandı. İddianamede Canan Coşkun’un ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmada avukatlar Basın Kanunu uyarınca dava açılabilmesi için tanınan dört aylık sürenin aşıldığını belirtip davanın düşürülmesini talep etti. Mahkeme talepleri bir sonraki duruşmada karara bağlamak üzere davayı 20 Haziran 2019 tarihine erteledi.

(01/291) Diyarbakır’da HDP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Şerif Çamcı hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Ocak 2019 tarihinde başlandı. İddianamede Şerif Çamcı’nın ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme Şerif Çamcı’nın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

Şerif Çamcı 9 Ekim 2018 tarihinde Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınmış ve 13 Ekim 2018 tarihinde tutuklanmıştı.

(01/292) Furkan Vakfı Davası…

Aralarında Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Kurucu Genel Başkanı Alpaslan Kuytul ile vakfın Genel Başkanı Ali Alagöz’ün de olduğu 3’ü tutuklu 45 kişi hakkında Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme Alpsaslan Kuytul, Ali Alagöz ve Veysel Dörtgöz’ün adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Alpaslan Kuytul’un da aralarında olduğu Furkan Vakfı üye ve yöneticileri 30 Ocak 2018 ve takip eden günlerde gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlardan 5’i 8 Şubat 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Furkan Vakfı’nın faaliyetleri 31 Ocak 2018 tarihinde geçici olarak durdurulmuştu. 2 Şubat 2018 tarihinde ise Furkan Vakfı’na kayyım atanmıştı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.