MENÜ
ANA SAYFA
x

25 Ocak 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

25 Ocak 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/231) Şırnak’ta Kamuya Ait Araç Çarpması Sonucu Yaralanan Kişi…

24 Ocak 2022 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde Abdulgaffar Dayan (23) isimli bir kişi kamuya ait aracın çarpması sonucu yaralandı ve Cizre Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Bir görgü tanığı basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Kazadan sonra olay yerine onlarca zırhlı araç sevk edildi. Aracın çarptığı genç yaklaşık 50 metre Ranger tarafından sürüklendi. Yol trafiğe kapatıldı. Çocuk tam 40 dakika boyunca olay yerinde bekletildi. Bizler hastaneye kaldırmak istedik ancak ambulans gelecek gerekçesiyle izin verilmedi. 50 metre sürüklenmişti. Daha sonra hastaneye kaldırıldı. Çok kötü bir durumdaydı. O kadar sert çarpmıştı ki aracın önü parçalanmıştı.”

(01/232) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

24 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde Murat Duran isimli mahpusun hastane sevki sırasında görevli askerlerin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı ve yüzünden yaralandığı öğrenildi. Murat Duran’ın avukatı Özcan Sarıoğlu, müvekkili ile yaptığı görüşme sonrasında basına şu açıklamayı yaptı: “Amir konumundaki şüpheli şahıs, önce Duran’ın suratına yumruklarıyla vurmuş, yere düşürerek kalkmaya çalıştığı esnada suratına, çenesine, kafa bölgesine ve vücudunun diğer bölgelerine tekmeler ile saldırmıştır. Bu esnada, suça iştirak eden diğer şüpheli personele de ‘Yere yatırın, ters kelepçeleyin’ şeklinde başkaca emir-talimatlar vermiştir. Yine jandarma ekibinin amiri işkence ile Duran’a saldırırken, diğer görevlilerden kameranın görüş açısını kapatmalarını emrediyor. Saldırırken de Murat’ın ters kelepçelenmesini emrediyor. Murat yerde bekletilirken, ters kelepçeli bekletiliyor. Murat Duran saldırı sonrası kendinden geçerek bilincini kaybetmiş. Kendine geldiğinde vücudunun çeşitli yerlerinin jandarma personeli tarafından dizle bastırıldığını, hareketsiz ve sağlıklı nefes alamayacak bir vaziyete sokulduğunu görmüştür. Duran kan içindeki elbiseleriyle yaralı halde ring aracına bindirildi. Duran bu halde cezaevine getirilmesi sonrası, cezaevi içinde bulunan hastanede yüz, burun, kafa bölgeleri için muayene edilmiş, mide bulantısı nedeniyle serum takılmıştır. Durumun vahameti cezaevi idaresi tarafından da anlaşılmış olacak ki ertesi gün de yine aynı hastaneye sevk edilmek istenmiştir. Ama yine aynı ekibin sevkte sorumlu olacağını bildiği için Murat bunu kabul etmemiş, bunun üzerine bu defa Yeşilyurt Devlet Hastanesi’ne sevk edilmiştir.” Haberde ayrıca Murat Duran hakkında cezaevi idaresi tarafından disiplin soruşturması açıldığı ve soruşturma sonunda Murat Duran’ın 1 gün hücre hapsi cezası ile cezalandırıldığı belirtildi.

24 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hatay T Tipi Cezaevi’nde mahpusların tutulduğu koğuşlarda kaloriferlerin sadece gece belli saatlerde yakıldığı öğrenildi.

24 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan Erol Zavar isimli mahpusa yazarları arasında bulunduğu “Firari Yazılar” isimli kitabın ‘kurum güvenliğini tehlikeye sokacağı’ gerekçesiyle cezaevi idaresi tarafından verilmediği öğrenildi.

(01/233) Cezaevinde Açlık Grevi…

24 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Kırıklar 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan 10 mahpusun (Sinan Durmaz, Onur Yılmaz, Abdullah Günay, Sabah Dayan, Ozan Alpkaya, Halis Dağhan, Sertaç Kılıçarsalan ve Kenan Yıldızbakan ve ismi öğrenilemeyen 2 mahpus) maruz kaldıkları hak ihlallerinin sona ermesi talebiyle 28 Kasım 2021 tarihinden beri süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olduğu öğrenildi.

(01/234) Ankara’da Gözaltına İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

25 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerde, 17 Ocak 2022 tarihinde darbe girişimi ile ilişkilendirilerek gözaltına alınan ve Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi’nde tutulan 4 kişiden en az 2’sinin gözaltında işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları iddia edildi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle verilen soru önergesinde, 7 gündür ifadeleri alınmayan bu kişilerin mülakat adı altında avukatları olmaksızın görüşmeye zorlandıkları, bunu kabul etmeyenlerin işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları belirtilmektedir.

(01/235) Mersin’de Eyleme Polis Müdahalesi…

Tehlike Altındaki Avukatlar Günü nedeniyle 24 Ocak 2022 tarihinde Mersin’de Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Demokrat Avukatlar Grubu ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar tarafından yapılan basın açıklamasına polis fiziksel şiddet kullanarak müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(01/236) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 24 Ocak 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(01/237) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 24 Ocak 2022 tarihinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak belediye binasının önünden uzaklaştırdı.

(01/238) Deniz Poyraz Davası…

17 Haziran 2021 tarihinde Deniz Poyraz’ın HDP İzmir il binasına yönelik silahlı saldırıda yaşamını yitirmesi ile ilgili olarak Onur Gencer hakkında İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Ocak 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede Onur Gencer’in ‘tasarlayarak kasten öldürme’, ‘işyeri dokunulmazlığını ihlal etme’ ve ‘siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 7 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmaya katılan sanık Onur Gencer’in savunmasında “Gerçekleştirdiğim kanlı baskından pişman değilim (…) 5 dakika daha geç gitseydim bol leşli, bol kanlı bir katliam olacaktı” dediği öğrenildi. Mahkeme Poyraz ailesi ile HDP’nin davaya katılma taleplerini kabul ederken aralarında çeşitli baroların da olduğu diğer katılma taleplerini ‘suçtan doğrudan etkilenme durumu olmadığı’ gerekçesiyle reddetti. Mahkeme sanık Onur Gencer’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 29 Nisan 2022 tarihine erteledi.

(01/239) HDP Eski Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında yaptığı bir konuşmada dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu’na hakaret ettiği iddiasıyla Mersin 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 24 Ocak 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Selahattin Demirtaş’ı 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bırakmadı.

(01/240) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Mersin 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Ocak 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede Selahattin Demirtaş’ın 2014 ile 2016 yılları arasında yaptığı konuşmalarda ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ettiği iddiasıyla cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme duruşmayı 18 Şubat 2022 tarihine erteledi.

(01/241) Garibe Gezer Soruşturması…

9 Aralık 2021 tarihinde tutulduğu Kocaeli Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Garibe Gezer’in maruz kaldığı cinsel saldırı ile ilgili cezaevi görevlileri ve cezaevi doktoru hakkında yaptığı suç duyurusuna ilişkin verilen takipsizlik kararına yapılan itirazın 24 Ocak 2022 tarihinde Kandıra Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından reddedildiği öğrenildi.

(01/242) Haklarında Fezleke Hazırlanan Milletvekili…

24 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden dokunulmazlığının kaldırılması talebiyle HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında hazırlanan fezlekenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderildiği öğrenildi.

(01/243) RTÜK Tarafından Ceza Verilen Televizyon Kanalları…

24 Ocak 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından ana haber bülteni sunucusu Selçuk Tepe’nin sözleri nedeniyle Fox TV kanalına idari para cezası, Cumhurbaşkanı’na hakaret iddiasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş’ın konuk olduğu “Demokrasi Arenası” programı nedeniyle TELE 1 kanalına beş kez yayın durdurma ve idari para cezası verildiği öğrenildi.

(01/244) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

24 Ocak 2022 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde düzenlenen operasyonlarda 18 kişi gözaltına alındı.

(01/245) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 24 Ocak 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 156 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 67.023 olduğunu açıkladı.

Buna göre 24 Ocak 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 86.125, vaka sayısı ise 11.014.152 oldu.

24 Ocak 2022 tarihinde İstanbul’da Dr. Ali Çetin Ölek Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.