MENÜ
ANA SAYFA
x

25 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

25 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/199) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

24 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Sincan 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde mahpusların koğuşlarının gerekçe gösterilmeksizin değiştirildiği ve bazı mahpusların infaz koruma memurlarının fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Sincan 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan kişilerden yazar Ramazan Çeper, konuyla ilgili basına şu açıklamaları yaptı: “Koğuşlarımızı değiştirdiklerinde eşyalarımızı toplamamıza bile izin vermiyorlar. Yazılarımıza el koyuyorlar. Benim de bugün koğuşum zorla değiştirildi. Koğuşumu değiştirdikleri sırada ellerimi ters kelepçe şeklinde çevirdiler. Sağ kolumda izler oluştu (…) Tutsakların birbiriyle iletişimini kesmek istiyorlar. Her bir koğuşu başka bir bloka gönderiyorlar. Telefon ve aile görüşüne çıktığımız zaman gardiyanların provokasyonlarına maruz kalıyoruz. En son görüşe çıktığım zaman görüşten döndüğümde beni de darp ettiler. Göğsüme yumruk attılar”.

24 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ordu E Tipi Cezaevi’nde mahpuslara yeterli miktarda yemek verilmediği öğrenildi.

25 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Çorum L Tipi Cezaevi’nde koğuşların soğuk olduğu ve kalabalık nedeniyle ranzada yatamayan mahpuslara verilen yatakların hijyenik olmadığı öğrenildi.

(01/200) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 25 Ocak 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(01/201) KYK Yurdunda Tehdide Maruz Kalan Öğrenci…

24 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya Elmalılı Hamdi Yazır Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Yurdu’nda kalan bir öğrencinin (D.P., K) 4 Ocak 2024 tarihinde yurt müdürünün odasına çağrıldığı, yurt müdürünün odadan çıkarak öğrenciyi 2 kişiyle baş başa bıraktığı, bu esnada D.P.’nin söz konusu 2 kişinin tehditlerine maruz kaldığı ve daha sonra telefon aramalarıyla taciz edildiği öğrenildi.

(01/202) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

23 Ocak 2024 tarihinde Çanakkale merkezli bir soruşturma kapsamında Diyarbakır’ın Bağlar ve Kayapınar ilçelerinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 2 kişiden (Sıdıka ve Netice Süleymanoğlu) Netice Süleymanoğlu, 24 Ocak 2024 tarihinde sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(01/203) Urfa’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

24 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa’nın Halfeti ilçesinde, 2011 yılında Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski (Ortasu) köyünde Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 kişinin yaşamını yitirmesi ile ilgili sosyal medya paylaşımları yapan 3 okul müdürünün 29 Aralık 2023 tarihinde gözaltına alındığı ve haklarında adli ve idari soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(01/204) Ankara’da Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci Sibel Hürtaş hakkında bir yazısı nedeniyle Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Ocak 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede Sibel Hürtaş’ın ‘kamu görevlisine hakaret’ suçundan cezalandırılması istemektedir. Mahkeme, gazetecinin beraatına karar verdi.

(01/205) Ankara’da Yargılanan Gazeteci…

Gazeteci Hayri Demir hakkında açılan davada ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan verilen 2 yıl 9 ay 22 gün hapis cezasının Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 22. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine 24 Ocak 2024 tarihinde Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 21 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(01/206) Kırşehir’de Yargılanan Polis Memuru…

25 Ekim 2022 tarihinde Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kiracısı Hüseyin Çetin’i silahla bacağından yaralayan polis memuru S.K. hakkında ‘kasten yaralama’ suçlamasıyla Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Ocak 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, ‘kasten yaralama’ suçundan 15 aydır tutuklu bulunan polis memuru S.K.’nın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(01/207) Diyarbakır’da Yargılanan Polis Memurları…

2023 yılında Diyarbakır’da gerçekleştirilen Newroz kutlamaları sırasında Y.D. isimli bir çocuğun (14, e) polisler tarafından kaçırılarak işkence görmesi ve elleri bağlı şekilde şehir dışına bırakılması ile ilgili Lice Emniyet Amiri Aykut Oral ve polisler İsmail Akkuş, Emre Özcan, Gökhan Bay ve Hayrettin Çakmak hakkında ‘hürriyeti tahdit’ suçlamasıyla Lice Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Ocak 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, polis memurlarının tutuklanması talebini reddederek duruşmayı 15 Mayıs 2024 tarihine erteledi.

(01/208) Çorlu Tren Kazası Davası…

8 Temmuz 2018 tarihinde Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde 25 kişinin yaşamını yitirdiği ve 328 kişinin yaralandığı tren kazası ile ilgili olarak 13 kişi hakkında ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma’ suçlamasıyla Çorlu 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Ocak 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 29 Şubat 2024 tarihine erteledi.

(01/209) HDP Binasına Yönelik Silahlı Saldırı Davası…

28 Aralık 2021 tarihinde İstanbul’un Bahçelievler ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe binasına yönelik, 2 kişinin yaralandığı silahlı saldırı gerçekleştiren Muhammed Eren Sütçü hakkında ‘silahla tehdit’, ‘hakaret’ ve ‘silahla yaralamaya teşebbüs’ suçlamalarıyla Bakırköy 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 24 Ocak 2024 tarihinde devam edildi. Muhammed Eren Sütçü’nün tutuklanması talebini reddeden mahkeme, duruşmayı 13 Haziran 2024 tarihine erteledi.

(01/210) 31 Mart Seçimlerine Yönelik Engelleme ve Müdahaleler…

24 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Tarsus Belediye Başkan Adayı Ali Boltaç’ın seçim çalışmaları kapsamında esnaf ziyareti yaptığı esnada Ülkü Ocakları üyesi olduğu bildirilen bir grubun bildiri dağıtan CHP’liler ve Ali Boltaç’a fiziksel ve sözlü saldırıda bulunduğu öğrenildi.

(01/211) Ağrı’da Yasaklanan Etkinlik…

24 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 17 Ocak 2024 tarihinde Ağrı Patnos Belediyesi’ne ait Kültür Sanat Merkezi’nde oynanması planlanan ‘Qral û Travis’ isimli tiyatro oyununun kaymakamlık kararıyla gerekçe bildirilmeden yasaklandığı öğrenildi.

(01/212) Darbe Girişimi ile İlgili Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

İçişleri Bakanlığı, 23 Ocak 2024 tarihinde 5 ilde gerçekleştirilen operasyonlarda 27 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.