MENÜ
ANA SAYFA
x

25 Şubat 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

25 Şubat 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/289) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

24 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 1 Haziran 2019 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Hakurk bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 5 militanın öldüğü öğrenildi.

(02/290) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

24 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Balıkesir Bandırma T Tipi Cezaevi’nden Afyon T Tipi Cezaevi’ne istekleri ve iradeleri dışında sevk edilen mahpusların sevk sırasında ve cezaevi girişinde gardiyanların ve görevli personelin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Fiziksel şiddete maruz kalan mahpuslara götürüldükleri doktor tarafından rapor verilmediği, cezaevine döndüklerinde mahpusların rapor almak için doktora gittikleri için ayrıca fiziksel şiddete maruz kaldıkları bildirildi. Haberde, İsmail Çelik isimli bir mahpusun falakaya yatırılarak bayılıncaya kadar dövüldüğü ve daha sonra baygın bir haldeyken tek kişilik hücreye konulduğu belirtildi. Cezaevinde ayrıca mahpusların saçlarının ve bıyıklarının zorla tıraş edildiği, mahpusların sayımlarda askeri nizamda durma dayatmasına maruz kaldığı, mahpuslar tarafından yazılan dilekçelerin işleme konulmadığı ve Afyon T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen mahpuslardan 15’inin tek kişilik hücrelerde tutulduğu öğrenildi.

24 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Balıkesir Bandırma T Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpusların istek ve iradeleri dışında yapılan sevklere karşı çıktıkları gerekçesiyle gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldıkları öğrenildi. Hamza Deniz isimli bir mahpus, ailesiyle yaptığı ve basında yer alan görüşmesinde, mahpusların koğuşlarından çıkartılarak koridorlarda ve kameraların görmediği noktalarda dövüldüğünü, bazı mahpusların falakaya yatırıldığını, buna bağlı olarak birçok mahpusun yaralandığını ve şiddete maruz kalan tüm mahpusların tek kişilik hücrelere konulduğunu belirtti.

(02/291) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1203 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 24 Şubat 2020 tarihinde saat 13.00’te yapılan basın açıklamaları sonrasındaki oturma eylemine polis müdahale etti ve 1 kişiyi (Merve Demirel) gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişi aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(02/292) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

24 Şubat 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda 153 haftadır sürdürdüğü oturma eylemini yapmak isteyen Nursel Tanrıverdi polis tarafından fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Nursel Tanrıverdi aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(02/293) İzmir’de Eyleme Polis Engeli…

24 Şubat 2020 tarihinde İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde düzenlenecek Grup Yorum ile dayanışma konserinin İzmir Valiliği tarafından yasaklanmasını protesto etmek için Konak’ta yapılmak istenen basın açıklamasına valilik yasağını gerekçe gösteren polis tarafından izin verilmedi.

(02/294) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

17 Şubat 2020 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde gözaltına alınan 10 kişiden 3’ü 24 Şubat 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt adına suç işlemek’ iddialarıyla tutuklandı. 7 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(02/295) Tahliye Edilen Grup Yorum Üyesi…

252 gündür ölüm orucunda olan Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, 24 Şubat 2020 tarihinde, İstanbul Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’nın cezaevinde kalmasının sağlığı açısından uygun olmadığı yönündeki raporu uyarınca İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yurtdışına çıkış yasağı ve konutunu terk etmeme şartıyla tahliye edildi.

(02/296) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Pamukkale Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Zencir hakkında açılan davada mahkeme 24 Şubat 2020 tarihinde beraat kararı verdi.

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle akademisyenlere karşı açılan 822 davadan 571’i hakkında 25 Şubat 2020 itibarıyla beraat kararı verildi.

(02/297) İstanbul’da Avukatın Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik hakkında İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ve ‘görevi kötüye kullanmak’ iddialarıyla açılan davanın görülmesine 24 Şubat 2020 tarihinde başlandı.

İddianamede Celal Çelik’in Cumhurbaşkanı tarafından Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine açılan davalarda mahkemeye sunduğu dilekçeler ve aralarında Cumhurbaşkanı’na ait olduğu iddia edilen ses kayıtlarının da olduğu deliller gerekçe gösterilerek cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 24 Nisan 2020 tarihine erteledi.

(02/298) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

Rize eski Emniyet Müdürü Altuğ Verdi’nin öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 11 kişi 24 Şubat 2020 tarihinde sevk edilen mahkeme tarafından tutuklandı.

(02/299) Yayın Yasağı Getirilen Haberler…

24 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Suriye’de saldırılar sonucu tahrip edilen TSK’ ya ait olan ve Suriyeli muhalif güçler tarafından kullanılan zırhlı araçlara ilişkin fotoğraf ve video paylaşımlarına, bu paylaşımların yapıldığı 52 siteye ve kullanıcıya erişime Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile yasak getirildiği öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.