MENÜ
ANA SAYFA
x

26 – 28 Ağustos 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

26 – 28 Ağustos Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/156) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 25 Ağustos 2023 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde devam eden “Pençe-Kilit” operasyonu sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatılmada 1 askerin (Erkan Selçuk) öldüğünü açıkladı.

MSB, 26 Ağustos 2023 tarihinde IKBY sınırları içinde devam eden “Pençe-Kilit” operasyonu sırasında TSK birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatılmada 1 askerin (Taner Torun) öldüğünü açıkladı.

26 Ağustos 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, IKBY sınırları içindeki Kandil bölgesinde TSK birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmalarda Haziran ayı içinde 1 militanın, Temmuz ayı içinde 1 militanın ve Ağustos ayı içinde 1 militanın öldüğü öğrenildi.

26 Ağustos 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Silvan ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın öldüğü öğrenildi.

MSB, 27 Ağustos 2023 tarihinde IKBY sınırları içinde devam eden “Pençe-Kilit” operasyonu sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatılmada 1 askerin (Bünyamin Barlık) öldüğünü açıkladı.

27 Ağustos 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, IKBY sınırları içindeki Zap bölgesinde TSK birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmalarda Ağustos ayı içinde 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(08/157) Diyarbakır’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

26 Ağustos 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden Diyarbakır’ın Silvan ilçesine bağlı Yuva kırsal mahallesi kırsal alanında güvenlik güçleri tarafından sürdürülen operasyon sırasında bölgede çobanlık yapan ve aralarında 1 çocuğun da olduğu 6 kişinin işkence ve diğer kötü muamele ile gözaltına alındığı öğrenildi.

Gözaltına alınanların Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı’na götürüldüğü ve gözaltına alınan çocuğun aynı gün içinde serbest bırakıldığı bildirildi.

Basında yer alan haberlerde, gözaltına alınanlara ilişkin 24 saat avukat kısıtlaması kararı alındığı belirtildi.

Gözaltına alınanların isimleri: Resul Demir, Meryem Saygı, Hüseyin Demir, Habip Demir, Sabahattin Demir, D. D. (9).

(08/158) Kuran Kursunda Fiziksel Şiddete Maruz Kalan Çocuklar…

27 Ağustos 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Amasya’daki bir yatılı Kuran kursunda öğrenci olan 20 çocuğun izinsiz pide yedikleri gerekçesiyle Kuran kursunda resmi görevi olmayan B. N. ve kursta belletmen olarak görevli T. D. isimli 2 kişinin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Olayla ilgili gözaltına alınan B. N.’nin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı, T. D.’nin görevine ise son verildiği bildirildi. Amasya Valili yaptığı açıklamada konuyla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığını belirtti.

(08/159) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 25 Ağustos 2023 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(08/160) İstanbul’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi…

Cumartesi Anneleri/İnsanları tarafından 26 Ağustos 2023 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Galatasaray Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, aralarında İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Eren Keskin, İHD İstanbul Şube Başkanı Gülseren Yoleri, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Yönetim Kurulu Üyesi ve İstanbul Temsilcisi Ümit Efe’nin de olduğu 26 kişiyi gözaltına aldı. Müdahale sırasında polisin gazetecilerin görüntü almasını engellediği öğrenildi. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Hanife Yıldız, Eren Keskin, Gülseren Yoleri, Mikail Kırbayır, Besna Tosun, İkbal Eren, Hüseyin Ocak, Hasan Karakoç, Ali Ocak, Oya Ersoy, Ümit Efe, Leman Yurtsever, Hünkar Yurtsever, Gülendam Özdemir, İsmail Yücel, Cüneyt Yılmaz, Davut Arslan, Begali Kurnaz, Koray Löker, Taylan Bekin, Deniz Aytaç, Hatice Onaran, Seyit Doğan, Emine Dayıoğlu ve Aslı Takanay, Zehra Demir.

(08/161) Van’da Cumartesi Anneleri ile Dayanışma Eylemine Polis Müdahalesi…

Cumartesi Anneleri/İnsanları ile dayanışma için İHD Van Şube’sinin çağrısı üzerine 19 Ağustos 2023 tarihinde Van’da yapılmak istenen basın açıklamasına valiliğin yasaklama kararını gerekçe gösteren polis tarafından izin verilmedi. Polisin müdahalesi sonucu bina dışına çıkamayan üyeler basına açıklamasını İHD Van Şube’sinin bulunduğu binanın girişinde yapmak zorunda kaldılar.

(08/162) Muğla’da Hakkında Soruşturma Açılan Belediye Başkanı…

27 Ağustos 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Muğla’nın Fethiye ilçesinin Belediye Başkanı Alim Karaca hakkında ilçede asılan bayraklarda ismi ve belediyenin logosu yer aldığı gerekçesiyle ‘Türk Bayrağı Kanunu’nu ihlal iddiasıyla soruşturma açıldığı öğrenildi.

(08/163) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Van Valiliği 25 Ağustos 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması/açılması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ve her türlü protesto eylemi şeklindeki faaliyetleri 25 Ağustos 2023 tarihi itibarıyla 2 gün süreyle yasakladı.

(08/164) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Erzurum’daki bir bakımevinde yaşanan yolsuzluk ve cinsel istismar iddialarına ilişkin https://www.birgun.net, https://www.veryansintv.com, https://tele1.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere Erzurum 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 23 Ağustos 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle yeniden erişim engeli getirildiği öğrenildi. Söz konusu haberlere daha önce Erzurum 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 14 Ağustos 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirilmişti.

Sayıştay ile ilgili çeşitli internet siteleri ile sosyal medya hesaplarında yer alan toplam 37 içeriğin İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 24 Ağustos 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle silinmesine hükmedildiği öğrenildi.

Urfa’da bir çocuğa fiziksel şiddet uyguladıkları iddiasıyla tutuklanan kişiler ile ilgili https://www.sozcu.com.tr, https://www.hurriyet.com.tr, https://www.ntv.com.tr internet sitelerinde yer alan haberlere Urfa 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Ağustos 2023 tarihli kararı ile kişilik haklarının ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(08/165) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

MSB, 25 Ağustos 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştıkları iddiasıyla 8 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.