MENÜ
ANA SAYFA
x

26 – 28 Haziran 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

26 – 28 Haziran 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/267) Siirt’te Güvenlik Güçleri Tarafından Açılan Ateş Nedeniyle Yaşamını Yitiren Mülteciler…

27 Haziran 2021 tarihinde Siirt’in Pervari ilçesine bağlı Beğendik beldesi yakınlarında, içinde mültecilerin bulunduğu bir araca güvenlik güçleri tarafından ‘dur ihtarına uymadıkları’ gerekçesiyle ateş açıldı. Açılan ateş sonucu 2 mültecinin öldüğü, 12 kişinin ise yaralandığı öğrenildi.

Siirt Valiliği olayla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Siirt İli Pervari İlçesinden Beğendik Beldesi istikametine doğru seyir halinde olan şüpheli bir aracın olduğu ve araç sürücüsünün şüpheli hareketler sergilediği, 27 Haziran 2021 günü saat 00.22’de 112 Acil Çağrı Merkezine bildirilmiştir (…) Beğendik Köprüsü üzerinde Yol Emniyet ve Kontrol Devriyesi icra edilmeye başlanılmış, saat 01.27 sıralarında kontrol noktasına yaklaşmakta olan şüpheli araç (Kamyon) devriye tarafından yapılan dur ihtarına uymadığı ve hızını artırarak aracı personelin üzerine sürüp, araçtan personele ateş açılması üzerine, devriye personeli de ateşe ateşle karşılık vermiştir. Olay sonucunda, araçta 84 Afganistan ve Pakistan uyruklu göçmenin olduğu, tespit edilmiş, 2 göçmen hayatını kaybetmiş, 12 göçmen ise yaralanmıştır.”

(06/268) Operasyonlar ve Saldırılar…

27 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 14 Haziran 2021 tarihinde Bitlis kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(06/269) İstanbul’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Devrimci Parti ve Gençliğin Devrimci Güçleri (Dev-Güç) üyelerine yönelik bir soruşturma kapsamında 22 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınları sırasında 5 kişinin işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

Ev baskını sonucu gözaltına alınan Yeşim Tükel basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “4 arkadaşımla birlikte Sarıgazi’de kaldığımız ev jandarma ve polis tarafından basıldı (…) Polis bize arama izni göstermeden ‘Kafanıza sıkarız, ellerinizi kaldırın’ diyerek eve girdi (…) Telefon şifrelerini söylememiz için baskı gördük (…) Ellerimiz başımızda yüz üstü yatırdılar. Tek kadın bendim ve bana sürekli cinsiyetçi küfürler edip, tecavüzle tehdit ettiler. Başka bir polisin saatlerce süren sözlü tacizine maruz kaldım (…) Beni ilk darp eden Y. isimli polis ile tehdit edildim. Bana ‘İstiyorsan Y.’yi çağıralım. Normalde kadınlara öyle davranmaz, daha sevecen davranır ama sinirini senden çıkarttı’ dediler. Sorularına yanıt vermediğinde de, ‘Sen Y.’yi özledin herhalde, buradan çıkmadan önce bir dayak daha yemen gerekiyor’ dediler (…) Yerde yatar halde olmamıza rağmen bizi tekmeliyorlardı. Arama dışında da kamera açmadılar. Saatlerce bu şekilde işkence görmemize rağmen hastaneye götürüldüğümüzde, muayene odasına bizimle birlikte girmeye çalıştılar. Doktorun uyarısıyla çıkmak zorunda kaldılar.”

(06/270) Bursa’da Zabıta Ekiplerinin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

26 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bursa’nın Mudanya ilçesinde bir esnafın, tartıştığı Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı zabıta ekiplerinin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(06/271) Cezaevi’nde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

25 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mersin Tarsus 3 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan ve aralarında KHK ile kapatılmış Azadiya Welat gazetesi Yazı İşleri Müdürü İsmail Çoban’ın da olduğu 3 mahpusun istekleri ve iradeleri dışında Maraş Türkoğlu 2 Nolu L Tipi Cezaevi’ne sevk edildikleri öğrenildi.

25 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Konya Seydişehir T Tipi Cezaevi’nde Covid-19 salgını nedeniyle karantina tedbiri uygulanan bir koğuşta mahpusların 35 gündür telefon hakkından yararlanamadıkları öğrenildi.

27 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya Alanya L Tipi Cezaevi’nde tutulan Axin Biro isimli mahpusun PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona erdirilmesi talebiyle başlayan açlık grevine katıldığı gerekçesiyle tek kişilik hücreye konulduğu öğrenildi. Haberde ayrıca infaz koruma memurlarının koğuş aramaları sırasında mahpuslara ait kişisel eşyalara zarar verdiği belirtildi.

27 Haziran 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Batman T Tipi Cezaevi’nde tutulan Siirt’in Veysel Karani beldesinin Belediye Eş Başkanı Enes Cengiz’in 7 aydır tek kişilik odada tutulduğu, haftalık telefon görüşmelerinde tekmil dayatmasını kabul etmediği için görüşmelerin 30. saniyede kesildiği gönderilen mektuplara cezaevi idaresi tarafından ona verilmediği öğrenildi.

(06/272) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları ve ailesi tarafından 25 Haziran 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(06/273) İstanbul’da ve Ankara’da Onur Haftası Etkinliklerine Polis Müdahalesi…

Beyoğlu Kaymakamlığı, 26 Haziran 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile Onur Haftası kapsamında 26 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi üzerinde yapılmak istenen Onur Yürüyüşünü ve aynı kapsamda yapılacak her türlü eylemi yasakladı.

Yasaklama kararına rağmen Onur Yürüyüşünü gerçekleştirmek için İstiklal Caddesi üzerinde toplanan gruplara polis müdahale etti. İstiklal Caddesi ve çevresinde gün boyu süren müdahaleler sırasında çok sayıda kişinin polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı, 47 kişinin işkence ve kötü muamele ile gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandıkları bildirildi.

Polis, haber takibi yapan gazetecilere fiziksel şiddet uyguladı. AFP foto muhabiri Bülent Kılıç, polis tarafından boğazına diz ile bastırılarak ve ters kelepçe takılarak gözaltına alındı. Olayla ilgili olarak Bülent Kılıç “Ben öldürülmeye çalışıldım, savcılık sadece mala zarardan soruşturmaya izin veriyor. Polis fotoğraf makinemi tamire götürdü. Ben malında değilim, benim canıma kastedildi” dedi. Gazeteci Bülent Kılıç’ın işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalarak gözaltına alınması ile ilgili olarak bir sosyal medya paylaşımı yapan İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, “İzinsiz gösteri sırasında polise direnenleri gözaltına almak zorbalık değildir” dedi.

Oturduğu sokakta polisin ses bombası kullanmasını “Çocuk uyuyor” diyerek protesto eden bir kişi evine savcılık izni olmadan yapıldığı bildirilen polis baskını sonrasında gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Basında yer alan haberlerden, yürüyüşe müdahale eden polislerden birinin sosyal medya hesabı üzerinden “LGBT (cinsel özürlü)= insanların izinsiz gösteri yürüyüşüne müdahale ediyoruz. Güzel ülkemiz yüz karaları utanmadan Onurluyuz diyorlar” şeklinde ayrımcı bir paylaşım yaptığı öğrenildi.

26 Haziran 2021 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Yüksel Caddesi üzerinde bulunan İnsan Hakları Anıtı’na gökkuşağı renklerinden balonların asılmasına polis tarafından “Bu renkler olmaz” denilerek izin verilmediği öğrenildi.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği 28 Haziran 2021 tarihinde yaptığı bir açıklama ile İstanbul’da Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesini kınayarak cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine dayalı ayrımcılık ve şiddeti sona erdirmek için, Türkiye’yi işkence ve şiddeti engellemek, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğinin suç olmaktan çıkarılması ve ifade özgürlüğünün korunması gibi acil önlemleri almaya çağırdı.

(06/274) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

26 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek için Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından kaymakamlığın yasaklama kararı gerekçe gösterilerek izin verilmedi. Polisin izin vermemesi üzerine başka bir yerde gerçekleştirilen basın açıklaması sonrasında dağılan gruba polis müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(06/275) İstanbul’da Gözaltına Alınan Devrimci Parti Üyeleri…

22 Haziran 2021 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında gözaltına Devrimci Parti ve Gençliğin Devrimci Güçleri (Dev-Güç) üye ve yöneticisi 9 kişi 25 Haziran 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 7 kişi daha önce serbest bırakılmıştı.

Adli kontrol şartıyla serbest bırakılan kişiler: Başak Yeşilot, Murat Pircan Yaratan, Özgür Sazlık, Beyza Çapar, Sedef Özer, Umut Doğan, Mazlum Oruç, Hasan Taş, Bünyamin Tacar.

(06/276) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişi…

26 Haziran 2021 tarihinde Mardin’de yapılan ev baskınında 2 kişi (Hamdulah Ocan ve Mahsum Demir) gözaltına alındı. Urfa merkezli soruşturma kapsamında gözaltına alınan 2 kişinin de Urfa’ya götürüldüğü öğrenildi.

(06/277) Urfa’da Gözaltına Alınan Kişiler…

25 Haziran 2021 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde yapılan ev baskınlarında 2 kişi (İbrahim Basiyan, Şahin Basiyan) gözaltına alındı. Son gözaltılar ile birlikte Urfa merkezli bu soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 25’e yükseldi.

(06/278) Kobanê Davası…

Aralarında HDP eski Eş Genel Başkanları’nın da olduğu 24’ü tutuklu 108 HDP üye ve yöneticisi hakkında 2014 Kobanê olayları nedeniyle Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Haziran 2021 tarihinde devam edildi.

Mahkeme, davanın 15 Haziran 2021 tarihinde görülen duruşmasında 4 kişinin tahliyesine ilişkin savcılığın yaptığı itirazını reddetti ve bu talebe ilişkin dosyayı bir üst mahkemeye gönderdi. Savunmaların ardından mahkeme Zeki Çelik, İbrahim Binici, Emine Ayna, Emine Beyza Üstün’ün tahliyesine, Sırrı Süreyya Önder hakkındaki adli kontrol şartı ile Gülser Yıldırım hakkındaki ev hapis tedbirinin kaldırılması karar verdi ve duruşmayı 20 Eylül 2021 tarihine erteledi.

(06/279) TTB Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Haziran 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede Şeyhmus Gökalp’in Demokratik Toplum Kongresi (DTK) faaliyetlerine katıldığı gerekçesiyle ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 7 yıl 6 ay ile 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme tanık ifadesinin ve savunmaların ardından duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Şeyhmus Gökalp 23 Kasım 2020 tarihinde tutuklanmış ve davanın 10 Şubat 2021 tarihinde görülen ilk duruşmasında tahliye edilmişti.

(06/280) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Hakkında verilmiş cezanın kesinleşmesi üzerine milletvekilliği düşürülen HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları hakkında Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Haziran 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede Musa Farisoğulları’nın ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘halkı yasadışı toplantı ve gösteri yürüyüşlerine kışkırtma’, ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’ suçlarından toplam 26 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme gizli tanıkların ses ve görüntüleri değiştirilerek hazır edilmeleri için Tanık Koruma Şubesi’ne müzekkere yazılmasına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(06/281) Mardin’de Belediye Eş Başkanının Yargılandığı Dava…

Mardin’in Derik ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Mülkiye Esmez hakkında Mardin Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Haziran 2021 tarihinde devam edildi.

Tutuklu yargılanan Mülkiye Esmez duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Mülkiye Esmez’in tahliyesine karar vererek duruşmayı 12 Kasım 2021 tarihine erteledi.

Mülkiye Esmez 16 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve 26 Kasım 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Derik Belediyesi’ne 16 Kasım 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmıştı.

(06/282) Ankara’da SGDF Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyeleri Okan Danacı, Yücel Yavuz ve Devrim Taylan Eryılmaz hakkında Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Haziran 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede 3 kişinin ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme Okan Danacı’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 10 Eylül 2021 tarihine erteledi.

Yücel Yavuz ve Devrim Taylan Eryılmaz 16 Ekim 2020 tarihinde gözaltına alınmış ve 19 Ekim 2020 tarihinde tutuklanmıştı. Okan Danacı ise 15 Aralık 2020 tarihinde gözaltına alınmış ve 16 Aralık 2020 tarihinde tutuklanmıştı. Yücel Yavuz ve Devrim Taylan Eryılmaz davanın 8 Nisan 2021 tarihinde görülen ilk duruşmasında tahliye edilmişti.

(06/283) Urfa’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Kişilerin Yargılandığı Dava…

18 Mayıs 2019 tarihinde Urfa’nın Halfeti ilçesine bağlı Dergili mahallesinde çıkan ve 1 polis ile 2 HPG militanın öldüğü çatışma sonrasında gözaltına alınan ve gözaltında işkence ve kötü muameleye maruz kalan 8’i tutuklu 17 kişi hakkında Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 25 Haziran 2021 tarihinde görüldü.

Cindi Zencirkıran maruz kaldığı işkence ve kötü muameleyi anlattığı savunmasında şunları belirtti: “Bizi karakol bahçesinde ters kelepçe ile saatlerce beklettiler. Üzerimize basıp geçiyorlardı. Kemiklerimi kırdılar. Burnumu, göğüs kafesimdeki kemiği kırdılar. Cinsel organıma elektrik verdiler. İşkence altında ifade verdim. Bana ‘eğer bu ifadeyi imzalamazsan sana tekrar işkence ederiz’ diyorlardı. İşkence altında ifade verdim. Bu ifadeyi daha önce de kabul etmediğimi belirtmiştim.”

Celal Yıldırım ise şunları ifade etti: “TEM Şube’de bize çeşitli işkenceler yaptılar. İşkenceden sırtımı sakatladılar. Elektrik verdiler. Ayaklarımdan tavana astılar. İşkence edildiğime dair hazırlanan rapor hâlâ bana iletilmedi. Bize evraklar imzalatıldı.”

Müvekkillerinin işkence ve diğer kötü muamele ile ifade vermeye zorlandıklarını belirten avukatlar bunların delil olarak dosyaya konulamayacağını ve Urfa Cumhuriyet Savcısı’nın işkenceye yönelik yürüttüğü soruşturmanın dosyaya eklenmesi gerektiğini belirttiler.

Mahkeme savunmaların ardından ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 2 kişiyi (Celal Ercan ve Zeki Alakuş) ayrı ayrı 7 yıl 6 ay; 1 kişiyi (Mehmet Alakuş) 5 yıl hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme ‘örgüte yardım etmek’ suçundan 5 kişiyi (Celal Yıldırım, Fahrettin Alakuş, Cindi Zencirkıran, Ömer Gül ve Vakkas Kılıç) ayrı ayrı 3 yıl 6 ay; 6 kişiyi (Gazeley Alakuş, Fatma Alakuş, Mehmet Hayri Çiftçi, Sariye Gümüş, Niyazi Gümüş ve Ruken Deniz) ayrı ayrı 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 3 kişinin ise beraatına karar verdi.

(06/284) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Etkin Haber Ajansı’na (ETHA) ait https://www.etha18.com, internet sitesine Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Haziran 2021 tarihli kararı ile “milli güvenlik ve kamu güvenliğinin korunması” gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

http://mezopotamyaajansi35.com, https://yoltv.com internet siteleri ile Türkiye İşçi Partisi İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’a ait sosyal medya hesabında yer alan, HDP İzmir il binasına saldırı düzenleyen kişinin sıklıkla İzmir Valiliği tarafından yönetilen otele gittiğine ilişkin haber ve paylaşıma İzmir 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Haziran 2021 tarihli kararı ile erişim engeli getirildiği öğrenildi.

2 sosyal medya hesabında yer alan, Avusturya’da tutuklanan firari iş insanı Sezgin Baran Korkmaz’ın dönemin Yatırım Ajansı’nın eski başkanı ve Varlık Fonu Genel Müdürü hakkındaki sözlerine ilişkin 2 paylaşıma İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Haziran 2021 tarihli kararı ile kişilik hakları ihlali gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(06/285) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 113 kişiden 58’i 25 Haziran 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 6’sı ev hapsi tedbiri, 16’sı adli kontrol şartıyla olmak üzere 53 kişi serbest bırakıldı. 2 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi.

Denizli’de gözaltına alınan 3 kişiden 2’si 25 Haziran 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 1 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(06/286) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

5 kişi hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 25 Haziran 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme 2 kişiyi ‘örgüt yöneticisi olmak’ suçundan 22 yıl 6 ay ve 18 yıl 9 ay hapis cezasıyla; 2 kişiyi ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 12 yıl 6 ay ve 5 yıl hapis cezasıyla cezalandırdı. Mahkeme 1 firari sanığın ise dosyasının ayrılmasına hükmetti.

(06/287) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 25 Haziran 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 56 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 477 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 5.630 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 26 Haziran 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 51 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 470 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 5.266 olduğu belirtildi.

Sağlık Bakanlığı, 27 Haziran 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 52 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 390 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 4.883 olduğu belirtildi.

Buna göre 27 Haziran 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 49.576, vaka sayısı ise 5.409.027 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.