MENÜ
ANA SAYFA
x

26 – 28 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

26 – 28 Ocak 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/293) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

26 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahpusların gün içinde çıktığı havalandırma alanlarının üstünün tel örgüyle kapatıldığı ve bunu protesto ettikleri gerekçesiyle 56 mahpusa hücre cezası verildiği öğrenildi.

26 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hatay Yayladağı T Tipi Cezaevi’nde 18 kişilik koğuşlarda 23 mahpusun kaldığı; mahpusların sosyal, kültürel ve sportif haklarının engellendiği, mahpusların sayımlarda askeri nizamda ayakta durma dayatmasına maruz kaldığı ve buna uymayan mahpusların gardiyanların fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

26 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Rize Kalkandere L Tipi Cezaevi’nde mahpusların kaldığı koğuşlarda kaloriferlerin yakılmadığı öğrenildi.

27 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tarsus T Tipi 1 Nolu Cezaevi’nde açlık grevinde olan 10 mahpus ile onlara refakat eden 2 mahpusun kaldıkları koğuştan alınarak 5 kişilik bir koğuşa konulduğu öğrenildi. Haberde ayrıca açlık grevinde olan mahpusların açlık grevine başladıkları tarihten bugüne sağlık kontrolünden geçirilmediği, B12 vitaminin mahpuslara düzenli olarak verilmediği belirtildi.

(01/294) Cezaevinde Açlık Grevi…

26 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Çankırı E Tipi Cezaevi’nde tutulan Aziz Baday ve Ersin Sönmez isimli 2 mahpusun PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle, 25 Ocak 2019 tarihinde süresiz dönüşümsüz açlık grevine başladığı öğrenildi.

(01/295) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 26 Ocak 2019 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

(01/296) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 810 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 25, 26 ve 27 Ocak 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

25 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

26 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Acun Karadağ, Nazan Bozkurt ve Cemal Öksüz) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

27 Ocak 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ, Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Mehmet Dersulu, Alev Şahin, Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 25, 26 ve 27 Ocak 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 15 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/297) Tek Tip Elbise Uygulaması ve Buna Yönelik Tepkiler…

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyelerinin, 26 Ocak 2019 tarihinde tek tip elbise uygulamasına karşı Ankara’da Sakarya Caddesi’nde düzenlemek istediği basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucu Sinan Yanbal ve Bülent Özgül isimli 2 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

(01/298) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

26 Ocak 2019 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 722’ncisi öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde toplanan ve aralarında kayıp yakınlarının yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Hüda Kaya, Oya Ersoy ve Musa Piroğlu ile siyasi parti temsilcilerinin, insan hakları savunucularının, sanatçıların olduğu grup basın açıklamasını burada gerçekleştirdi. Polisin İHD İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokağı da abluka altına aldığı bildirildi.

(01/299) İstanbul’da İnsan Hakları Savunucularına Polis Engeli…

26 Ocak 2019 tarihinde İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle 357. kez düzenlenmek istenen “F Oturumu”na Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın bu meydanda yapılmasına izin vermedi. İnsan hakları savunucuları, bu engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde açıklama yaptı.

(01/300) İstanbul’da Barış Anneleri’nin Polis Tarafından Engellenen Etkinliği…

Barış Anneleri’nin 25 Ocak 2019 tarihinde İstanbul Galatasaray Meydanı’nda, açlık grevinde olan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven ile ilgili yapmak istediği basına açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Basında yer alan haberlerden, basın açıklamasını takip etmek üzere gelen gazetecilerin polis tarafından GBT uygulamasına tabi tutulduğu öğrenildi.

(01/301) Gaziantep’te Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

Sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla Antep’te gözaltına alınan 7 kişiden 6’sı 26 Ocak 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 1 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklanan kişilerin isimleri öğrenilemedi.

(01/302) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan HDP Üyesi…

HDP Gençlik Meclisi üyesi Çeko Mimkara isimli 1 kişinin 25 Ocak 2019 tarihinde Diyarbakır’da içinde bulunduğu araç durdurularak gözaltına alındığı ve Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldüğü bildirildi. Gözaltının gerekçesi öğrenilemedi.

(01/303) Mardin’de Gözaltına Alınan Muhtarlar…

22 Ocak 2019 tarihinde Mardin’in Derik ve Kızıltepe ilçesinde yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında 2 muhtarın da bulunduğu 10 kişi 25 Ocak 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(01/304) Muş’ta Yargılanan Gazeteci…

KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı muhabiri İdris Sayılğan hakkında Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 25 Ocak 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme İdris Sayılğan’ı ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından 8 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

İdris Sayılğan, yaptığı haberler, telefon görüşmeleri ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 24 Ekim 2016 tarihinde tutuklanmıştı.

(01/305) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

27 Ocak 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mezopotamya Ajansı muhabiri Lezgin Akdeniz hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamenin Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği öğrenildi. İddianamede Lezgin Akdeniz’in ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘zincirleme örgüt propagandası yapma’ suçundan yargılanması istenmektedir.

(01/306) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven hakkında katıldığı eylem ve etkinlikler, yaptığı açıklamalar ve DTK bünyesindeki faaliyetleri gerekçe gösterilerek Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. İddianamede Leyla Güven’in 25 yıldan 46 yıl 6 aya kadar hapis ile cezalandırılması istenmektedir. Leyla Güven duruşmaya katılmadı. Mahkeme Leyla Güven’in adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Leyla Güven 22 Ocak 2018 tarihinde gözaltına alınmış, 31 Ocak 2018 tarihinde çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Leyla Güven, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi talebiyle 7 Kasım 2018 tarihinde süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlamıştı. Leyla Güven’in tahliye edildikten sonra açlık grevine son vermeyeceği ve açlık grevine dışarıda devam edeceği öğrenildi.

(01/307) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 23-25 Ocak 2019 tarihleri arasında devam edildi. İddianamede Selahattin Demirtaş’ın ‘örgüt kurma ve yönetme’, ‘örgüt propagandası yapma’ ve ‘suç ve suçluyu övme’ iddialarıyla cezalandırılması istenmektedir. Selahattin Demirtaş duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 24-25 Nisan 2019 tarihleri arasında görülmek üzere erteledi.

(01/308) HDP Eski Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Yaptığı bir konuşmada geçen “Sayın Öcalan” ifadesi ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle HDP Parti Meclisi eski üyesi Zeki Koç hakkında Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamenin 25 Ocak 2019 tarihinde Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildiği öğrenildi. İddianamede Zeki Koç’un ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Davanın ilk duruşması 13 Şubat 2019 tarihinde görülecek.

Zeki Koç 25 Ekim 2018 tarihinde gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı.

(01/309) Tunceli’de Yargılanan EMEP Yöneticisi…

Emek Partisi (EMEP) Genel Yönetim Kurulu üyesi ve Tunceli İl Başkanı Mustafa Taşkale hakkında Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Ocak 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunmaların ardından duruşmayı 8 Mart 2019 tarihinde erteledi. Mustafa Taşkale 17 Kasım 2016 tarihinde tutuklanmış ve hakkında açılan davanın 29 Mayıs 2017 tarihinde görülen duruşmasında adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

(01/310) Furkan Vakfı Davası…

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı yöneticileri ve üyeleri hakkında Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 24 Ocak 2019 tarihinde görülen duruşmasında, Furkan Vakfı Kurucu Genel Başkanı Alparslan Kuytul ve vakfın Genel Başkanı Ali Alagöz ile ilgili verilen tahliye kararına savcılığın itiraz ettiği öğrenildi. İtirazın bir üst mahkeme tarafından kabul edilmesi üzerine Alparslan Kuytul ve Ali Alagöz’ün 26 Ocak 2019 tarihinde gözaltına alındığı ve sonrasında tutuklandığı bildirildi.

Alpaslan Kuytul’un Adana’daki evinin çevresinde polis tarafından yoğun güvenlik tedbirleri alındığı,  bu duruma kameralar önünde tepki gösteren Alpaslan Kuytul’un eşi Semra Kuytul’un 27 Ocak 2018 tarihinde evinin önünden gözaltına alındığı ve ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(01/311) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

25 Ocak 2019 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında 29 kişi gözaltına alındı.

İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 22 Ocak 2019 ve takip eden tarihlerde gözaltına alınan 43 kişiden 12’si 26 Ocak 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 31 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.