MENÜ
ANA SAYFA
x

26 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

26 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/326) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

25 Aralık 2018 tarihinde Iğdır’ın Aralık ilçesinde zırhlı askeri aracın devrilmesi sonucu 1 askerin öldüğü ve 5 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

(12/327) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

25 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Silivri 6 Nolu Cezaevi’nde tutulan Mustafa Özgür Mulla isimli mahpusun 18 Aralık 2018 tarihinde gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Olayla ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

(12/328) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 777 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 25 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti ve 3 kişiyi (Nazan Bozkurt, Mahmut Konuk ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına aldı. Gözaltına alınan 3 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldıkları öğrenildi.

(12/329) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 25 Aralık 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 65. kez gözaltına alınmış oldu.

(12/330) İstanbul’da Gözaltına Alınan Avukat…

25 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi önünde “Tutuklu Avukatlar ile Dayanışma Nöbeti” tutan avukat Didem Baydar Ünsal gözaltına alındı.

Halkın Hukuk Bürosu, Çağlayan Polis Merkezi’ne götürülen avukat Didem Baydar Ünsal’ın kendisini görmeye gelen avukatlar ile görüştürülmediğini açıkladı.

(12/331) Iğdır’da Gözaltına Alınan HDP Eski Milletvekili ve Belediye Eş Başkanı…

18 Aralık 2018 tarihinde gözaltına alınan 10 kişi (Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili Kıznaz Türkeli, görevinden uzaklaştırılan Iğdır Belediye Eş Başkanı Şaziye Önder, Tuzluca Belediye Eş Başkanı Mehmet Gültekin, HDP İl eski Eş Başkanı Oya Malgaz ile Vedat Yılmaz, Kadir Özsular, Adem Kartal, Zübeyde Kaynar, Ayşe Bağış, Cesim Katar) 25 Aralık 2018 tarihinde mahkemeye sevk edildi. 3 kişi (Cesim Katar, Adem Kartal ve Vedat Yılmaz) ‘örgüt üyesi oldukları’ iddiasıyla tutuklanırken 7 kişi ise serbest bırakıldı.

(12/332) İstanbul’da Gözaltına Alınan Dernek Federasyonları Başkanı…

Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Ali Haydar Ben, 25 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’da evine yapılan baskın ile gözaltına alındı. Soruşturma hakkında gizlilik kararı olduğu için gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(12/333) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazete Çalışanı…

22 Aralık 2018 tarihinde gözaltına alınan ve aralarında Yeni Yaşam gazetesi çalışanı Tuba Bulut’un da bulunduğu 11 kişiden 8’i 25 Aralık 2018 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklananların isimleri: Tuba Bulut, Mehmet Acun, Nurten Gündüm, Osman Beğbağa, Ercan Ekinci, Şahin Özyıldırım, Rodi Bozyel ve Ömer Taşkıran.

(12/334) İzmir’de Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

25 Aralık 2018 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında ‘sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları’ gerekçesiyle 6 kişi gözaltına alındı.

(12/335) ESP Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Çiçek Otlu ile Ali Haydar Keleş ve Bedran Çoğaltay isimli ESP üyesi 2 kişi hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme 3 kişinin de tutukluluk hallerinin devamına karar verdi ve duruşmayı 14 Mart 2019 tarihine erteledi.

(12/336) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 12 akademisyen (İstanbul Şehir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mesut Yeğen; Kültür Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Zeyno Pekünlü; Toronto Üniversitesi’nden doktora öğrencisi B.U.T.; Bilgi Üniversitesi’nden Doç. Dr. K.Ç., Yrd. Doç. Dr. Bülent Somay ve Arş. Gör. Belin Benezra; Sabancı Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Reyhan Tutumlu; American Üniversitesi’nden Dr. Özge Özay; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Cemal Yalçıntan ile Doç. Dr. B.Ş.; Dicle Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fikret Uyar, Marmara Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Filiz Arıöz) hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 25 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme savunmaların ardından 4 davanın duruşmasını 11 Nisan 2019 tarihine; 3 davanın duruşmasını 27 Şubat 2019 tarihine; 1 davanın duruşmasını 13 Mart 2019 tarihine, 3 davanın duruşmasını 14 Mart 2019 tarihine, 1 davanın duruşmasını ise 11 Haziran 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Arş. Gör. D.Ü. hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme D. Ü.’yü ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Türk-Alman Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Berke Özenç, Boğaziçi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Yıldız Silier) hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 25 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme 1 davanın duruşmasını 11 Nisan 2019 tarihine ve 1 davanın duruşmasını ise 4 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(12/337) Silopi’de Zırhlı Polis Aracının Ezdiği 2 Çocuğun Ölümüyle İlgili Yargılanan Polis Memurları…

Muhammed Yıldırım (7) ve Furkan Yıldırım (6) isimli çocuklar 3 Mayıs 2017 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinde, evlerinin duvarını bir polis panzerinin yıkması sonucu yaşamını yitirmişti. İki kardeşin ölümü ile ilgili olarak zırhlı aracı kullanan Ömer Yeğit ve onu görevlendiren polis amiri Murat Maden hakkında Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Aralık 2018 tarihinde devam edildi.

İddianamede 2 sanığın ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme duruşmayı 14 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(12/338) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

25 Aralık 2018 tarihinde Edirne’de yasadışı yollarla Yunanistan’a gitmeye çalıştığı iddia edilen 3 kişi gözaltına alındı.

(12/339) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilen Danıştay eski üyesi Hasan Demir hakkında ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 25 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.