MENÜ
ANA SAYFA
x

26 Ekim 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

26 Ekim 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/381) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

25 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Manisa T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan ve yüzde 52 düzeyinde engeli bulunan Özgür Bektaşoğlu (43) isimli bir mahpusun sayımlar sırasında zorla askeri nizamda ayağa kaldırıldığı, bu sırada kolunun büküldüğü ve yere düşürüldüğü öğrenildi.

25 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Düzce T Tipi Kapalı Cezaevi’nde 25 Eylül 2018 ile 29 Eylül 2018 tarihleri arasındaki 4 gün boyunca, askeri nizamda ayakta sayım dayatmasını kabul etmedikleri için gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kalan 21 siyasi mahpusa 50’şer gün hücre cezası verildiği öğrenildi.

25 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde tutulan ve hastane sevki sırasında görevli askerlerin tehdidine maruz kalan Figen Şahin isimli mahpusa, cezaevi idaresi tarafından 15 gün hücre cezası verildiği öğrenildi.

25 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Bünyan Kadın Cezaevi’nde tutulan bazı mahpuslara 10 Ekim Ankara katliamında yaşamını yitirenler için anma etkinliği düzenledikleri gerekçesiyle 2 ay görüş hakkından mahrum bırakma cezası verildiği öğrenildi.

25 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 5’i hasta 20 kadın mahpusun Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nden Tarsus T Tipi Kapalı Kadın Cezaevi’ne istekleri ve iradeleri dışında sevk edildiği öğrenildi. Sevk edilenlerden isimleri öğrenilenler: Nebahat Şirgen, Sevgi Altınel, Zehra Doğan, Gülten Orak, Hatice Ay, Sabiha Turan, Sakine Bozkuş, Maşallah Dağ, Halime Işıkçı (yatağa bağlı hasta), Mehtap Yılmaz, Meral Temel, Evindar Aydın, Bahar Avcı, Ayhan Akgül (Talasemi hastası) Saadet Ergin, Özliyet Filizer, Rukiye Bakış.

(10/382) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 25 Ekim 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca, hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 758. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(10/383) Muğla’da Parti Binasına Irkçı Saldırı…

Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Muğla il binasına 25 Ekim 2018 tarihinde ırkçı bir grup tarafından bir saldırı düzenlendiği ve saldırı sonucu binanın dış kapısının kırıldığı öğrenildi.

(10/384) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 716 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 25 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

25 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Armağan Özbaş) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mehmet Dersulu, Armağan Özbaş ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 25 Ekim 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/385) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 25 Ekim 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 33. kez gözaltına alınmış oldu.

(10/386) Hatay’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Eski HDP Yöneticisi…

24 Ekim 2018 tarihinde Hatay’ın İskenderun ilçesinde sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan HDP eski Parti Meclisi üyesi Zeki Koç, 25 Ekim 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(103/387) Osmaniye’de Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişi…

25 Ekim 2018 tarihinde Osmaniye’de sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan Nasır Çagan isimli bir kişi, aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(10/388) İstanbul’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

HDP Parti Meclisi üyesi Nadiye Gürbüz, 25 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’da, hakkında açılan bir soruşturma kapsamında ifade vermeye gittiği savcılıkta gözaltına alındı. Savcının Nadiye Gürbüz’ün ifadesini almadığı ve polis çağırıp Gürbüz’ü gözaltına aldırdığı öğrenildi.

(10/389) HDP Eski Eş Genel Başkanlarının Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ hakkında ‘Kamu görevlisine iftira’ iddiasıyla Kayseri 12. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Selahattin Demirtaş duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Figen Yüksekdağ ise duruşmaya mazeretli olarak katılmadı. Demirtaş, mahkeme huzurunda savunma yapma talebinde bulundu. Bu talebi kabul etmeyen mahkeme, Demirtaş ve Yüksekdağ’ın bir sonraki duruşmada SEGBİS ile hazır edilmeleri için tutuklu bulundukları cezaevlerine müzekkere yazılmasına karar verdi ve duruşmayı 31 Ocak 2019 tarihine erteledi.

(10 /390) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle 13 akademisyen (Bilgi Üniversitesi’nden Arş. Gör. S.H., Prof. Dr. E. Ahmet Tonak, Dr. Öğr. Üyesi Esra Sakınç, Doç. Dr. Ayşe Evren Hoşgör, Arş. Gör. Kudret Çobanlı, Maltepe Üniversitesi’nden Öğr. Gör. İrfan Eroğlu; Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Sefa Feza Arslan, Doç. Dr. Özgür Martin, Dr. Öğr. Üyesi Gamze Toksoy; York Üniversitesi’nden doktora öğrencisi B.K., Washington Üniversitesi’nden doktora öğrencisi D.G.İ., Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Zeynep Güney ve İstanbul Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sevgi Uçan Çubukçu) hakkında İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 25 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme derhal beraat, 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dava ile birleştirme, akademisyenler hakkında 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davalar ile birleştirme taleplerinin reddine karar verdi. Mahkeme 13 davanın duruşmasını da 5 Mart 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Boğaziçi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Emine Fişek hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde davanın görülmesine 25 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme dava dosyasının aynı mahkemedeki diğer dosyalarla birleştirilmesine karar verdi ve duruşmayı 25 Nisan 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Arş. Gör. Gülçin Karabağ ve Sabancı Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Fevziye Deniz Tarba Ceylan) hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde davanın görülmesine 25 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Fevziye Deniz Tarba Ceylan’ı ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı. Mahkeme Gülçin Karabağ hakkında açılan davanın duruşmasını ise 18 Aralık 2018 tarihine erteledi.

(10/391) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Gazeteciler Hüseyin Aykol, İnan Kızılkaya ve İhsan Çaralan hakkında nöbetçi yayın yönetmenliği yaptıkları dönemde KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinde çıkan bir yazıda Cumhurbaşkanı’na hakaret edildiği iddiasıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 25 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Hüseyin Aykol ve İnan Kızılkaya’yı 1 yıl 10 ay 26 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını ertelemedi. Mahkeme, İhsan Çaralan’ı ise 11 ay 20 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını erteledi.

(10/392) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Akit TV’de 10 Kasım 2015 tarihinde yayınlanan “Zulüm 1938’de son buldu” başlıklı bir haber nedeniyle sorumlu müdür Ali Özken hakkında ‘Atatürk’ün hatırasına alenen hakaret’ iddiasıyla Küçükçekmece 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. İddianamede Ali Özken’in 4 yıl 6 aya kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme şu an zorunlu askerlik hizmeti yapan Ali Özken’in son savunmasını mahkeme huzurunda yapma talebini kabul etti ve duruşmayı 5 Mart 2019 tarihine erteledi.

(10/393) Silopi’de Zırhlı Polis Aracının Ezdiği 2 Çocuğun Ölümüyle İlgili Yargılanan Polis Memurları…

Muhammed Yıldırım (7) ve Furkan Yıldırım (6) isimli çocuklar 3 Mayıs 2017 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesinde evlerinin duvarını polis panzerinin yıkması sonucu yaşamını yitirmişti. İki kardeşin ölümü ile ilgili olarak zırhlı aracı kullanan Ömer Yeğit ve onu görevlendiren polis amiri Murat Maden hakkında Cizre 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Ekim 2018 tarihinde devam edildi.

İddianamede 2 sanığın ‘taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Duruşmada tanık olarak dinlenen Ahmet Karaaslan isimli bir polis memuru, eğitim ve sertifikasına bakılmaksızın personel görevlendirilmesi konusunda Silopi İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Erdoğan’ın talimatı olduğunu fakat sertifikasız personel çalıştırılıp çalıştırılmadığı noktasında herhangi bir bilgiye sahip olmadığını belirtti.

Sanık polis memurları Ömer Yeğit ve Murat Maden, savunmalarında olayın sorumlusunun İlçe Emniyet Müdürü Selçuk Erdoğan olduğunu ifade etiler.

Müşteki avukatları ise olaya ilişkin keşif raporunda panzerin asli ve şoförün tali kusurlu olarak gösterilmesini eleştirdi.

Mahkeme, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden seçilecek iş sağlığı ve güvenliği konusunda uzman, makine, elektrik ve karayolları konusunda uzmanlıkları bulunan 3 kişilik bilirkişi heyetinden sorumluların kusur durumlarının tespiti konusunda rapor hazırlanmasının istenmesine karar verdi ve duruşmayı 25 Aralık 2018 tarihine erteledi.

(10/394) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

25 Ekim 2018 tarihinde Gazi Üniversitesi personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında aralarında akademisyenlerin de olduğu 16 kişi gözaltına alındı.

(10/395) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında Donanma Komutanlığı’ndaki eylemlere ilişkin aralarında eski amiraller Hayrettin İmren ve Nazmi Ekici’nin de bulunduğu 55 asker hakkında Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 25 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘Anayasayı ihlal’ suçundan eski amiraller Hayrettin İmren ve Nazmi Ekici’nin de aralarında bulunduğu 23 sanığı ağırlaştırılmış müebbet hapis, 13 sanığı müebbet hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 11 sanığı çeşitli suçlardan 1 yıldan 26 yıl altı ay arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 8 sanığın ise beraatına karar verdi.

KHK ile meslekten ihraç edilen eski hakimler Şeyhmus Yılma ve Sümeyra Yılma hakkında Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 25 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 2 sanığı da ‘örgüt üyesi olma’ suçundan ayrı ayrı 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

KHK ile kapatılan Melikşah Üniversitesi’nin Hukuk Fakültesi eski dekanı Prof. Dr. Murat Şen hakkında Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 25 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Murat Şen’i ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 12 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(10/396) Diyarbakır’da Kayyım Atanan Muhtarlık…

Diyarbakır’ın Sur ilçesine bağlı Savaş mahallesinin muhtarı Ahmet Şen’in yerine 25 Ekim 2018 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atandı.

(10/397) Hakkari’de Görevden Alınan Muhtarlar…

25 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hakkari’de 1’i Merkez ilçede, 1’i Çukurca ilçesinde ve 31’i Yüksekova ilçesinde olmak üzere toplam 33 köy ve mahallenin muhtarlarının İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden alındıkları öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.