MENÜ
ANA SAYFA
x

26 Ekim 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

26 Ekim 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/264) Operasyonlar ve Saldırılar…

25 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Avaşin bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetler (TSK)i birimleri ile HPG militanları arasında 10 Ekim 2021 tarihinde çıkan çatışmada 4 militanının öldüğü öğrenildi.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 25 Ekim 2021 tarihinde IKBY sınırları içinde devam etmekte olan askeri bir operasyon sırasında 1 askerin öldüğünü (Emre Yaman) 1 askerin ise yaralandığını açıkladı.

(10/265) Bursa’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

25 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 18 Ekim 2021 tarihinde Bursa’da yaptığı sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek gözaltına alınan bir kişinin götürüldüğü Bursa Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi’nde işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı, Asayiş Şube Müdürü tarafından “Seni tepeden tırnağa mermi manyağı yaparım” denilerek ölümle tehdit edildiği öğrenildi.

(10/266) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

Halkın Hukuk Bürosu, 25 Ekim 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, İzmir Şakran Cezaevi’nde tutulan Bengisu Demirel isimli müvekkillerinin avukat görüşmelerinin yapıldığı kabine götürüldüğünü ve burada polis oldukları bildirilen kişiler tarafından ajanlığa zorlandığı belirtti. Açıklamada ayrıca Bengisu Demirel’in konuyla ilgili yazdığı mektubun gönderilmediği, suç duyurusunda bulunduğu dilekçesinin ilgili kuruma ulaştırılmadığı, konuyu anlatması üzerine ailesi ile yaptığı telefon görüşmesinin kesildiği ifade edilmektedir.

25 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak T Tipi Cezaevi’nde İstiklal Marşı söyleme dayatmasını kabul etmeyen mahpusların infaz koruma memurlarının işkence ve kötü muamelesine maruz kaldığı ve bazı mahpusların vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandıkları öğrenildi. Hamza Sönmez isimli bir mahpus, ailesi ile yaptığı ve basında yer alan telefon görüşmesinde şunları belirtti: “Bugün iki koğuşumuz gardiyanlar tarafından basıldı. Bize ayağa kalkarak İstiklal Marşı’nı okumamızı söylediler. Bizler de bu uygulamayı kabul etmediğimizi belirttik. Ardından darp edildik. Ben başımdan darp aldım ve birçok arkadaşım da burnundan ve farklı yerlerinden darbe aldı. Ardından beni ve birçok arkadaşımı hastaneye kaldırdılar. Şimdi de hücreye atıldık. Darp edilen arkadaşlarımızdan bazıları yarın ameliyat olacak.”

25 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tokat T Tipi Cezaevi’nde tutulan 4 mahpusun (İbrahim Halil Yıldız, Önder Alp, Hüsamettin Sevinç ve Mahsun Saruhan) istekleri ve iradeleri dışında Tekirdağ T Tipi Cezaevi’ne sevk edildikleri öğrenildi.

(10/267) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

25 Ekim 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde tutulan Yeni Yaşam gazetesi çalışanı İbrahim Karakaş’ın maruz kaldığı ağız içi arama ve kelepçeli muayene dayatmasını kabul etmediği için hastane sevkinin yapılmadığı öğrenildi.

(10/268) İstanbul’da Eyleme Özel Güvenlik Müdahalesi…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından atanan rektörü protesto etmek için 25 Ekim 2021 tarihinde rektörlük binası önünde yapılmak istenen nöbet eylemine özel güvenlik birimleri müdahale etti Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(10/269) İstanbul Merkezli Soruşturma Kapsamında Gözaltına Alınanlar…

15 Ekim 2021 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 91 kişiden 1’i (Erdal Gündoğdu) 25 Ekim 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı. 4 kişi (Yalçın Güvenin, Ulaş İnci, Doğan Karataştan ve Ufuk Gündoğdu) ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bu soruşturma kapsamında tutuklananların sayısı 28 oldu, 54 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(10/270) İzmir’de Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan HDP Üye ve Yöneticileri…

21 Ekim 2021 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Torbalı İlçe Eş Başkanı Hüsnü Bitirmiş ve HDP Karabağlar İlçe Eş Başkanı Şerafettin Yetim’in olduğu 13 kişi 25 Ekim 2021 tarihinde polisteki ifade işlemlerini ardından serbest bırakıldı. Aynı soruşturma kapsamında gözaltına alınan 4 kişi ise aynı gün içinde serbest bırakılmıştı.

(10/271) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Tunceli Valiliği 25 Ekim 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık alanlarda yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık yer toplantısı, protesto eylemi, oturma eylemi, açlık grevi, stant açmak, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı bildiri, broşür dağıtmak, afiş, poster açmak, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, sinevizyon gösterimi ve benzeri eylem ve etkinliklerin 25 Ekim 2021 itibarıyla 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

(10/272) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

25 Ekim 2021 tarihinde İstanbul merkezli soruşturma kapsamında 7 ilde düzenlenen operasyonlarda 7 kişi; Edirne’de yasadışı yollarla yurtdışına çıkmaya çalıştığı iddiasıyla 3 kişi gözaltına alındı.

(10/273) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 25 Ekim 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 232 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 27.663 olduğunu açıkladı.

Buna göre 24 Ekim 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 69.770, vaka sayısı ise 7.840.991 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.