MENÜ
ANA SAYFA
x

26 Kasım 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

26 Kasım 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/270) Van’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

25 Kasım 2021 tarihinde, Van’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyesi Çetin Temel’in adli kontrol işlemi gereği imza atmak için gittiği Bostaniçi polis karakolunda, polisin “sohbet” adı altında kendisiyle konuşmak istemesini kabul etmediği için işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi.

(11/271) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

25 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde mahpusların yanlarında bulundurabilecekleri kitap sayısının 10 ile sınırlandırıldığı ve mahpusların yazdığı Kürtçe mektuplar için cezaevi idaresinin tercüme ücreti istediği öğrenildi.

25 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Batman M Tipi Cezaevi’nde tutulan Gülgeş Tatlı isimli mahpusun, çıplak aramaya zorlandığı, yaralı olduğu halde ayakta sayıma zorlandığı, tutulduğu tek kişilik odaya erkek infaz koruma memurları tarafından baskın düzenlendiği ve kişisel eşyalarına el konulduğu, kendilerini istihbaratçı olarak tanıtan kişiler tarafından sorgulanmaya çalışıldığı, ajanlığa zorlandığı ve tehdit edildiği öğrenildi.

25 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Silivri 8 Nolu Cezaevi’nde kaloriferlerin yanmadığı öğrenildi.

(11/272) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

25 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Batman M Tipi Cezaevi’nde tutulan ve yaralı olan Gülgeş Tatlı’nın tedavisinin yapılmadığı öğrenildi.

(11/273) Cezaevinde Açık Görüşler…

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 25 Kasım 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile Covid-19 salgını nedeniyle cezaevlerinde ara verilen açık görüş hakkının, ayda 1 kez olmak üzere, 1 Aralık 2021 tarihinden itibaren kullanılabileceğini duyurdu.

(11/274) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından 25 Kasım 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(11/275) İstanbul’da Ekonomik Kriz Protestolarına Polis Müdahalesi…

Ekonomik krizi ve hükümetin ekonomik politikalarını protesto etmek için 24 Kasım 2021 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılan eylemlere yönelik polis müdahalesinde işkence ve kötü muamele ile gözaltına alınan 54 kişi, 25 Kasım 2021 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(11/276) 25 Kasım Eylemlerine Yönelik Müdahaleler ve Engellemeler…

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi’nde yürüyüş yapmak isteyen kadınlara polis biber gazı ve plastik mermi kullanarak müdahale etti. Gözaltına alınanın olmadığı, çok sayıda kişinin ise gazdan etkilendiği bildirildi.

25 Kasım 2021 tarihinde Adana Kadın Platformu’nun 5 Ocak Meydanı’ndan İnönü Parkı’na yapmak istediği yürüyüş polis tarafından engellendi. Polisin yolu kapatması üzerine kadınların kaldırımdan yürüdüğü öğrenildi.

(11/277) Van’da Gözaltına Alınan HDP Üyesi…

25 Kasım 2021 tarihinde, adli kontrol işlemi gereği imza atmak için gittiği Bostaniçi polis karakolunda işkence ve kötü muameleye maruz kalan HDP Gençlik Meclisi üyesi Çetin Temel’in adli kontrol şartını yerine getirmediği, adres bilgilerini vermediği ve örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla savcılık kararıyla gözaltına alındığı öğrenildi.

(11/278) Van’da Gözaltına Alınan Kişi…

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül’ün 24 Kasım 2021 tarihinde Van’ın İpekyolu ilçesinde yaptığı esnaf ziyareti sırasında Sarıgül’e “Bir arkadaşımız Siirt’te ‘Burası Kürdistan’dır’ dedi. Bin, iki bin yıl önce burası Kürdistan’dı. Yine de Kürdistan olacak. İtiraz etmeyelim” dediği gerekçesiyle gözaltına alınan Hacı Tunç isimli bir kişi, 25 Kasım 2021 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından serbest bırakıldı.

(11/279) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

25 Kasım 2021 tarihinde Diyarbakır’ın Kayapınar ve Silvan ilçelerinde yapılan polis baskınlarında 14 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Ferit Gül, Şirin Sarı, Aydın Nakçi, Barış Nakçi, Agit Nakçi, Eyip Bakıcı, Hebun Erenfik ve Veysi Solmaz.

(11/280) Urfa’da Gözaltına Alınan Kişi…

25 Kasım 2021 tarihinde Urfa’nın Viranşehir ilçesinde yapılan ev baskınında 1 kişi (Eyüp Aslan) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(11/290) İstanbul’da Gözaltına Alınan DEVA Partisi Üyesi…

Deva Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan’ın 26 Kasım 2021 tarihinde ‘siyasi casusluk’ iddiasıyla İstanbul’daki evinde gözaltına alındığı öğrenildi. Metin Gürcan’ın soruşturma için Ankara’ya götürüleceği bildirildi.

(11/291) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Die Welt gazetesinin Türkiye Temsilcisi Deniz Yücel hakkında 2016 yılı içinde yaptığı 2 ayrı haber gerekçesiyle ‘Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılama’ ve ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ iddialarıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Kasım 2021 tarihinde devam edildi. Covid-19 salgını gerekçesiyle duruşma salonuna gazetecilerin ve izleyicilerin alınmadığı öğrenildi. Ayrıca mahkeme başkanının değiştiği bildirildi. Mahkeme, Deniz Yücel’in ifadesinin istinabe yoluyla alınması için müzekkere yazılmasına karar verdi ve duruşmayı 12 Nisan 2022 tarihine erteledi.

(11/292) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı’nın eski çalışanı Fatih Gönül hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 25 Kasım 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme Fatih Gönül’ün beraatına karar verdi.

(11/293) İstanbul’da Sanatçının Yargılandığı Dava…

Tiyatro sanatçısı Genco Erkal hakkında sosyal medya paylaşımlarında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’ne açılan davanın görülmesine 25 Kasım 2021 tarihinde başlandı. Mahkeme başkanının talimatıyla Covid-19 salgını gerekçesiyle duruşma salonuna gazetecilerin ve izleyicilerin alınmadığı öğrenildi. Mahkeme duruşmayı 11 Mart 2022 tarihine erteledi.

(11/294) İstanbul’da HDP Üyesinin Yargılandığı Dava…

HDP Gençlik Meclisi üyesi Nurullah Özgün hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Kasım 2021 tarihinde devam edildi. Nurullah Özgün duruşmaya Antalya S Tipi Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme Nurullah Özgün’ün tahliyesine karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(11/295) Boğaziçi Üniversitesi Öğrencilerinin Yargılandığı Dava…

2’si tutulu 52 kişi hakkında, Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından rektör atanmasını protesto eylemine katıldıkları için ‘kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak’ ve ‘toplantı ve gösteri kanununa muhalefet etmek’ iddialarıyla İstanbul 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Kasım 2021 tarihinde başlandı. Duruşma salonunun küçük olması nedeniyle duruşmanın İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşındığı öğrenildi.

4 Ekim 2021 tarihinde kampüsteki eyleme yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan ve 6 Ekim 2021 tarihinde tutuklanan ve bu davada tutuksuz yargılanan Caner Perit Özer, savunmasında şunları belirtti: “Protesto hakkımızı kullandık. Her hangi bir suç işlemedik. Melih Bulu kampüse polis çağırdı yerlerde sürüklenerek gözaltına alındık. 51 gündür tek kişilik hücrede kalıyorum”. Duruşmaya mağdur sıfatıyla katılan 4 güvenlik görevlisinin şikâyetçi olmadıklarını ve davaya bu aşamadan sonra katılmak istemediklerini ifade ettikleri, müşteki sıfatıyla katılan Ejder K. isimli güvenlik görevlisinin de şikâyetçi olmadığını belirttiği öğrenildi. Mahkemenin ara kararını açıklamadan önce gazetecileri duruşma salonundan çıkarmak istediği bildirildi. Mahkeme, 22 kişi hakkında adli kontrol şartının kaldırılmasına, Caner Perit Özer’in duruşmalardan vareste tutulmasına karar verdi ve duruşmayı 29 Kasım 2021 tarihine erteledi.

(11/296) İzmir’de Eyleme Katıldıkları İçin Yargılanan Kişiler…

7 kişi hakkında, ‘toplantı ve gösteri yürüyüşü kanununa muhalefet’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ iddialarıyla İzmir 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Kasım 2021 tarihinde başlandı. Söz konusu 7 kişi Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından rektör atanmasını protesto etmek için 5 Şubat 2021 tarihinde İzmir’de düzenlenen eyleme yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınmıştı. Mahkeme, 7 kişi hakkındaki adli kontrol şartının kaldırılmasına karar verdi ve duruşmayı 13 Ocak 2022 tarihine erteledi.

(11/297) Urfa’da Sosyal Medya Paylaşımı Nedeniyle Yargılanan Kişi…

Ali Cin isimli bir kişi hakkında, 2015 yılında sosyal medya hesabından PKK lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafını paylaşarak ‘örgüt propagandası yapmak’ ve ‘suçu ve suçluyu övmek’ gerekçesiyle Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 25 Kasım 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme Ali Cin’in beraatına hükmetti.

(11/298) Gezi/Çarşı Davası…

52 kişi hakkında 2013 yılındaki Gezi Parkı eylemleri nedeniyle İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Kasım 2021 tarihinde devam edildi. Hakkındaki başka bir davadan tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala duruşmaya katılmadı. Mahkeme yurt dışındaki sanıklar hakkında çıkarılan yakalama kararının beklenmesine ve Osman Kavala’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 17 Ocak 2022 tarihine erteledi. Mahkeme heyetinden üye hakim Kürşad Bektaş’ın tutukluluğun devamı kararına şerh koyduğu öğrenildi.

Gezi Davası olarak bilinen davada verilen beraat kararının Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine başlanmış ve 8 Ekim 2021 tarihinde Çarşı Davası olarak bilinen davayla birleştirilmesi ile davada yargılananların sayısı 52 olmuştu. 1 Kasım 2017 tarihinde tutuklanan Osman Kavala, Gezi eylemleri ile ilgili davada 18 Şubat 2020 tarihinde verilen beraat kararına rağmen, hakkında 2016 yılındaki darbe girişimi ile ilgili açılan başka bir soruşturma gerekçe gösterilerek cezaevinden tahliye edilmeden yeniden tutuklanmıştı.

(11/299) Ali El Hemdan Davası…

27 Nisan 2020 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesinde Ali El Hemdan (19) isimli Suriye vatandaşı bir kişinin dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından vurularak öldürülmesiyle ilgili polis memuru F. K. hakkında Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Kasım 2021 tarihinde devam edildi.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcılık, F. K.’nin ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme F. K.’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve sanık avukatının savunma için ek süre talebini kabul ederek durulmayı 21 Aralık 2021 tarihine erteledi.

(11/300) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 25 Kasım 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 222 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 24.467 olduğunu açıkladı.

Buna göre 25 Kasım 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 75.840, vaka sayısı ise 8.676.639 oldu.

25 Kasım 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde tutulan 4 mahpusun (Sezai Damar, Hivzullah Mutlu, Resul Alkol ve soyadı öğrenilemeyen Kamuran) Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.