MENÜ
ANA SAYFA
x

26 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

26 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/228) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

26 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Samsun Kavak S Tipi Cezaevi’nde tutulan Halil Muratoğlu isimli mahpusa kimi faaliyetlerden men, görüş yasağı ve 11 ile 20 gün arasında değişen hücre cezaları verildiği öğrenildi.

(03/229) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 26 Mart 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(03/230) 31 Mart Seçimleri…

25 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde yürüttüğü seçim çalışmalarına polisin ‘erbane çalındığı’ gerekçesiyle müdahale ettiği öğrenildi. Müdahalede yaralanan ve gözaltına alınan olmadığı, polis ile gerçekleştirilen görüşmelerden sonra DEM Parti’nin seçim çalışmalarına devam ettiği bildirildi.

25 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Edirne’de şehir merkezinde bulunan ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Belediye Başkan adayı Filiz Gencan Akın’a ait seçim afişlerinin kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişiler tarafından tahrip edildiği öğrenildi.

25 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde CHP Belediye Başkan adayı olan Şükrü Erden hakkında PKK lideri Abdullah Öcalan ile ilgili ifadeleri gerekçe gösterilerek ‘suçu ve suçluyu övme’ iddiasıyla soruşturma başlatıldığı ve Şükrü Erden’in adliyede ifade verdiği öğrenildi.

(03/231) Antep’te Tutuklanan Çocuklar ve Diğer Kişi…

25 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antep’in Şahinbey ilçesindeki bir anma esnasında slogan attıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 2’si çocuk 5 kişiden 2’si adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, K.Ö. (16), B.A. (17) isimli çocuklar ile Ramazan Altıntaş ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

(03/232) Diyarbakır’da 1991 Yılında Öldürülen 7 Kişi ile İlgili Soruşturma…

26 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 24 Aralık 1991 yılında Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde bir cenazeye katılanların üzerine jandarmanın ateş açması sonucu yaşamını yitiren 7 kişi ve yaralanan 2 kişi ile ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2020 yılında yeniden açılan soruşturma dosyasının ‘zamanaşımı’ gerekçesiyle 2023 yılında ‘kovuşturmaya yer yok’ kararı ile kapatıldığı öğrenildi.

Mehmet Nesin Altın, Neytullah Tekin, Hayrettin Demirtuyi, Felemez Bulut, Ömer Öztürk, Ali Miltaş ve Şahin Tekin isimli 7 kişinin yaşamını yitirdiği ve Mehmet Şah Tekin ve Şeyhmus Altındağ isimli 2 kişinin yaralandığı olayda Kulp Cumhuriyet Savcısı, 25 Ağustos 1992’de Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği fezleke ile sorumlular için yargılama izni istemiş, fezleke ile ilgili herhangi bir işlem yapılmamıştı. Bunu takiben 7 Temmuz 1993’te Kulp Cumhuriyet Savcılığı görevsizlik kararı vermiş, olay günü Kulp’ta görevli olan jandarma personeli hakkında soruşturma izni verilmesi için il ve ilçe idare kurullarına yazı yazmıştı ancak 2012 yılına dek dosyayla ilgili bir ilerleme olmamıştı. Halen Diyarbakır Baro Başkanı olan Avukat Nahit Eren’in yeni bir suç duyurusu dilekçesi vermesiyle dosyadaki görevsizlik kararı kalkmış ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘birden fazla kişiyi aynı sebepten öldürme’ suçundan yeniden soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında 37 astsubay ve subayın ifadeleri alınmış, 2014 yılında soruşturma sürerken Nahit Eren ‘yaşam hakkı ihlali’ gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurmuştu. 2 Kasım 2017 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma dosyasında ‘takipsizlik’ kararı vermesi üzerine Nahit Eren, etkin soruşturma yürütülmediği gerekçesiyle AYM’ye 2018 yılında ikinci kez başvuruda bulunmuştu. AYM, 2014 yılında yapılan başvuruda ‘Yaşam hakkı kapsamında etkili soruşturma yürütme yükümlülüğünün ihlal edildiğine’ hükmetmiş, bunu takiben 2020 yılında yeniden soruşturma açılmıştı.

Nahit Eren’in AYM’ye 3. kez başvuruda bulunacağı bildirildi.

(03/233) Halkevleri Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Hazırladıkları raporu Milli Eğitim Bakanlığı’na vermek üzere 25 Eylül 2020 tarihinde Ankara’da bulunan Milli Eğitim Bakanlığı’nın önünde toplanan Halkevi üyelerine yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan ve aralarında Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk’ün de olduğu 6 kişi hakkında ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ iddiasıyla Ankara 50. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 26 Mart 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, 6 kişinin beraatına karar verdi.

(03/234) İstanbul’da ESP Yöneticisi ve Diğer Kişilerin Yargılandığı Dava…

9 Ağustos 2022 tarihinde katıldıkları bir cenazeye yönelik polis müdahalesinde fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alınan, gözaltında işkence ve diğer kötü muameleye maruz bırakılan ve aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü’nün de olduğu 14 kişi hakkında ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ iddiasıyla İstanbul Gaziosmanpaşa Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davanın karar duruşması, 25 Mart 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, 14 kişinin beraatına karar verdi.

(03/235) İzmir’de Yargılanan Kişiler…

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Maraş merkezli depremler sonrasında alınan uzaktan eğitim kararına karşı İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’ne dilekçe vermek ve basın açıklaması yapmak isteyen öğrencilere yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 21 kişi hakkında ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ iddiasıyla İzmir 28. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Mart 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, 21 kişinin beraatına karar verdi.

(03/236) Tahliye Edilen HDP İl Eş Başkanı…

25 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 17 Aralık 2016 tarihinde ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Kırşehir İl Eş Başkanı Demet Resuloğlu’nun Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından verilen bozma kararı sonrasında 4 Mart 2024 tarihinde tahliye edildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.