MENÜ
ANA SAYFA
x

26 Nisan 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

26 Nisan 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/201) 14 Mayıs 2023 Seçimleri…

Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında siyasetçilerin, gazetecilerin, avukatların, sanatçıların ve diğer kişilerin gözaltına alınmasını protesto etmek için 25 Nisan 2023 tarihinde Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSP) tarafından İstanbul’un Sancaktepe ilçesinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 2 kişiyi gözaltına aldı.

YSP Kocaeli milletvekili adayı Ayten Dönmez 26 Nisan 2023 tarihinde İstanbul’da gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(04/202) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 25 Nisan 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(04/203) İstanbul’da CHP Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında “Demokrasi yoluyla bir diktatörü bu ülkeden göndereceğiz” şeklindeki sözleri nedeniyle İstanbul Bakırköy 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Nisan 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme Canan Kaftancıoğlu’nun beraatına karar verdi.

(04/204) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Eylül Deniz Yaşar hakkında 2017 yılında yapılan bir basın açıklaması ve kendisi tarafından yapıldığı iddia edilen bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Nisan 2023 tarihinde başlandı. İddianamede Deniz Yaşar’ın ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 22 Haziran 2023 tarihine erteledi.

(04/205) Diyarbakır’da Polis Tarafından Basılan Yapım Şirketi…

Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında 25 Nisan 2023 tarihinde Piya Yapım’ın Diyarbakır’da bulunan binasının polis tarafından basıldığı ve yapılan arama sonrasında binada bulunan bilgisayarlar ile diğer ekipmanlara el konulduğu öğrenildi.

(04/206) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

26 Nisan 2023 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde düzenlenen operasyonlarda 7 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.