MENÜ
ANA SAYFA
x

26 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

26 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/213) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

25 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Erzurum Dumlu 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde mahpusların cezaevi koşulları ve açlık grevleri ile ilgili ifadeler içeren ve İmralı Cezaevi’nde tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan ile Avrupa İşkence Önleme Komitesi’ne (CPT) göndermek istedikleri mektuplara cezaevi idaresi tarafından ‘grev’ kelimesi gerekçe gösterilerek el konulduğu, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi talebiyle Türkiye genelindeki cezaevlerinde başlatılan dönüşümlü açlık grevine katılan mahpuslara gerekli sıvı gıdanın sağlanmadığı, Türk Tabipler Birliği (TTB) tarafından hazırlanan ““Açlık Grevi Sonlandıktan Sonra Beslenme ve Tedavi için Özet Algoritma” belgesinin fotokopi olması gerekçe gösterilerek mahpuslara verilmediği öğrenildi.

25 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Marmara (Silivri) Cezaevi’nde mahpusların sohbet haklarından hukuka uygun biçimde faydalanamadıkları, COVID-19 pandemisinden önce 3 saat olan sohbet haklarının pandemiden sonra 2 saate düşürüldüğü öğrenildi.

(01/214) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın ailesi ve vasisi ile İmralı Cezaevi’nde tutulan Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş’ın aileleri ve vasileri tarafından 26 Ocak 2024 tarihinde yapılan görüşme başvurularına Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(01/215) Ayrımcı ve Fobik Siyasi Parti Videosu…

26 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) 31 Mart 2024 yerel seçim kampanyaları kapsamında sosyal medyada yayınladığı videolarda “Ahlak yoksa LGBT vardır!” ve “Sapkın örgütleri şehrimizden sürüp çıkaracağız” şeklinde ayrımcı ve LGBTİ+fobik ifadelere yer verdiği öğrenildi.

(01/216) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

25 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa’nın Halfeti ilçesinde, 2011 yılında Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski (Ortasu) köyünde Türk Hava Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 kişinin yaşamını yitirmesi ile ilgili yaptıkları sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 29 Aralık 2023 tarihinde gözaltına alınan ve haklarında adli ve idari soruşturma başlatılan 3 okul müdürünün görevlerinden alındığı ve 2’sinin istek ve iradeleri dışında Urfa’nın farklı ilçelerine tayin edildiği öğrenildi.

(01/217) Diyarbakır’da Yargılanan Parti Yöneticisi…

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkan Yardımcısı Zekiye İlbasan hakkında Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Ocak 2024 tarihinde başlandı. İddianamede Zekiye İlbasan’ın ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’, ‘görevi yaptırmamak için direnme’, ‘örgüt üyesi olma’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, Zekiye İlbasan’ın adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 7 Mart 2024 tarihine erteledi.

Zekiye İlbasan 9 Ekim 2023 tarihinde gözaltına alınmış, 10 Ekim 2023 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(01/218) İstanbul’da Tutuklanan Gazeteci…

Hakkında 2018 yılında “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla soruşturma açılan ve dava sürecinde ‘örgüt propagandası yapma’ suçlamasıyla yargılanan gazeteci Ahmet Ayva hakkındaki 3 yıl 6 ay hapis cezasının Yargıtay tarafından onanması üzerine gazeteci, tutuklanarak İstanbul Marmara (Silivri) Cezaevi’ne götürüldü.

(01/219) Bitlis’te Saldırıya Uğrayan Gazeteci…

Bitlis Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sinan Aygül’ün Tatvan Belediyesi’ndeki yolsuzluk ve usulsüzlük iddialarına ilişkin yaptığı haber gerekçe gösterilerek 17 Haziran 2023 tarihinde Tatvan Belediyesi’nde çalışan bir kişi ile bir polis memurunun saldırısına uğraması ile ilgili ‘kasten yaralama’ suçlamasıyla polis memuru E. K. ve koruma görevlisi Y. B. hakkında Tatvan 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 25 Ocak 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, sanıkların ayrı ayrı 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılmalarına, ayrıca 2 kişinin olaylara müdahale ettikleri sırada fiziksel şiddete ve silahlı tehdide maruz kalmaları ile ilgili sanıkların ayrı ayrı 1 yıl 8 ay hapis cezasıyla cezalandırılmalarına ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

(01/220) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci…

Karşı Mahalle haber sitesi muhabiri Sezgin Kartal hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Ocak 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede Sezgin Kartal’ın ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, Sezgin Kartal hakkındaki yurtdışına çıkış yasağının devamına karar verdi ve duruşmayı 25 Nisan 2024 tarihine erteledi.

Sezgin Kartal 10 Ocak 2023 tarihinde gözaltına alınmış, 13 Ocak 2023 tarihinde tutuklanmış ve davanın 22 Haziran 2023 tarihinde görülen duruşmasında tahliye edilmişti.

(01/221) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci…

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içerisinde sürdürdüğü operasyonlarda ölen askerlerle ilgili çeşitli sosyal medya platformlarında yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 25 Aralık 2023 tarihinde hakkında soruşturma başlatılan gazeteci Can Ataklı ile ilgili hazırlanan iddianame, 26 Ocak 2024 tarihinde İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede Can Ataklı’nın ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir. Davanın ilk duruşması, 19 Mart 2024 tarihinde görülecek.

(01/222) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci…

25 Ocak 2024 tarihinde Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı bireysel başvuru sonucunda hak ihlali kararı verilen gazeteci Nurcan Baysal hakkındaki davanın yeniden görülmesine İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Mahkeme, gazetecinin beraatına karar verdi.

Gazeteci Nurcan Baysal hakkında 7 Mart 2017 tarihinde bir haber platformunda yayınlanan “Cizre’deki evlerin içinden: ‘Kızlar biz geldik siz yoktunuz’ yazıları, yerlerde sergilenen kadın çamaşırları!..” başlıklı haberi gerekçe gösterilerek ‘Türk milletini, devletini, Meclisi’ni, hükûmetini ve yargı organlarını alenen aşağılama’ suçlamasıyla İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açılmış ve yargılama sonucunda 10 ay hapis cezası ile cezalandırılmıştı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.