MENÜ
ANA SAYFA
x

26 Temmuz 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

26 Temmuz 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/197) Operasyonlar ve Saldırılar…

25 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) içindeki Kandil bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında 2023 yılının Ocak ayı içinde çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(07/198) Mardin’de Yaşamını Yitiren Kişi…

25 Mayıs 2023 tarihinde Mardin’in Nusaybin ilçesinde bir eve düzenlenen polis baskını sırasında çıktığı bildirilen çatışmada ismi öğrenilemeyen bir kişinin yaşamını yitirdiği öğrenildi. Basında yer alan haberlerde evde bulunan ve ismi öğrenilemeyen bir başka kişinin yaralı halde gözaltına alındığı belirtildi. Ayrıca Nusaybin’de yapılan ev baskınlarında olayla ilgili olduğu iddiasıyla B. A. isimli bir kişinin daha gözaltına alındığı bildirildi. 2 kişinin nereye götürüldüğü öğrenilemedi.

(07/199) Edirne’de Yaşamını Yitiren Asker…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 25 Temmuz 2023 tarihinde Edirne’nin Süloğlu ilçesinde askeri bir aracın yaptığı kazada 1 askerin (Mehmet Özler) öldüğünü açıkladı.

(07/200) Hakkâri’de Askerin İşkence ve Diğer Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişiler…

25 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hakkari’nin Derecik ilçesine bağlı Beruh köyünde Serhat T., Serkan T., Ercan Ö. ve Selah T. isimli 4 kişinin koyunlarına su vermek için köyün yakınlarındaki bir dereye gittikleri sırada “Ne işiniz var burada”, “”Neden buradasınız” diyen askerlerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve daha sonra gözaltına alındığı öğrenildi.

(07/201) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

25 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde mahpuslara verilen suların sağlık açısından kontrollerinin yapılmadığı için hijyenik olmadığı iddia edildi.

25 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Eskişehir H Tipi Cezaevi’nde Müslüm Koyun isimli bir mahpusa gönderilen mektupların verilmediği, görüşçü olmak için başvuran kişilerin reddedildiği öğrenildi.

(07/202) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 25 Temmuz 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(07/203) Muğla’da Yaşam Savunucularına Jandarma Müdahalesi…

Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’nda kurulmak istenen linyit maden ocağına karşı yaşam savunucuları ve bölgede yaşayan köylüler tarafından yapılan doğa nöbeti eylemine yönelik jandarma müdahalesi sırasında 25 Temmuz 2023 tarihinde gazeteci Zeynep Kuray’ın ile Cihan Başakcıoğlu, Deniz Gümüşel fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Zeynep Kuray ve Cihan Başakcıoğlu’nun aynı gün içinde serbest bırakıldığı Deniz Gümüşel’in halen gözaltında olduğu öğrenildi.

26 Temmuz 2023 tarihinde doğa nöbeti eylemine destek için gelen ve aralarında Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın ile YSP milletvekilleri Burcu Gül Çubuk ve Perihan Koca’nın olduğu gruba jandarma biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Müdahale sonucu Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Eş Başkanı Çınar Altan, HDP Marmaris İlçe Eş Başkanı Güven Göknar, Ferah Gümüş ve Selahattin Kaya gözaltına alındı. Ferah Gümüş ve Güven Göknar aynı gün içinde serbest bırakıldı. Çınar Altan ve Selahattin Kaya’nın halen gözaltında olduğu öğrenildi.

(07/204) Ankara, İzmir ve İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteciler…

Diyarbakır’da görevli bir savcıyla ilgili sosyal medya paylaşımlarına ilişkin Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında 25 Temmuz 2023 tarihinde gözaltına alınan 5 gazeteciden Fırat Can Aslan aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘Terörle Mücadele görev almış kişileri hedef gösterme’ iddiasıyla tutuklandı. Sibel Yükler, Delal Akyüz, Evrim Kepenek ve Evrim Deniz ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(07/205) Toplatılan Kitaplar…

25 Temmuz 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Aram Yayınları tarafından basılan 5 kitap (“Kızgın İklim”, “Bese Anuş”, “Sendikalizmin Eleştirisi ve Demokratik Emek ve Konfederalizm”, “Şahmeran Kentinde Kayıp Bir Yolcu” ve “Güneş Bakışlı Çocuklar”) hakkında Diyarbakır 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından toplatma kararı verildiği öğrenildi. Söz konusu 5 kitaba Diyarbakır’da 25 Nisan 2023 tarihinde yapılan bir ev baskını sırasında haklarında toplatma kararı olmamasına rağmen el konulmuştu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.