MENÜ
ANA SAYFA
x

27-29 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27-29 Ocak 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(01/223) İstanbul’da Kiliseye Silahlı Saldırı…

28 Ocak 2024 tarihinde 2 kişi, İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan Santa Maria Kilisesi’nde Pazar ayinine katılan kişilere yönelik silahlı saldırı gerçekleştirdi. Saldırı sonucunda T.C. isimli bir kişi hayatını kaybetti. İçişleri Bakanlığı, saldırıyı gerçekleştiren 2 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

(01/224) İzmir’de Bekçilerin İşkence ve Diğer Kötü Muamelesine Maruz Kalan Kişi…

26 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir’in Aliağa ilçesinde 3 Ocak 2024 günü Ferhat Çelik isimli bir kişinin Kürtçe müzik dinlediği gerekçesiyle 4 bekçinin fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı, gözaltına alınarak Aliağa Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldükten sonra kayıt dışı ifade imzalatılmaya çalışıldığı, çalıştığı işyerine giden bekçilerin işyeri sahibini tehdit etmesi üzerine Ferhat Çelik’in işten çıkarıldığı öğrenildi.

Ferhat Çelik, basında yer alan açıklamasında şunları söyledi: “Dinlediğim şarkı Şivan Perver’in ‘Biji Kurdistan’ şarkısıydı. Bekçiler bana, ‘Niye bu müziği dinliyorsun’ diyerek azarladılar. Ben de müzik dinlemek suç değil ve Kürtçe müziğe karşı herhangi bir yasağın olmadığını söyledim. Bekçiler bana, ‘Sen bu ülkede böyle müzik dinleyemezsin’ dediler.  Ben de bu ülkede insanların İngilizce, Fransızca, Arapça şarkıları dinlediği gibi Kürtçe de dinleyebileceğini söyledim. Bunun üzerine 4 bekçi beni İZBAN’ın bir odasına kapatıp orada darp etti. Darp ettikten sonra da Aliağa Devlet Hastanesi’ne ters kelepçe takarak götürdüler. Bekçi ve hastane polisi benimle beraber muayene odasına girdi. Buna tepki gösterdiğim için orada tekrar bana ters kelepçe takıp yere yatırdılar ve ekip arabasına koyup karakola götürdüler (…) Orada bana yazılı bir kağıt getirdiler. İmzalamamı istediler ama ben imzalamadım. Aliağa Emniyet Müdürlüğü’nün gece amiri ve bekçiler gelip sözlü olarak, ‘Bu kağıdı imzalamam gerektiğini, aksi halde buradan çıkamayacağımı’ söyledi. Ancak ben yine de imzalamadım. Beni gece 3:00’da serbest bıraktılar. Ertesi gün işyerine gittiğimde bekçiler iş yeri sahibine, ‘Ferhat Çelik teröristtir. Burada çalışamaz eğer çalıştırırsanız sizinle uğraşırız. Elimizden gelen her şeyi yapar sizi burada barındırmayız’ demiş. Bunun üzerine iş yeri sahibi beni işten çıkardı ve ben bu haksız duruma maruz kaldım”.

(01/225) Adıyaman’da Polislerin İşkence ve Diğer Kötü Muamelesine Maruz Kalan Gazaeteci…

27 Ocak 2024 tarihinde Adıyaman’da haber takibi yapmaya gittiği esnada polisler tarafından aracı durdurulan ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlamasıyla gözaltına alınan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Mahmut Altıntaş’ın Adıyaman Adliyesi’ne sevk edildiği esnada başının eğilmesine tepki gösterdiği gerekçesiyle 5 polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve hastaneden fiziksel şiddeti belgeleyen tıbbi rapor aldığı esnada polislerin muayeneyi yapan doktora baskı uyguladığı öğrenildi.

(01/226) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

26 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde kalan kız çocuklarının rutin olarak çıplak aramaya maruz bırakıldıkları, hastaneye sevk işlemleri esnasında kelepçe takıldığı, çocukların 11 kişilik koğuşlarda kaldıkları ve koğuş temizliği ve kişisel bakım için yeterli miktarda ve sıklıkta ürün verilmediği ve koğuşların sıcaklığının yeterli olmadığı öğrenildi.

27 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bandırma T Tipi Cezaevi’nde tutulan 4 mahpusun istek ve iradeleri dışında Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ne sevk edildiği öğrenildi.

(01/227) Cezaevinde Sağlık Hakkına Erişemeyen Mahpuslar…

28 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ereğli Yüksek Güvenlikli Cezaevi, Ereğli T Tipi Kapalı Cezaevi, Aksaray T Tipi Kapalı Cezaevi, Tarsus Kadın Kapalı Cezaevi, Tarsus T Tipi 1 Nolu, 2 Nolu, 3 Nolu ile Kayseri Bünyan T Tipi 1 Nolu ve 2 Nolu, Bünyan Kadın Kapalı Cezaevi, Osmaniye T Tipi 1 Nolu ve 2 Nolu cezaevlerinde bulunan en az 63 mahpusun hastane sevkleri sırasında maruz kaldıkları kötü muamele ve hak ihlalleri sebebiyle tedaviye erişemediği öğrenildi.

(01/228) Gözaltına Alınan Gazeteci…

28 Ocak 2024 tarihinde aracıyla Diyarbakır’a seyahat eden JINNEWS Yazı İşleri Müdürü Sofya Alağaş’ın 2011 yılına ait bir dava dosyasından hakkında yakalama kararı olduğu ve bu kararın kaldırılmadığı gerekçesiyle gözaltına alındığı ve Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Sinanlı Karakolu’na götürüldüğü öğrenildi. Gazeteci Alağaş’ın, 29 Ocak 2024 tarihinde sevk edildiği Bitlis Adliyesinden İstanbul Cumhuriyet Savcılığının konuyla ilgili yazı göndermesi üzerine serbest bırakıldığı bildirildi.

(01/229) Adıyaman’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

27 Ocak 2024 tarihinde Adıyaman’da haber takibi yapmaya gittiği esnada polisler tarafından aracı durdurulan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Mahmut Altıntaş, ‘örgüt propagandası yapma’ suçlamasıyla gözaltına alındı. Kendisine şiddet uygulayan polislerden şikayetçi olmak için Altınşehir Polis Karakolu’na giden Mahmut Altıntaş, ‘polise mukavemet etme’ gerekçesiyle yeniden gözaltına alındı ve 28 Ocak 2024 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(01/230) Tutuklanan Gazeteci…

Yeni Demokrasi Gazetesi Muhabiri Ertan Çıta, 26 Ocak 2024 tarihinde mahkemenin ara kararıyla tahliye edildi.

Ertan Çıta, Partizan dergisi ve Yeni Demokrasi gazetesine yönelik Tunceli merkezli bir soruşturma kapsamında Tunceli ve İstanbul’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınmış ve 5 Ekim 2023 tarihinde ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüte finansman sağlama’ suçlamalarıyla tutuklanarak Elazığ 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne gönderilmişti.

(01/231) Şırnak’ta Tutuklanan Kişi…

28 Ocak 2024 tarihinde hakkında ‘örgüt üyesi olma’ suçlamasıyla verilen 7 yıl 6 ay hapis cezasının Yargıtay tarafından onanması üzerine Selamet Tetik (65, K) isimli bir kişi, Şırnak’ın Cizre ilçesinde gözaltına alındıktan sonra Şırnak T Tipi Cezaevi’ne gönderildi.

(01/232) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

28 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, bir holdinge ait alışveriş merkezi önünde holdingin İsrail’de bulunan elektrik santrallerini protesto eden ‘Filistin İçin Bin Genç’ grubundan bazı kişilerin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların sayısı ve isimleri öğrenilemedi.

(01/233) TTB Merkez Konseyi Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu Üyesi’nin Yargılandığı Dava…

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında bir haber kanalına yaptığı açıklamaları gerekçe gösterilerek İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt propagandası yapma’ suçlamasıyla açılan davada verilen 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından onandı.

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, bir haber kanalında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri tarafından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Zap, Metina ve Avaşin bölgelerinde kimyasal silah kullandığı iddialarına ilişkin açıklamaları gerekçe gösterilerek 26 Ekim 2022’de gözaltına alınmış, 27 Ekim 2022’de tutuklanmış, 11 Ocak 2023 tarihinde İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tahliyesine karar verilmişti.

(01/234) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

17 Eylül 2020 tarihinde haber takibi yaptığı esnada gözaltına alınan gazeteci Sultan Eylem Keleş hakkında ‘kamu görevlisine hakaret’ ve ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçlamalarıyla açılan davanın görülmesine 26 Ocak 2024 tarihinde devam edildi. Esas hakkında mütalaasını açıklayan savcı, gazeteci Sultan Eylem Keleş ve beraberinde yargılanan 4 kişinin üzerine atılı suçlamalardan cezalandırılmasını talep etti. Mahkeme, duruşmayı 28 Mayıs 2024 tarihine erteledi.

(01/235) Muğla’da Para Cezasına Çarptırılan Kişiler…

27 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’nda kurulmak istenen linyit maden ocağına karşı yaşam savunucuları ve bölgede yaşayan köylüler tarafından yapılan doğa nöbeti eylemine katılan kişilerden Ali Güler, Ahmet Atar, Nejla Işık, Zülfikar Yakar, Haydar Demir, Eyüp Çukur ve Esra Işık’a toplam 203 bin 445 TL para cezası kesildiği öğrenildi.

(01/236) 31 Mart Seçimlerine Yönelik Engelleme ve Müdahaleler…

28 Ocak 2024 tarihinde Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde D.G isimli bir kişi, CHP İl Binası’na taşlı saldırı gerçekleştirdi. Binada maddi hasar oluştuğu ve D.G.’nin gözaltına alındığı öğrenildi.

28 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara’nın Polatlı ilçesinde bulunan Yeniden Refah Partisi’ne (YRP) ait seçim irtibat bürosuna bir kişinin saldırdığı ve saldıran kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Binada maddi hasar meydana geldi.

(01/237) Şırnak’ta Özel Güvenlik Bölgesi…

Şırnak Valiliği, 26 Ocak 2024 tarihinde yaptığı açıklamayla Şırnak İli Merkez ve Güçlükonak ilçeleri sınırlarında bulunan Gabar Dağı Bölgesi’nin 26 Ocak 2024 ve 9 Şubat 2024 tarihleri arasında 15 gün süreyle geçici özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini ve bölgeye girişlerin yasaklandığını duyurdu.

(01/238) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

27 Ocak 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Xwebûn Gazetesi’nin www.xwebun1.org adresinde yer alan internet sitesine Erzurum 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 25 Ocak 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.