MENÜ
ANA SAYFA
x

27-30 Ekim 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27 – 30 Ekim 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/398) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

26 Ekim 2018 tarihinde, Tunceli’nin Nazımiye ilçesinin kırsal alanında süren operasyon sırasında hipotermiye giren 2 askerin kaldırıldıkları Tunceli Devlet Hastanesi’nde öldükleri öğrenildi.

29 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, 14 Ekim 2018 tarihinde Hakkari’nin Çukurca ilçesine yönelik hava bombardımanında 1 militanın, 28 Ekim 2018 tarihinde Hakurk bölgesine yönelik hava bombardımanında 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(10/399) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

26 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutulan hasta ve engelli mahpus Mevlüde Baştaş’ın İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı tahliye başvurusuna 5 ay sonra ret yanıtı verildiği öğrenildi.

27 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran 1 Nolu Tipi Cezaevi’nde tutulan hasta mahpus Yılmaz Suncak’ın, kendisine hastane tarafından verilen tedavi randevularına gitmesinin engellendiği öğrenildi. Haberde, astım, ülser ve tiroit kanseri hastası olan Yılmaz Suncak’ın 6 ayda bir yapılması gereken kontrollerine gitmesinin engellenmesi nedeniyle hastalıklarının ilerlediği bildirildi.

28 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Elazığ T Tipi Cezaevi’nde tutulan Songül Adım isimli bir mahpusun, panik atak tedavisi için reçete edilen ilaçların cezaevi idaresi tarafından kendisine verilmemesi nedeniyle hastalığının ilerlediği iddia edildi.

28 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, hakkında Antalya 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 26 Ekim 2018 tarihinde görülen duruşmasından sonra Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi’ne geri götürülen mahpus Emrecan Demir’in ring aracında jandarmaların tehdit ve hakaretine maruz kaldığı öğrenildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi 26 Ekim 2018 tarihinde düzenlenen bir basın toplantısıyla, Çukurova çevresindeki cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin raporunu duyurdu. Raporda, Osmaniye 1 ve 2 Nolu T Tipi, Tarsus T1, T2, T3 ve Tarsus Kadın Cezaevi, Adana F Tipi ve İskenderun T Tipi cezaevlerinde mahpuslarla yapılan görüşmeler sonucunda tespit edilen hak ihlallerine yer verildiği öğrenildi. Raporda mahpusların aileleri tarafından getirilen eşyalarına, kitap, dergi, günlük ve defterlerine el konulduğu; hastane ve mahkeme sevkleri sırasında görevlilerin hakaret, tehdit ve fiziksel şiddetine maruz kalan mahpuslar hakkında disiplin soruşturmaları açılarak hücre, görüş yasağı, mektup yasağı gibi cezalar verildiği; ayakta sayım ve cezaevi girişlerinde çıplak arama dayatmalarına karşı çıkan mahpusların fiziksel şiddete maruz kaldıkları; hastane sevklerinin yapılmadığı ya da geç yapıldığı; kelepçeli muayene dayatmasını kabul etmeyen mahpusların muayene haklarının engellendiği; cezaevlerindeki çocukların mama, bez, ilaç vs. ihtiyaçlarının karşılanmasının engellendiği bildirildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi 29 Ekim 2018 tarihinde düzenlenen bir basın toplantısıyla, İç Anadolu Bölgesi’ndeki cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine ilişkin raporunu duyurdu. Raporda, Kayseri Bünyan Kadın Kapalı, Sincan Kadın, Sincan F Tipi, Kırıkkale F Tipi, Bolu F Tipi ve Düzce T Tipi cezaevlerinde mahpuslarla yapılan görüşmeler sonucunda tespit edilen hak ihlallerine yer verildiği öğrenildi. Rapora göre, mahpusların radyo ve gazete gibi iletişim araçlarına el konulmakta; mahpuslara kıyafet ve kitap kotası uygulanmakta; ilaçlar ekonomik gerekçelere dayandırılarak verilmemekte; kelepçeli muayene dayatması yapılmakta; hastane sevkleri yapılmamakta ya da geç yapılmakta; mahpusların telefon görüşmeleri çeşitli sebeplerle kesilmekte ve mahpuslara hücre, telefon yasağı, görüş yasağı gibi disiplin cezaları uygulanmaktadır.

(10/400) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın vasisi tarafından 26 Ekim 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

(10/401) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 720 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 26, 27, 28 ve 29 Ekim 2018 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

26 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Alev Şahin, Acun Karadağ, Mehmet Dersulu ve Nursel Tanrıverdi) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Alev Şahin, Selvi Polat, Nazan Bozkurt ve Armağan Özbaş) gözaltına alındığı bildirildi.

27 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Mehmet Dersulu, Gülnaz Bozkurt ve Alev Şahin) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Alev Şahin, Gülnaz Bozkurt ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

28 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Alev Şahin ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

29 Ekim 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Gülnaz Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 26, 27, 28 ve 29 Ekim 2018 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 22 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/402) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

29 Ekim 2018 tarihinde KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapanlara müdahale eden polis, 1 kişiyi (Mahmut Konuk) gözaltına aldı. Mahmut Konuk’un aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(10/403) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 26 Ekim 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 34. kez gözaltına alınmış oldu.

(10/404) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

29 Ekim 2018 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda oturma eylemi yapmak isteyen kamu emekçilerine müdahale eden polis, 2 kişiyi (Nursel Tanrıverdi, Selvi Polat) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(10/405) Tek Tip Elbise Uygulaması ve Buna Yönelik Tepkiler…

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyelerinin, 27 Ekim 2018 tarihinde tek tip elbise uygulamasına karşı Ankara Sakarya Caddesi’nde düzenlemek istediği basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucu 2 kişinin (Halil İbrahim Şener ve İlker Işık) gözaltına alındığı öğrenildi.

(10/406) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

27 Ekim 2018 tarihinde, Cumartesi Annelerinin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 709’uncusu öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi önünde toplanan ve aralarında kayıp yakınlarının yanı sıra milletvekilleri ile siyasi parti temsilcilerinin, insan hakları savunucularının ve sanatçıların olduğu grup yürüyüşe geçti. Polisin bu yürüyüşü de engellemesi üzerine, Cumartesi Anneleri ve desteğe gelenler bulundukları yerde oturarak basın açıklamasını gerçekleştirdiler.

(10/407) İstanbul’da İnsan Hakları Savunucularının Polis Tarafından Engellenen Etkinliği…

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle 27 Ekim 2018 tarihinde 344. kez düzenlenmek istenen “F Oturumu” polis tarafından engellendi. İHD İstanbul Şubesi’nden Galatasaray Meydanı’na yürümek isteyen insan hakları savunucuları, engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde açıklama yaptı.

(10/408) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

27 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Galatasaray Meydanı’nda “Galatasaray Meydanı Yasaklanamaz” konulu basın açıklaması yapan Feridun Osmanağaoğlu ve Yıldız Turan isimli 2 kişi polis müdahalesi sonrasında gözaltına alındı.

(10/409) İstanbul’da Engellenen Eylem…

29 Ekim 2018 tarihinde, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Tünel Meydanı’ndan Taksim Meydanı’na yürümek isteyen Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) üyeleri polis tarafından engellendi. Engelleme üzerine FKF üyelerinin Tünel Meydanı’nda basın açıklaması yaptıkları öğrenildi.

(10/410) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

29 Ekim 2018 tarihinde Şırnak’ta yapılan ev baskınlarında 23 kişi gözaltına alındı. Aynı soruşturma kapsamında 5 kişi hakkında daha yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi. 23 kişinin sosyal medya paylaşımları ve bazı etkinliklere katılmaları gerekçesiyle gözaltına alındıkları bildirildi.

(10/411) Ankara’da Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Ekim 2018 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında özel bir hastanede tedavi gören Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa eski milletvekili İbrahim Binici ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkez Yürütme Kurulu üyesi Ali Rıza Yurtsever’in de olduğu öğrenildi. 9 kişinin gözaltına alınma gerekçesi ise öğrenilemedi. Gözaltına alınanların isimleri: İbrahim Binici, Ali Rıza Yurtsever, HDP Etimesgut eski ilçe başkanı Lokman Aydoğmuş, HDP il yöneticisi Derya Bakır, akademisyen Sedat Yağcıoğlu, HDP ilçe yöneticisi Halil Çelenk, İsmet Yalçınkaya, Kazım Arslan ve Metin Kümek.

(10/412) Kars’ta Gözaltına Alınan HDP ve DBP Üye ve Yöneticileri…

26 Ekim 2018 tarihinde Kars’ta yapılan ev baskınlarında HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üye ve yöneticisi olan 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınma gerekçesi öğrenilemeyen 5 kişinin Kars İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldükleri öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri: HDP Kars eski milletvekili Şafak Özanlı, DBP Kars il Eş Başkanı Cengiz Anlı, HDP Kars il Eş Başkanı Ekrem Savcı, HDP Kars eski il Eş Başkanı Cengiz Topbaşlı ve HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen’in danışmanı Hayati Mehmetoğlu.

(10/413) İstanbul’da Gözaltına HDP PM Üyesi…

25 Ekim 2018 tarihinde ifade vermeye gittiği adliyede, savcının çağırdığı Terörle Mücadele Şubesi polisleri tarafından gözaltına alınan HDP Parti Meclisi üyesi Nadiye Gürbüz, 26 Ekim 2018 tarihinde yurt dışına çıkış yasağı ile serbest bırakıldı.

(10/414) Mersin’de Gözaltına HDP PM Üyesi…

26 Ekim 2018 tarihinde Mersin’de HDP il binası önünde polisler tarafından gözaltına alınan HDP Parti Meclisi üyesi Faruk Sağlam, hakkında Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılmış olan davada “örgüt propagandası yapmak” gerekçesiyle verilen 10 aylık hapis cezasının kesinleşmiş olması nedeniyle 27 Ekim 2018 tarihinde tutuklandı.

(10/415) Gözaltına Alınan ÖDP Üyeleri…

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) üyesi Nuri Salman’ın Bursa’daki cenaze törenine katılanlara yönelik Bursa merkezli bir soruşturma kapsamında, 24 Ekim 2018 tarihinde gözaltına alınan, Bursa’da 4, Edirne ve Ankara’da 1 kişi olmak üzere toplam 6 kişi 26 Ekim 2018 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Serbest bırakılanların isimleri öğrenilemedi.

(10/416) İstanbul’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Hakkında kesinleşen 3 ay 11 günlük hapis cezası nedeniyle 21 Ekim 2018 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınarak tutuklanan ve Silivri Cezaevi’ne gönderilen Can TV programcısı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Esenler şubesi yöneticisi Sezgin Kartal’ın 25 Ekim 2018 tarihinde adli kontrol şartıyla tahliye edildiği öğrenildi.

(10/417) Ankara’da Gözaltına Alınan Tabip Odası Eski Yönetim Kurulu Üyesi…

Ankara Tabip Odası’nın 2014-2016 yılları arasında yönetim kurulu üyeliğini üstlenmiş olan Doç. Dr. Asuman Doğan’ın 26 Ekim 2018 tarihinde Ankara’daki evine yapılan bir baskınla gözaltına alındığı öğrenildi. “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı için 29 Nisan 2017 tarihinde yayınlanan 689 Nolu KHK ile kamu görevinden ihraç edilen Asuman Doğan’ın Sağlık Bakanlığı’na yönelik darbe girişimiyle ilişkili bir soruşturma kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi.

(10/418) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle 13 akademisyen (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Burak Onaran, Öğr. Üyesi Umut Tümay Arslan, doktora öğrencisi Bahtiyar Mermertaş; Koç Üniversitesi’nden Doç. Dr. A.B.Y.; TED Üniversitesi’nden Doç. Dr. N.S.Ö.; Bilgi Üniversitesi’nden Arş. Gör. Nilay Kaya, Dr. Atike Zeynep Kılıç, Doç. Dr. Ferda Kemal Keskin, Prof. Dr. Hale Bolak Boratav; Ankara Üniversitesi’nden emekli Öğr. Üyesi Doç. Dr. Alaeddin Şenel; Fondation Maison des Sciences de l’homme’dan Dr. Özge Yaka; Sabancı Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Ayşe Parla Alpan ve Okan Üniversitesi’nden Uzman Klinik Psikolog P.Ö.) hakkında İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 26 Ekim 2018 tarihinde başlandı. Mahkeme Umut Tümay Arslan, A.B.Y., N.S.Ö., Atike Zeynep Kılıç, Ferda Kemal Keskin, Hale Bolak Boratav, Alaeddin Şenel, Özge Yaka, Ayşe Parla Alpan ve P.Ö. hakkında açılan davaların duruşmalarını 1 Mart 2019 tarihine; Bahtiyar Mermertaş, Nilay Kaya ve Burak Onaran hakkında açılan davaların duruşmalarını ise 16 Mayıs 2018 tarihine erteledi.

(10/419) Şırnak’ta Yargılanan Gazeteci…

KHK ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Ziya Ataman’ın da aralarında olduğu 9’u tutuklu 19 kişi hakkında Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Ekim 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme 9 kişinin tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 17 Ocak 2019 tarihine erteledi.

(10/420) Mersin’de HDP Binasına Yönelik Saldırı…

28 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Mersin’in Mezitli ilçesinde HDP ilçe binasının tabelasının kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından indirildiği ve daha sonra ateşe verildiği öğrenildi.

(10/421) Denetimli Serbestliğe Tabi Tutulan Kişi Sayısı…

29 Ekim 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü Denetimli Serbestlik Daire Başkanlığı’nın yayınladığı istatistiklere göre 31 Eylül 2018 itibarıyla 614 bin 901 kişi hakkında denetimli serbestlik koşullarının uygulandığı öğrenildi. Söz konusu istatistiklerde 14.800’ü çocuk olmak üzere 406.451 kişi hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulandığı belirtildi.

(10/422) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

26 Ekim 2019 tarihinde Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında 13 ilde düzenlenen operasyonlarda 37’si muvazzaf olmak üzere 53 asker; İzmir’de 16 kişi gözaltına alındı.

16 Ekim 2018 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı personeline yönelik bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan 50 kişiden 22’si 26 Ekim 2018 tarihinde çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. 28 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldıkları öğrenildi.

27 Ekim 2018 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 10 ilde düzenlenen operasyonlarda 7 kişi gözaltına alındı.

(10/423) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

11 eski emniyet görevlisi hakkında Tokat 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme “örgüt üyesi olmak” suçundan 2 kişiyi 3 yıl 1 ay, 7 kişiyi ise 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 2 kişinin beraatına karar verdi.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Ünal Üneş isimli bir kişi hakkında açılan davanın karar duruşması 26 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Ünal Üneş’in “örgüt kurmak ve yönetmek” suçundan 15 yıl, “resmi belgede sahtecilik” suçundan 2 yıl 6 ay olmak üzere 17 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

Gönül Menge isimli bir kişi hakkında Gaziantep 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Ekim 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Gönül Menge’yi “örgüt üyesi olmak” suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırılmasına ilişkin olarak Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 26 Ekim 2018 tarihinde görülen duruşmasında adli kontrol şartıyla tahliye edilen 12 kişiden 5’i, savcılığın yaptığı itiraz üzerine Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından aynı gün tekrar tutuklandı.

(10/424) Lice’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 29 Ekim 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Lice ilçesine bağlı 28 köy ile 25 mezrada 29 Ekim 2018 saat 21.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: Zümrüt, Gürbeyli, Kıpçak, Damar, Sığınak, Kıyıköy, Çıralı, Dibekköy, Budak, Dallıca, Arıklı, Çağdaş, Yolçatı, Tepe, Kutlu, Kayacık, Serince, Kabakaya, Uçarı, Yalaza, Ortaç, Ziyaret, Bağlan, Oyuklu, Çavundur, Esenler, Dolunay ve Türeli köyleri
Ahmetbey, Guçik, Kola, Hasana, Navaladiriş, Dingil, Ayşe, Hacıhüseyin, Kuruca, Dablo, Alataş, Sınır, Pınar, Kolbağı, Bakanlar, Kalkanlı, Beğendik, Hacıcemil, Esenli, Çaylarbaşı, Göçer, Kerpiçören Çanak, Sağlam, Hevselbey mezraları.

(10/425) Kocaköy’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 29 Ekim 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Kocaköy ilçesine bağlı 3 köy ile 5 mezrada 29 Ekim 2018 saat 21.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: Arkbaşı, Tepecik, Boyunlu köyleri; Akdiken, Hacıreşit, Varlık, Işıklar, Gökçe mezraları.

(10/426) Hazro’da Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 29 Ekim 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Hazro ilçesine bağlı 9 köy ile 7 mezrada 29 Ekim 2018 saat 21.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köy ve mezralar: Çitlibahçe, Sarıerik, Ormankaya, Meşebağları, Kavaklıboğaz, Dadaş, Kırmataş, Terdöken, Gözebaşı köyleri; Şahgeldi, Bayram, Nebiya, Yılgeçti, Teknebaşı, Ajikan ve Eldeğemez mezraları.

(10/427) Antep’te Özel Güvenlik Bölgesi…

Antep Valiliği 26 Ekim 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Suriye sınırında bulunan alanların 26 Ekim 2018 ile 9 Kasım 2018 tarihleri arasında 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

(10/428) Hakkında Soruşturma Açılan Sosyal Medya Hesapları…

İçişleri Bakanlığı 29 Ekim 2018 tarihinde yaptığı bir açıklama ile 22 Ekim 2018 ile 29 Ekim 2018 tarihleri arasında 277 sosyal medya hesabı ile ilgili çalışma yapıldığını ve 232 kişi hakkında yasal işlem yapıldığını duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.