MENÜ
ANA SAYFA
x

27 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/340) Van’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

26 Aralık 2018 tarihinde Van’ın Erciş ilçesinde bir banka görevlisi ile arasında çıkan tartışmada “Burası Kürdistan” diye bağıran Hakan Aydemir (29) isimli bir kişinin gözaltına alındığı ve gözaltında işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı öğrenildi. Haberde Hakan Aydemir’in 3 gün gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldığı, fakat savcılık kararıyla Elazığ Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne gönderilerek gözlem altında tutulduğu belirtildi. Hakan Aydemir’in Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden maruz kaldığı işkenceyi belgeleyen bir rapor aldığı ve olayla ilgili suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Maruz kaldığı işkence ile ilgili olarak Hakan Aydemir şunları belirtti: “Beni emniyete götürdüklerinde ben yine; ‘Burası Kürdistan’ diye bağırdım. Emniyette her gelen kişi bana; ‘Burası neresi’ sorusunu soruyordu. Ben de her seferinde; ‘Burası Kürdistan’ diyerek bağırdım. Bunun üzerine beni tekrar dövdüler. Saatlerce her gelen kişi aynı soruyu sordu ben aynı cevabı verdim. Bu dayak olayı sabaha kadar böyle devam etti. Bana gözaltında İstiklal Marşı’nı okutmaya çalıştılar ama okumadım. Okumadığım için beni yine dövdüler. (…) Ben polislere, ‘Beni dövmeyin, benim psikolojik bozuk. Depremde annemi kaybettim’ dedim ama dinlemediler yine de dövdüler. Psikolojik sorunlar yaşıyorum ve bunun için ilaç kullanıyorum. Ama ne yaptımsa dinletemedim.”

 (12/341) Cezaevinde Açlık Grevi…

26 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden 7 farklı cezaevinde tutulan toplam 25 mahpusun PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi talebiyle açlık grevine başladığı öğrenildi. Açlık grevine başlayan mahpuslar ve tutuldukları cezaevleri şu şekildedir:

  • Sincan Kadın Cezaevi: Züheyla Taş, Zeliha Ustabaş ve Saliha Taşkese (3 mahpus);
  • Burhaniye T Tipi Cezaevi: Figen Şahin, Emine Kılıç, Gülistan Tekin ve Çiğdem Şakar (4 mahpus);
  • Kırıklar 1 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi: Abdullah Oral, Erdal Polat, Sami Öztürk (3 mahpus);
  • Kırıklar 2 Nolu F Tipi Kapalı Cezaevi: Halis Dağhan, Ozan Alpkaya (2 Mahpus);
  • Şakran 2 Nolu T Tipi Cezaevi: Mehmet Durak, Nihat Ekmez, Yakup Güneş, Tanju Yıldırım, Ramazan Atabay (5 mahpus);
  • Şakran Kadın Cezaevi: Rahşan Aydın, Gülten Akgül, Ebru Güden (3 mahpus);
  • Kırıkkale F Tipi Cezaevi: Sedat Alçiçek, İsa İpekli, Emrah Ubiç, Kerem İmrak ve Davut Önder (5 mahpus)

 (12/342) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

26 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Patnos L Tipi Cezaevi’nde süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başlayan ve daha sonra Elazığ 2 Nolu T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Cengaver Aykul isimli mahpusun gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve tek kişilik hücreye konduğu öğrenildi.

26 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tarsus Cezaevi’nde süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan mahpuslara, talep etmelerine rağmen meyve suyu verilmediği öğrenildi.

26 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde tutulan müvekkili K.A. ile görüşmeye giden avukat Abdi Yaşar’ın elinde bulunan dosya ile cezaevine girmesine izin verilmediği öğrenildi. Haberde, Abdi Yaşar’ın konu ile ilgili olarak görüşmeye gittiği cezaevi müdürünün ona “Burada müdür de, savcı da kral da benim” dediği belirtildi.

(12/343) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 26 Aralık 2018 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan başvurunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun uyarınca, hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi. Son ret kararları ile Öcalan ile görüşmek için yapılan başvurular 775. kez reddedilmiş oldu. Abdullah Öcalan avukatlarıyla en son 27 Temmuz 2011 tarihinde görüşmüştü.

(12/344) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 778 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 26 Aralık 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti ve 3 kişiyi (Acun Karadağ, Mahmut Konuk ve Nazan Bozkurt) gözaltına aldı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldıkları öğrenildi.

(12/345) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 26 Aralık 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 66. kez gözaltına alınmış oldu.

(12/346) İstanbul’da Engellenen Basın Açıklaması…

Tutuklu bulunan TV10 çalışanları ve yöneticileri ile Alevi kurumları temsilcileri ile ilgili olarak Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) İstanbul Şubeleri tarafından 26 Aralık 2018 tarihinde Silivri Cezaevi önünde yapılmak istenen basın açıklamasına jandarma tarafından izin verilmediği öğrenildi.

(12/347) Çukurova Üniversitesi’nde Polis Tarafından Engellenen Etkinlik…

26 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Çukurova Üniversitesi’nde öğrencilerin düzenlediği “İktisat Atölyesi”nin, atölyenin yapıldığı sınıfı basan sivil polisler ve özel güvenlik birimleri tarafından, izin alınmadığı gerekçesiyle engellendiği öğrenildi. Polislerin sınıfta bulunan öğrencilere kimlik kontrolü yaptığı ve daha sonra öğrencileri sınıftan çıkardığı bildirildi. Haberde, engelleme üzerine etkinliklerine üniversite kantininde devam etmek isteyen öğrencilerin bir kez daha polis tarafından engellendiği belirtildi.

(12/348) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven hakkında katıldığı eylem ve etkinlikler, yaptığı açıklamalar ve DTK bünyesindeki faaliyetleri gerekçe gösterilerek Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. İddianamede Leyla Güven’in 25 yıldan 46 yıl 6 aya kadar hapis ile cezalandırılması istenmektedir. Leyla Güven duruşmaya katılmadı. Önceki duruşmada Leyla Güven hakkında tahliye kararı veren mahkeme başkanının değiştiği öğrenildi. Ardından mahkeme duruşmaya katılacak avukat sayısını 3 ile sınırlandırdı. Avukatların savunmalarının ardından mahkeme Leyla Güven’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 25 Ocak 2019 tarihine erteledi.

(12/349) Şırnak’ta Yargılanan Sağlık Çalışanları…

Şırnak’ın Cizre ilçesindeki sokağa çıkma yasakları sırasında bodrumlarda mahsur kalan yaralılara sağlık koridoru açmak istedikleri gerekçesiyle, Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) üyesi 9 hekim, 4 hemşire ve 1 ambulans şoförü olmak üzere 14 sağlık çalışanı hakkında Mardin 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Aralık 2018 tarihinde görüldü.

Duruşmayı, TİHV Genel Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi takip etti.

Savunmaların ardından mahkeme yargılanan tüm sağlık çalışanlarının beraatına karar verdi.

(12/350) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Mezopotamya Ajansı muhabiri Yasin Kobulan hakkında, sosyal medya paylaşımlarında ‘zincirleme şekilde örgüt propagandası yaptığı’ iddiasıyla İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Aralık 2018 tarihinde başlandı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 8 Mart 2019 tarihine erteledi.

(12/351) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Nazlı Ilıcak hakkında sosyal medya paylaşımında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla İstanbul Anadolu 53. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Nazlı Ilıcak’ı 1 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(12/352) Diyarbakır’da İmamların Yargılandığı Dava…

Fahrettin Oğurlu ve Mehmet İhsan Durak isimli iki imam hakkında ‘Sivil Cuma namazları’ ve ‘PKK militanlarının cenaze namazlarının kıldırılması’ gerekçe gösterilerek Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Fahrettin Oğurlu ve Mehmet İhsan Durak’ı ‘örgüte yardım etme’ suçundan ayrı ayrı 3 yıl hapis cezası ile cezalandırdı ve cezaları erteledi.

(12/353) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

26 Aralık 2018 tarihinde Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 11 ilde düzenlenen operasyonlarda 15 muvazzaf asker; İstanbul’da ByLock kullandıkları iddiasıyla 18 kişi; Van merkezli bir soruşturma kapsamında 18 ilde düzenlenen operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 19 kişi; İzmir’de aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 25 kişi gözaltına alındı.

(12/354) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski emniyet müdürü Mehmet Çalışkan hakkında İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) eski çalışanı Ümmügül Kiremitçi hakkında Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Aralarında KHK ile meslekten ihraç edilmiş eski bir imam ile bir öğretmenin de olduğu 8 kişi hakkında Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanık öğretmen ve imam ile bir başka sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme diğer 5 sanığın ise beraatına karar verdi.

Mehmet Tabanca isimli bir kişi hakkında İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(12/355) Lice’de Sokağa Çıkma Yasağı…

Diyarbakır Valiliği 26 Aralık 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile Lice ilçesine bağlı 2 köy ile 5 mezrada 26 Aralık 2018 saat 06.00 itibarıyla ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Diyarbakır Valiliği aynı gün içinde yaptığı ikinci bir açıklama ile sokağa çıkma yasağını saat 18.00 itibarıyla kaldırdı. Sokağa çıkma yasağı ilan edilen köyler ve mezralar: Birlik, Şenlik köyleri; Miaran Komu, Kılaraş Komu, Şakan, Ayaz, Akçapınar mezraları.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.