MENÜ
ANA SAYFA
x

27 Aralık 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27 Aralık 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/245) Operasyonlar ve Çatışmalar…

Milli Savunma Bakanlığı 26 Aralık 2022 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (İKBY) sınırları içinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından sürdürülmekte olan Pençe-Kilit operasyonu sırasında 1 askerin (Hüseyin Korkmaz) öldüğünü duyurdu.

27 Aralık 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İKBY sınırları içindeki Zap, Avaşîn ve Metîna bölgelerine yönelik TSK’nın 5 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirdiği operasyonlar sırasında 11 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(12/246) Diyarbakır’da Yaralanan Askerler…

26 Aralık 2022 tarihinde Diyarbakır-Silvan yolundaki Köprübaşı mevkiinde bir askeri zıhlı aracın devrilmesi sonucunda 6 askerin yaralandığı öğrenildi.

(12/247) İstanbul’da Yaşamını Yitiren Gazeteci…

26 Aralık 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 23 Aralık 2022 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu caddesinde baygın halde bulunduktan sonra kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Halk TV YouTube Koordinatörü Uğur Yanıkel’in ölümüyle ilgili olarak İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün inceleme başlattığı öğrenildi.

(12/248) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 27 Aralık 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(12/249) İzmir’de Eyleme Jandarma Müdahalesi…

İzmir’in Kınık ilçesinde bulunan Polyak Eynez Madencilik tarafından işten çıkarılan Erdoğan Çapaklı’nın işe iade talebiyle başlattığı nöbet eylemine 26 Aralık 2022 tarihinde müdahale eden jandarma, aralarında Bağımsız Maden-İş sendikası Genel Başkanı Gökay Çakır’ın da olduğu en az 4 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar ifade işlemlerinin ardından aynı gün içinde serbest bırakıldı.

Aynı gerekçeyle 27 Aralık 2022 tarihinde yapılan nöbet eylemine de müdahale eden jandarma, Bağımsız Maden-İş sendikası Genel Başkanı Gökay Çakır, Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu ve sendika temsilcisi Ozan Çetin’in de aralarında bulunduğu 6 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(12/250) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Fransa’nın başkenti Paris’te Ahmet Kaya Kültür Sanat Merkezi’ne yönelik saldırıyı protesto etmek için 26 Aralık 2022 tarihinde Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kültür ve Sanat Meclisi tarafından İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan Fransa Konsolosluğu önünde yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis 14 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. İsimleri öğrenilemeyen gözaltına alınan kişiler aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(12/251) Gözaltına Alınan DBP Eş Genel Başkanı ve Diğer Kişiler…

Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında 23 Aralık 2022 tarihinde 9 ilde yapılan ev baskınlarında aralarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı’nın da olduğu 15 kişiden 2’si (DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ve DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Hayrettin Altun) 26 Aralık 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. 13 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Adli kontrol şartıyla serbest bırakılanların isimleri: DBP Diyarbakır İl Eş Başkanı Seval Gülmez, Batman İl Eş Başkanları Burhan Eğlenti ve Rükiyete Onat Gönül, Urfa İl Eş Başkanları Rabia Aslan ve Hidayet Enmek, Antep İl Eş Başkanları Ethem Ünal ve Zeliha Arslan, Şırnak İl Eş Başkanı Zeki İrmez, Mardin İl Eş Başkanları Şerafettin Aslan ve Süreyya Dündar, Ağrı İl Eş Başkanı Melik Özmüş, Van İl Eş Başkanları Şengül Polat ve Harun Okay.

(12/252) İstanbul’da Gözaltına Alınan HDP Üye ve Yöneticileri…

23 Aralık 2022 tarihinde İstanbul’da yapılan ev baskınlarında ‘örgüt üyesi olmak’ gerekçesiyle gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticisi 10 kişi 26 Aralık 2022 tarihinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan kişilerden isimleri öğrenilenler: HDP Sancaktepe ilçe yöneticisi Kerim Kılıç ile Ahmet Özbey, Melek Akdoğan, Şükran Altunkaynak, Devran Kaya, Muhittin Güler.

(12/253) Muş’ta Gözaltına Alınan HDP üyeleri…

23 Aralık 2022 tarihinde Muş’ta yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan HDP Gençlik Meclisi üyesi 4 kişi (Yılmaz Tankan, Faruk Küçükçelebi, Mücahit Kılıç, Celal Döner) 26 Aralık 2022 tarihinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(12/254) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

23 Aralık 2022 tarihinde Van’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 3 kişi (Yusuf Karadağ, Burkan Erdemir, Azize Onat) 26 Aralık 2022 tarihinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(12/255) Ankara’da Gözaltına Alınan Kişiler…

21 Aralık 2022 tarihinde Ankara’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan 5 kişi, 1’i (Mehmet Dersulu) adli kontrol şartıyla olmak üzere 23 Aralık 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Gözaltına alınanların isimleri: Mehmet Dersulu, İsmail Cengiz Mumcu, Ömer Akyel, Şengül Özdemir ve Turan Aktaş.

(12/256) Deniz Poyraz Davası…

17 Haziran 2021 tarihinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir il binasına yönelik silahlı saldırıda Deniz Poyraz’ın yaşamını yitirmesi ile ilgili olarak Onur Gencer hakkında İzmir 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın Aliağa Şakran Cezaevi Kampüsü’nde görülmesine 27 Aralık 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede Onur Gencer’in ‘tasarlayarak kasten öldürme’, ‘işyeri dokunulmazlığını ihlal etme’ ve ‘siyasi partiler veya meslek kuruluşlarının kullanımında olan bina, tesis veya eşyaya zarar verme’ suçlarından ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 7 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Yetki belgesi olan avukatların cezaevi yerleşkesi içine alınmadığı, mahkeme heyetiyle görüşmek isteyen avukatların ise duruşma salonuna girmeden önce detaylı aramaya zorlandıkları öğrenildi. Mahkeme Onur Gencer’in ‘tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis, ‘mala zarar verme’ suçundan 4 yıl, ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ suçundan 2 yıl ve ‘ateşli silahlar kanununa muhalefet’ suçundan 3 yıl olmak üzere 9 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi.

(12/257) Ankara’da Sendika Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) yöneticisi 8 kişi hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Aralık 2022 tarihinde devam edildi. İddianamede tutuklu bulunan SES eski Eş Genel Başkanları Gönül Erden ile Bedriye Yorgun SES Eş Genel Başkanı Selma Atabey, MYK eski üyeleri Belkıs Yurtsever ve Fikret Çağlayan, Ankara Şubesi eski yöneticileri Rona Temelli, Erdal Turan ve Ramazan Taş’ın sendikal faaliyetleri gerekçe gösterilerek ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından cezalandırılmaları istenmektedir. Savunmaların ardından Gönül Erden ve Selma Atabey’in tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme duruşmayı 13 Mart 2023 tarihine erteledi.

25 Mayıs 2021 tarihinde SES üye ve yöneticilerine yönelik bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve 1 Haziran 2021 tarihinde serbest bırakılan Gönül Erden, savcılığın itirazı üzerine 21 Eylül 2021 tarihinde Ankara’da gözaltına alınmış ve sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Selma Atabey ise davanın 4 Temmuz 2022 tarihinde görülen duruşmada tutuklanmıştı.

(12/258) Urfa’da Hakkında Soruşturma Açılan Kişi…

27 Aralık 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve korumaları ile esnaf arasında yaşanan tartışma sonrasında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile oğulları Adil ve Celal Şenyaşar öldürülen Emine Şenyaşar hakkında her gün Urfa Adliye Binası önünde yaptığı adalet nöbeti nedeniyle Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2 ayrı soruşturma açıldığı öğrenildi. Son soruşturmayla birlikte Emine Şenyaşar hakkında açılan soruşturmaların sayısının 17 olduğu, söz konusu soruşturmalar sonucunda açılan dava sayısının ise 6 olduğu bildirildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.