MENÜ
ANA SAYFA
x

27 Aralık 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27 Aralık 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/246) Nevşehir’de Yaralanan Asker…

26 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Nevşehir’de O. K.(24) isimli bir askerin ikamet ettiği evde intihar girişiminde bulunduğu ve ağır yaralı olarak Nevşehir Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığı öğrenildi.

(12/247) Üniversitede Öğrenci Kulübü Genel Kuruluna Saldırı…

26 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Çukurova Üniversitesi Kadın Çalışmaları Kulübü’nün genel kurul toplantısına ülkücü oldukları bildirilen bir grup tarafından saldırı gerçekleştirildiği ve saldırı esnasında öğrencilerden bazılarının yaralandığı öğrenildi. Kaç öğrencinin yaralandığı öğrenilemedi.

(12/248) Cezaevinde İşkence ve Kötü Muamele…

26 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde PKK lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin sona ermesi ve Kürt sorununa demokratik çözüm getirilmesi için açlık grevinde olan mahpuslar hakkında disiplin soruşturması açıldığı ve soruşturma kapsamında mahpuslara 10 gün hücre cezası verildiği öğrenildi.

26 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antep H Tipi Cezaevi’nde ve Antep İslahiye Cezaevi’nde aynı taleple açlık grevinde olan mahpuslar hakkında da disiplin soruşturması açıldığı ve mahpuslara hücre cezası verildiği öğrenildi. Mahpuslara kaç gün hücre cezası verildiği öğrenilemedi. Haberde ayrıca mahpuslara su, şeker, tuz, karbonat, B1 vitamini verilmediği belirtildi.

(12/249) Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

26 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde hastaneye sevkleri sırasında mahpusların ağız içi arama dayatmasına ve ters kelepçe gibi uygulamalara maruz kaldığı, bu uygulamaları reddeden mahpusların tedavisi yapılmadan cezaevine götürülerek sağlık haklarına erişimlerinin engellendiği öğrenildi.

(12/250) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

26 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından işten çıkartılan Tülay Çal isimli bir kişinin işe geri alınma talebiyle İstanbul Saraçhane Parkı’nda sürdürdüğü eyleme polis müdahale etti. Müdahale esnasında Tülay Çal’ın yaralandığı ve hastaneye götürüldüğü öğrenildi.

(12/251) Üniversiteye Girişi Engellenen Öğrenciler ve Milletvekili…

26 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Boğaziçi Üniversitesi’nde başlatılan Demokratik Üniversite Nöbeti’nin 2. gününde Emek Partisi (EMEP) İstanbul Milletvekili İskender Bayhan’ın ve 10 öğrencinin kampüse girişinin üniversite yönetimi tarafından engellendiği öğrenildi. Kampüse girişi dünden beri engellenen 10 öğrenci hakkında hiçbir soruşturma yürütülmeden uzaklaştırma tedbiri uygulandığı bildirildi.

(12/252) İzmir’de Gözaltına Alınan Dernek Yöneticileri ve Aktivist…

26 Aralık 2023 tarihinde düzenlenen ev baskınlarıyla İzmir’de gözaltına alınan 6 kişi [Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivisti Emine İnan, Anadolu Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAYDER) Eş Başkanları Rahime Turan ve Mikail Fidan ile dernek yöneticisi Zarife Sungur, Ayfer Yıldırım, Fevziye Pülat] 27 Aralık 2023 tarihinde savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

(12/253) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

24 Aralık 2023 tarihinde Diyarbakır’da gerçekleştirilen Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 1. Gençlik Meclisi Kongresi hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma kapsamında 2 kişinin 26 Aralık 2023 tarihinde yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alındığı ve gözaltı süresinin 27 Aralık 2023 tarihinde 1 gün daha uzatıldığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri ise öğrenilemedi.

(12/254) İstanbul’da Yargılanan Sanatçı…

Sanatçı Ali Baran hakkında  24 Kasım 2019 tarihinde yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, 26 Aralık 2023 tarihinde İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede Ali Baran’ın ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Davanın ilk duruşması, 1 Şubat 2024 tarihinde görülecek.

(12/255) İstanbul’da Yargılanan Kişi…

27 Aralık 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hollanda’da yaşayan Hannan Akgül (90, e) isimli bir kişi hakkında 30 Ağustos 2020 tarihinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile ilgili yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek İstanbul Anadolu 46. Ceza Mahkemesi’nde ‘hakaret’ suçlamasıyla açılan davanın 2 Kasım 2023 tarihide görülen duruşmasında mahkemenin Hannan Akgül hakkında yakalama kararı çıkardığı ve Fahrettin Altun’un Ankara’da yaşaması gerekçesiyle yetkisizlik kararı verdiği öğrenildi.

(12/256) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İller…

Bingöl Valiliği, 26 Aralık 2023 tarihinde yaptığı açıklamayla il genelinde her türlü toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma ve benzeri eylem ve etkinliğin 26 Aralık 2023 tarihinden 1 Ocak 2024 tarihine kadar 6 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Siirt Valiliği, 26 Aralık 2023 tarihinde yaptığı açıklamayla il genelinde her türlü toplanma, yürüyüş, basın açıklaması, kapalı yer toplantısı, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma ve benzeri eylem ve etkinliğin 26 Aralık 2023 tarihinden 31 Aralık 2023 tarihine kadar 6 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

(12/257) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Boğaziçi Üniversitesi Teleiletişim ve Enformatik Araştırma Merkezi’nin (TETAM) taşınması hakkında https://www.gazeteduvar.com.tr ve https://www.gercekgundem.com adreslerinde yer alan haberlere kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 20 Aralık 2023 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı’nın avukatının adının geçtiği https://ifade.org.tr adresindeki iki içeriğe kişilik hakları ihlali gerekçesiyle İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği’nin 21 Aralık 2023 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(12/258) Şırnak’ta Özel Güvenlik Bölgesi…

Şırnak Valiliği, 26 Aralık 2023 tarihinde yaptığı açıklamayla Şırnak İli Merkez İlçe ve Güçlükonak ilçesi sınırlarında bulunan Gabar Dağı Bölgesi’nin 27 Aralık 2023 ve 10 Ocak 2024 tarihleri arasında 15 gün süreyle geçici özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini ve bölgeye girişlerin yasaklandığını duyurdu.

(12/259) Darbe Girişimiyle İlgili Olarak Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

Düzenlenen bir operasyonla Cezayir’den Türkiye’ye getirilen iki kişinin 27 Aralık 2023 tarihinde Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.

27 Aralık 2023 tarihinde Kocaeli’de gözaltına alınan eski deniz kurmay binbaşı 1 kişi çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.