MENÜ
ANA SAYFA
x

27 Ekim 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27 Ekim 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(10/264) TTB Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu Üyesi Tutuklandı…

26 Ekim 2022 tarihinde, bir haber kanalına yaptığı açıklamaları nedeniyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında açılan soruşturma gerekçesiyle İstanbul’da gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, 27 Ekim 2022 tarihinde sevk edildiği Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla tutuklandı.

(10/265) Operasyonlar ve Çatışmalar…

Milli Savunma Bakanlığı, 27 Ekim 2022 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) içinde devam eden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Pençe-Kilit operasyonu sırasında Zap bölgesinde meydana gelen bir çatışmada 1 askerin (Faim Bozkurt) öldüğünü duyurdu.

(10/266) Ankara’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

26 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mezopotamya Ajansı ve Jinnews muhabirlerine yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 25 Ekim 2022 tarihinde gözaltına alınan gazeteci Öznur Değer’in parmak izinin alındığı sırada polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

Emrullah Acar, avukatı ile yaptığı görüşmede Öznur Değer’in maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muamele hakkında şunları belirtti: “Parmak izine götürülürken, koridorda Öznur ve Mehmet oturuyorlardı. Mehmet ve Öznur kendi aralarında konuşurken, polis konuşmamaları için uyardı. Öznur’un tepki göstermesi üzerine koridorda yere yatırılarak ters kelepçelendi. Ardından Öznur’un ayağına vuran polis, ters kelepçeli bir şekilde saçlarından tutarak, gözaltına aracına kadar sürükleyerek götürdü.”

(10/267) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

26 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 25 Ekim 2022 tarihinde Mezopotamya Ajansı ve Jinnews muhabirlerine yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında tutuklanarak Diyarbakır Kadın Cezaevi’ne götürülen gazeteci Derya Ren’in cezaevi girişinde maruz kaldığı çıplak arama dayatmasını kabul etmediği gerekçesiyle infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(10/268) Ankara’da Polisin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Gazeteciler…

26 Ekim 2022 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan TTB Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın 27 Ekim 2022 tarihinde sevk edildiği Ankara Adliyesi’ne gazetecilerin girmesinin polis tarafından engellendiği, gazetecilerin polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve polisin ‘Talimat var’ diyerek gazetecilerin kimliklerini topladığı öğrenildi.

(10/269) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın ve 11 gazetecinin gözaltına alınmasını protesto etmek için 26 Ekim 2022 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 57 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Polis, gazetecilerin görüntü almasına izin vermedi. Polis müdahalesi sırasında Evrensel gazetesi muhabiri Eylem Nazıler’in polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve telefonuna polis tarafından el konulduğu, el konulan telefonunun daha sonra kendisine geri verildiği öğrenildi. Eylem Nazlıer, maruz kaldığı polis şiddeti hakkında yaptığı açıklamada “Polise gazeteci olduğumu söylememe rağmen boğazımı sıkarak gözaltına almaya çalıştı. Elimde basın kartım vardı buna rağmen polisin işkencesine maruz kaldım. Telefonumu ve basın kartımı elimden aldı amirine de ‘bu gazeteci görüntü çekiyor’ gibi bir ifade kullandı” dedi.

(10/270) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

26 Ekim 2022 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan TTB Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın 27 Ekim 2022 tarihinde sevk edildiği Ankara Adliyesi önünde sendika ve meslek örgütleri tarafından yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis 5 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınan 5 kişi (KESK Merkez Yürütme Kurulu üyesi Döne Gevher Koyun, SES Merkez Yürütme Kurulu üyesi Gönül Adıbelli, TTB önceki dönem Merkez Konseyi üyesi Selma Güngör, TTB Tıp Öğrencileri kolundan Helin Çakır ve Şirvan Çeliker) aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(10/271) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 25 Ekim 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(10/272) Ankara, İstanbul, Van, Diyarbakır, Urfa, Mardin ve Manisa’da Gözaltına Alınan Gazeteciler…

Mezopotamya Ajansı ve Jinnews muhabirlerine yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 25 Ekim 2022 tarihinde gözaltına alınan gazeteci Zemo Ağgöz, 26 Ekim 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından ev hapsi tedbiri ile serbest bırakıldı.

(10/273) Adıyaman’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri ve Diğer Kişi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Çelikhan İlçe Eş Başkanı Hüseyin Uzun ile eski İlçe Eş Başkanı Abuzer Yaman ve ismi öğrenilemeyen bir kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

 (10/274) İzmir’de Tutuklanan Kişiler…

22 Ekim 2022 tarihinde İzmir’in Menemen ilçesinde gözaltına alınan Cebrail Gündoğdu’ya yardım ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınan 8 kişiden 4’ü (Kazım Özer, Dilara Su Kalpak, Tuğba Erol, Rena İzdeş) 26 Ekim 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı, 3 kişi ise serbest bırakıldı. 1 kişi emniyetteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştı.

(10/275) İstanbul’da Avukatların Yargılandığı Dava…

20 Ağustos 2019 tarihinde Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine kayyım atanmasını protesto etmek için İstanbul Adliyesi önünde yapılan basın açıklaması gerekçe gösterilerek avukatlar Akçay Taşçı, Avni Güçlü Sevimli, Eren Keskin, Gökmen Yeşil, Gülhan Kaya, Hüseyin Boğatekin, Kemal Aytaç, Sinan Zincir ve Yaprak Türkmen hakkında İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Ekim 2022 tarihinde devam edildi. Duruşmada müşteki sıfatı ile polis memuru C. V. ifade verdi. Mahkeme, duruşmayı 13 Şubat 2023 tarihine erteledi.

(10/276) İstanbul’da Müzisyenin Yargılandığı Dava…

Müzisyen Gülşen Bayraktar Çolakoğlu hakkında bir konserinde söylediği iddia edilen sözler gerekçe gösterilerek İstanbul 11. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada devamına hükmedilen yurtdışı yasağı tedbirinin 26 Ekim 2022 tarihinde yapılan itiraz üzerine 250.000 TL kefalet karşılığında kaldırıldığı öğrenildi.

(10/277) Ankara’da Polis Tarafından Basılan Büro…

Ari Prodüksiyon’un Ankara’daki bürosu Mezopotamya Ajansı ve Jinnews muhabirlerine yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 26 Ekim 2022 tarihinde basıldı. Baskın sırasında büroda kimsenin olmadığı bildirildi. Yapılan aramada büroda bulunan 2 hard disk, bir tablet ve teknik ekipmanlara el konulduğu öğrenildi.

(10/278) İstanbul’da Yasaklanan Eylem…

TTB Başkanı ve TİHV Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın ve 11 gazetecinin gözaltına alınmasını protesto etmek için 26 Ekim 2022 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılacak basın açıklaması Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklandı.

(10/279) Zonguldak’ta İptal Edilen Konser…

26 Ekim 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden müzisyen Edip Akbayram’ın 29 Ekim 2022 tarihinde Karadeniz Ereğli Belediyesi’nde vereceği Cumhuriyet Bayramı konserinin, Zonguldak Valiliği’nin kararıyla, Bartın’ın Amasra ilçesinde 41 işçinin yaşamını yitirdiği maden patlaması gerekçe gösterilerek iptal edildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.