MENÜ
ANA SAYFA
x

27 Eylül 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27 Eylül 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/298) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

26 Eylül 2018 tarihinde Şırnak’ın Silopi ilçesi kırsal alanında bir el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu 2 köy korucusunun öldüğü öğrenildi.

26 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Şırnak’taki Cudi Dağı’nda orman yangını çıktığı öğrenildi. Haberde müdahale edilmeyen yangına bölgede bulunan karakollardan yapılan top atışlarının neden olduğu iddia edildi.

26 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bitlis Merkez ilçeye bağlı kırsal alanlarda orman yangını çıktığı öğrenildi. Orman yangının Bitlis Valiliği tarafından 22 Eylül 2018 tarihinde saat 18.00 ile 07.00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edilen bölgede çıktığı bildirildi.  Sokağa çıkma yasağının ilanının ardından bölgede askeri bir operasyon başlatılmıştı.

(09/299) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için bir süredir direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 26 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

26 Eylül 2018 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 4 kişinin (Mahmut Konuk, Nazan Bozkurt, Gülnaz Bozkurt ve Helin Yılmaz) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve Acun Karadağ) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 26 Eylül 2018 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 6 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/300) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan HDP İlçe Eş Başkanı…

HDP Hani İlçe Eş Başkanı Fesih Karataş, 26 Eylül 2018 tarihinde evine yapılan baskın sonrasında gözaltına alındı. Fesih Karataş’ın hangi gerekçe ile gözaltına alındığı öğrenilemedi.

(09/301) Gözaltılar ve Tutuklamalar…

26 Eylül 2018 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde yapılan ev baskınlarında 4 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesi öğrenilemezken, aynı soruşturma kapsamında şu anda geçirdiği trafik kazası nedeniyle hastanede tedavi gören Latif Taş ve ona refakat eden Koçer Taş hakkında da yakalama kararı olduğu ve bu kişilerin Latif Taş taburcu edildikten sonra gözaltına alınacağı bildirildi. Gözaltına alınanların isimleri: Mehmet Can ve Seyfettin Çeliktemel, Selahattin Şener ve Melahat Danış.

26 Eylül 2018 tarihinde İzmir’in Menemen ilçesinde yapılan ev baskınlarında aralarında bir çocuğun da olduğu 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Abdullah Yolcu, Doğancan Üste, İsmail Aydemir, Abdullah Açık, Umutcan Söylemez, U.S (17) ve soyadı öğrenilemeyen Baran isimli bir kişi.

(09 /302) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Özlem Beyarslan hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaların görülmesine 26 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 31 Ocak 2018 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Galatasaray Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Zübeyde Gaye Çankaya Eksen ile Yrd. Doç. Dr. N.Ö.) hakkında 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davaların görülmesine 26 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Zübeyde Gaye Çankaya Eksen ve N. Ö.’yü ‘örgüt propagandası yapma suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezaları erteledi.

Aynı gerekçe ile 11 akademisyen (Dr. Öğr. Üyesi Onur Buğra Kolcu ve Işık Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Emrah Dönmez, İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Şahika Yüksel, Arş. Gör. Aslı Aydemir, Prof. Dr. Ayşe Rezan Tuncay, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) emekli Prof. Dr. Ayşe Erzan; Marmara Üniversitesi’nden (MÜ) Prof. Dr. Nesrin Sungur Çakmak, Prof. Dr. Özdemir Aktan, Boğaziçi Üniversitesi’nden (BÜ) Arş. Gör. Hazal Halavut, doktora öğrencisi Elif Çevik ve Kemerburgaz Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Aytül Fırat) hakkında yine 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava ise akademisyenlerin avukatlığını yapan Meriç Eyüpoğlu’nun mazeretli olarak duruşmaya katılamaması nedeniyle 12 Aralık 2018 tarihine ertelendi

(09/303) Eski HDP Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında 10 Ekim Gar Katliamı ile ilgili yaptığı bir konuşmada Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini aşağıladığı iddiasıyla Ankara 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Selahattin Demirtaş duruşmaya katılmadı. Mahkeme duruşmayı 17 Ocak 2019 tarihine erteledi.

(09/304) DBP Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel hakkında 28 Eylül 2016 tarihinde Mersin’de yaptığı bir konuşmada ‘Türkiye Cumhuriyeti ve Hükümetini alenen aşağıladığı’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği’ iddialarıyla Mersin 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Eylül 2018 tarihinde devam edildi. Sebahat Tuncel SEGBİS’te yaşanan bir arıza nedeniyle duruşmaya katılamadı. Mahkeme duruşmayı 18 Şubat 2019 tarihinde erteledi.

(09/305) Abdullah Cömert Davası…

Gezi Parkı eylemleri devam ederken 3 Haziran 2013’te Hatay’da katıldığı eylemde yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in (22) ölümüyle ilgili polis memuru Ahmet Kuş hakkında Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 13 yıl 4 ay hapis cezasının Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından bozulması üzerine yargılamaya 26 Eylül 2018 tarihinde yeniden başlandı. Mahkeme duruşmayı 19 Kasım 2018 tarihinde erteledi.

(09/306) İstanbul’da Barış İçin Kadın Girişimi Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Barış İçin Kadın Girişimi Üyesi 47 kişi hakkında Kobane ile ilgili 9 Ekim 2014 tarihinde İstanbul Atatürk Havalimanı’nda eylem yaptıkları gerekçesiyle Bakırköy 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 47 kişinin de beraatına karar verdi.

 (09/307) Antalya’da 24 Haziran Seçimlerinde Tutuklanan CHP Üyeleri Serbest Bırakıldı…

24 Haziran Seçimleri gecesi Antalya Adliyesi önünde yapılan protesto gerekçe gösterilerek gözaltına alınıp tutuklanan CHP üyesi 5 kişinin (Salih Ulus, Mahir Şen, Burhan Çalışkan, Veli Yeşilçay ve Tuğrul Bahadır) avukatların yaptığı itiraz sonucu 26 Eylül 2018 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

 (09/308) Adana’da Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Yargılanan Kişi…

Cumali Cengiz isimli bir kişi hakkında Kozan 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Şırnak’taki bir çatışmada ölen bir asker ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek açılan davanın karar duruşması 26 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme Cumali Cengiz’i 1 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve cezayı ertelemedi.

(09/309) Rize’de Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

26 Eylül 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Deniz Varlı hakkında Rize Belediyesinin asırlık bir çınar ağacını kestiğine dair görüntüleri sosyal medya hesaplarında paylaştığı gerekçesiyle soruşturma açıldığı ve bu soruşturma kapsamında Deniz Varlı’nın Rize Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdiği öğrenildi.

(09/310) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

26 Eylül 2018 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 23 ilde düzenlenen operasyonlarda haklarında yakalama kararı çıkartılmış 36’sı muvazzaf asker 71 kişiden 39’u; Eskişehir’de haklarında yakalama kararı olan 2 kişi; Trabzon’da haklarında yakalama kararı olan 3 kişi gözaltına alındı.

Gittiği hastanenin çıkışında gözaltına alına İ. K. isimli bir kişi, 26 Eylül 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(09/311) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

31 askeri hakim ve savcı hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme örgüt üyesi olma suçundan 26 askeri hakim ve savcıyı örgüt üyesi olma suçundan 6 yıl 3 ay ile 7 yıl 6 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 5 sanığın ise dosyalarının ayrılmasına karar verdi.

Makine Kimya Endüstrisi Kurumu çalışanı 13 kişi hakkında Kırıkkale 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Eylül 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 7 sanığı örgüt üyesi olma suçundan 6 yıl 3 ay; 5 sanığı ise ’örgüte yardım etme’ suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 1 sanığın ise beraatına karar verdi.

2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) çıkan soruları sızdırdıkları iddiasıyla Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan birer sanıklı 2 ayrı davanın karar duruşmaları 26 Temmuz 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 2 sanığı 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.