MENÜ
ANA SAYFA
x

27 Haziran 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27 Haziran 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/195) Operasyonlar ve Saldırılar…

27 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 21 Haziran 2024 tarihinde Şırnak kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(06/196) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpus…

27 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Afyon Bolvadin T Tipi Cezaevi’nde tutulan Şefik Esen isimli mahpusun tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği öğrenildi.

(06/197) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

27 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos L Tipi Cezaevi’nde tutulan ve ceza infaz süresini 10 Kasım 2023 tarihinde tamamlayan Adem Er isimli mahpusun tahliyesinin Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu tarafından ‘iyi halli olmadığı’ gerekçesiyle 3. kez 3 ay süreyle ertelendiği öğrenildi. Haberlerde ayrıca Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun Adem Er’e ‘pişman mısın?’ sorusunu yönelttiği belirtildi.

(06/198) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 27 Haziran 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(06/199) İstanbul’da İşkence ve Diğer Kötü Muameleye Maruz Kalan Gözaltındaki Kişiler ile Avukatları…

27 Haziran 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nde tutulan ismi öğrenilemeyen 2 kişinin polisin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldığı öğrenildi.

Haberde ayrıca müvekkilleri ile görüşmek için İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’ne giden avukatlar Şehnaz Altunkaya ve Bahtiyar Kandeğer’in polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı ve Bahtiyar Kandeğer’in vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi.

Bahtiyar Kandeğer konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Bağcılar Kirazlı Mahallesinden alındığı söylenen iki müvekkilimiz için Av. Şehnaz Altunkaya ile beraber Emniyete gittik. Şahısların nezarette olduğu 15 dakika beklememiz ve görüştüreceklerini söylediler. Fakat zaman geçmesine rağmen görüştürmediler. Yaklaşık 30 dakika geçtikten sonra gözaltına alındığı söylenen ve emniyetin orada olduğunu beyan ettiği müvekkillerimizden bir tanesi aradı, 5 kişinin kendisini yaklaşık 3-4 saattir dövdüğünü ve az önce avukatının geldiği haberi gelince kendisini bıraktıklarını söyledi. Bu şahıs ile dışarıda görüştük, kendisini darp edildiğini ve keyfi şekilde emniyete getirildiğini söyledi. İçeride bulunan diğer müvekkilimizin ise yaklaşık 5-10 kişi tarafından öldüresiye dövüldüğünü söyledi. Şahsın bu beyanı üzerine diğer müvekkilimiz ile görüşmek için yeniden emniyete giriş yaptık. Girişte bir müddet bekledik akabinde içeride bulunan memur bizi geri göndermek istedi. Daha önce içeride olduğunu söylediği müvekkillerimizin şimdi orada olmadığını ifade etti. Bu memurla bir müddet tartıştık. Ardından içeriden başka bir memur biraz beklememizi memurların müsait olmadığını, memur geldiğinde görüştüreceklerini ifade etti. Şahsın orada olduğunun kabul edilmesi üzerine gözaltı kararına dair bilgi talebinde bulunduk. Ama gözaltı kararı ile ilgili bilgi verilmedi. Müvekkilin neden getirildiği hususu açıklanmadı. Tamamen keyfi bir şekilde bizleri orada bekletmek istediler. Bu konuşma ve tartışmalar esnasında meslektaşımız Av. Şehnaz Altunkaya durumu kayıt altında tutmak amacıyla görüntü çekmekteydi. Aniden içeriye giren 6-7 kişilik bir grup hiç konuşmadan direkt bizleri tartaklamaya dövmeye ve zorla dışarı çıkarmaya çalıştılar. Bu şiddet eylemleri ilk önce kadın avukat meslektaşımız Şehnaz Altunkaya’ya yönelik oldu. Kendisini içeride kameraların önünde yere atıp tekmelediler dövdüler. Ayrıca polisler bu esnada beni de darp edip dışarı çıkarmaya çalıştılar. Kameranın görmediği alanda 4 polis beni döverek aşağıya indirdiler. Bu esnada kadın meslektaşımızın bağırmaları yukarıdan geliyordu. Yaklaşık 10-15 dakika sonra meslektaşımızı merdivenlerden sürükleyerek indirdiklerini gördüm. Ve bunu yapan erkek polislerdir. Av. Şehnaz Altunkaya aşağı indirildiğinde ise burada erkek polisler kendisini dövüp ters kelepçe taktılar. Bir polisin meslektaşı yerde ters kelepçeli halde dururken tekmelemesi üzerine bu defa ben müdahale ettim. Akabinde yaklaşık 10-15 polis beni yere atıp defalarca tekmelediler. Bu esnanda kafamı yere bırakıp defalarca kafama tekme ile vurdular. Yüzümün sağ kısmında gördüğünüz morarmalar ve kulağımdaki yırtılma bu tekmelemeler sonrası meydana gelmiştir.

(06/200) İstanbul’da Basın Açıklamasına Polis Müdahalesi ve Gözaltına Alınan Kişiler…

Bolu F Tipi Cezaevi’nde ölüm orucunda olan Nurettin Kaya’nın taleplerinin kabul edilmesi için 26 Haziran 2024 tarihinde İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, 3 kişiyi (Hasan Toğan, Hasan Basri Yıldız, Feridun Osmanoğlu) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı.

(06/201) Erzurum’da Gözaltına Alınan Kişi…

27 Haziran 2024 tarihinde Erzurum’un Karayazı ilçesinde yapılan ev baskınında Servet Kamış isimli 1 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Haberlerde ayrıca ev baskını sırasında Servet Kamış’ın ikamet ettiği evin kapısının kırıldığı bildirildi.

(06/202) Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken hakkında yaptığı 3 ayrı konuşma gerekçe gösterilerek Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 25 Haziran 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, İdris Baluken’in ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 3 kez 1’er yıl 3’er ay olmak üzere toplam 3 yıl 9 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına, ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet’ suçundan ise beraatına hükmetti.

(06/203) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Elif Akgül hakkında sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 27 Haziran 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, gazetecinin ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan beraatına hükmetti.

(06/204) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Demokratik Modernite Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ramazan Yurttapan ile derginin editörü Haydar Ergül ve 3 yazar hakkında İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Haziran 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede 5 kişinin ‘Türk milletini alenen aşağılama’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, duruşmayı 16 Ocak 2025 tarihine erteledi.

(06/205) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Die Welt gazetesi yazarı Deniz Yücel hakkında yazdığı yazılar nedeniyle ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ve ‘devlet ve yargı organlarını alenen aşağılama’ iddiasıyla İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Haziran 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme Deniz Yücel hakkındaki yakalama kararının kaldırılması talebini reddetti ve duruşmayı 16 Ocak 2025 tarihine erteledi.

(06/206) Diyarbakır’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli Vice News muhabiri Jacop Philip John Gingell Hanrahan, kameraman Philip John Pendlebury ile onlarla birlikte çalışan tercüman Mohamed İsmael Rasool ve şoför Abdurrahman Direkçi hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Haziran 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı Kasım 2024 tarihine erteledi.

Sokağa çıkma yasaklarının ilan edildiği Cizre, Silopi, Nusaybin ve Sur’da yaşananlara ilişkin belgesel çekimi yapmak amacıyla Diyarbakır’a gelen Vice News muhabiri Jacop Philip John Gıngell Hanrahan ve kameraman Philip John Pendlebury ile tercüman Mohamed İsmael Rasool ve şoför Abdurrahman Direkçi, 28 Ağustos 2015 tarihinde konakladıkları otele yapılan baskın sonrası gözaltına alınmışlardı. İngiltere vatandaşı gazeteciler ve tercüman “’örgüte yardım etmek’ iddiasıyla tutuklanmış, şoför ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. İngiliz gazeteciler 3 Eylül 2015 tarihinde serbest bırakılmışlar ve sonrasında sınır dışı edilmişlerdi. Irak vatandaşı tercüman ise 4 Ocak 2016 tarihinde tahliye edilmişti.

(06/207) Şırnak’ta Yargılanan Gazeteci ve Diğer Kişiler…

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında 25 Kasım 2023 tarihinde Şırnak’ta Ömer Kabak Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesi sonucunda gözaltına alınan ve aralarında Gazeteci Zeynep Durgut’un da bulunduğu 18 kadın (Asiye Akın, Asuman Külter, Ayşe Külter, Ayşete Atabey, Bedriye Katar, Elfesya Nas, Emine Özek, Evin Erden, Güler Yerbasan Tunç, Hatice Durmuş, Hatice Uyar, Kadriye Katar, Kıymet Acar, Meryem Eşkara, Songül Erden, Songül Küçük ve Zilan Yaman) hakkında Şırnak Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 27 Haziran 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, 18 kişinin ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet’ suçundan beraatına hükmetti.

(06/208) İstanbul’da Yargılanan Avukat…

Avukat Didem Baydar Ünsal hakkında İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 25 Haziran 2024 tarihinde başlandı. İddianamede Didem Baydar Ünsal’ın ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, Didem Baydar Ünsal’ın tahliyesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Didem Baydar Ünsal, 6 Şubat 2024 tarihinde tutuklanmıştı.

(06/209) Ağrı’da Parti Üyesinin Yargılandığı Dava…

9 Mart 2024 tarihinde Ağrı’da gözaltına alınan ve gözaltında asker ve korucuların işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kalarak yaralanan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Gençlik Meclisi üyesi Birindar Gezici hakkında Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Haziran 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede Birindar Gezici’nin ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Birindar Gezici’nin tahliyesi talebini reddeden mahkeme, duruşmayı 6 Ağustos 2024 tarihine erteledi.

Birindar Gezici, 9 Mart 2024 tarihinde tutuklanmıştı.

(06/210) Ankara’da Yargılanan Parti Üyeleri…

Ankara’da 5 Mart 2024 tarihinde gözaltına alındıktan sonra 8 Mart 2024 tarihinde tutuklanan DEM Parti Gençlik Meclisi üyesi 9 kişi hakkında hazırlanan iddianame, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede 9 kişinin ‘örgüt üyesi olma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. İddianamenin kabulünün ardından 9 kişi, 26 Haziran 2024 tarihinde tahliye edildi.

(06/211) İstanbul’da Boğaziçi Üniversitesi Öğrencilerinin Yargılandığı Dava…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından rektör atanmasını protesto etmek için kampüs içinde açılan çadıra 22 Ekim 2021 tarihinde müdahale eden polis tarafından gözaltına alınan 71 kişi hakkında İstanbul 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Haziran 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede öğrencilerin ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Duruşmada 2 polis memuru tanık olarak dinlendi. Mahkeme sanık A. A. hakkında zorla getirme kararı vererek duruşmayı 24 Aralık 2024 tarihine erteledi.

(06/212) Ankara Gar Katliamı Davası…

10 Ekim 2015’te Ankara’da gerçekleştirilen Barış Mitingi’ne IŞİD’in düzenlediği bombalı intihar saldırısı sonucunda 103 kişinin yaşamını yitirmesi ile ilgili 10’u tutuklu 26 kişi hakkında Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Haziran 2024 tarihinde devam edildi. Mahkeme, duruşmayı 1 Temmuz 2024 tarihine erteledi.

(06/213) DİAYDER Davası…

Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) üye ve yöneticisi 23 kişi hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Haziran 2024 tarihinde devam edildi. İddianamede 23 kişinin ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, 23 kişiden 4’ü hakkında açılan yeni bir soruşturmaya ait dosyanın mevcut dava dosyasına eklendiğini bildirerek duruşmayı 3-4 Ekim 2024 tarihine erteledi.

(06/214) Urfa’da Yargılanan Kişi…

14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve korumaları ile esnaf arasında yaşanan tartışma sonrasında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile oğulları Adil ve Celal Şenyaşar öldürülen ve Adalet Bakanlığı önünde nöbet eylemi gerçekleştiren Emine Şenyaşar hakkında 7 Ekim 2022 tarihinde gerçekleştirdiği barışçıl nöbete yönelik polis müdahalesine ilişkin ‘hakaret’ ve ‘görevi yaptırmamak için direnme’ iddialarıyla hazırlanan iddianame, Urfa 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması 5 Kasım 2024 tarihinde görülecek.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.