MENÜ
ANA SAYFA
x

27 Kasım 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27 Kasım 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/278) İstanbul’da Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiası…

23 Kasım 2019 tarihinde Direnişler Meclisi tarafından İstanbul’un Şişli ilçesinde yapılacak olan ‘KHK’lar iptal edilsin’ konseri için Cemil Candaş Kültür Merkezi’ne gelenlere yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 18 kişinin götürüldükleri İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde işkence ve kötü muameleye maruz kaldıkları 26 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerde iddia edildi. Söz konusu haberlerde, gözaltına alınan kişilerden zorla parmak izi alınmaya çalışıldığı ve bu sırada bu kişilerin polisin fiziksel şiddetine maruz kaldıkları, yere yatırılarak tekmelendikleri ve ezildikleri, maruz kaldıkları şiddete bağlı olarak Nuriye Gülmen’in kaburgasında ezikler olduğu bildirildi.

(11/279) Batman’da Jandarma Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

26 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı Bilek köyünde jandarma eşliğinde denetime çıkan DEDAŞ ekiplerine tepki gösteren köylülere, jandarmanın plastik mermi, biber gazı ve cop kullanarak müdahale ettiği öğrenildi. Müdahale nedeniyle çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi.

(11/280) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1113 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 26 Kasım 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

25 Kasım 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Merve Demirel) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Mahmut Konuk) gözaltına alındığı öğrenildi.

Buna göre, 26 Kasım 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(11/281) Mardin’de Tutuklanan Belediye Eş Başkanları…

15 Kasım 2019 tarihinde gözaltına alınan, Mardin’in Savur ilçesinin HDP’li (Halkların Demokratik Partisi) Belediye Eş Başkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediyesi’nin HDP’li Eş Başkanı Nalan Özaydın ve Derik ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Mülkiye Esmez 26 Kasım 2019 tarihinde ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı.

(11/282) Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hakkında Tutuklama Kararı…

26 Kasım 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, yerine kayyum atanan Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan hakkında tutuklama kararı çıkarıldığı öğrenildi.

(11/283) Van’da Gözaltına Alınan Kişiler…

26 Kasım 2019 tarihinde Van’da yapılan ev baskınlarında 20 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: Hüseyin Kaçar,  Selim Kaplan, Burhan Dalga, Mehmet Dalga, Hazar Dayan, Harun Boğa, İzzet Işık, Nihat Işık, Furkan Durmaz ve Sedat Benek.

(11/284) Muş’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

26 Kasım 2019 tarihinde Muş’ta yapılan ev baskınlarında 2 kişi (HDP merkez ilçe yöneticisi Cuma Çakır ve HDP üyesi Ömer Altay) gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(11/285) Kocaeli’de Polis Tarafından Basılan Siyasi Parti Binaları ve Gözaltına Alınan Kişiler…

26 Kasım 2019 tarihinde Kocaeli’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) il binası ile Darıca, Dilovası ve Gebze ilçe binalarına ve evlere yapılan baskınlarda HDP üye ve yöneticisi 20 kişi gözaltına alındı. Polisin il binasında bulunan bilgisayarlara el koyduğu, ilçe binalarında bulunan panolara ise bayrak astığı bildirildi. Gözaltına alınanların isimleri: HDP il Eş Başkanı Leyla Aygün, HDP il yöneticisi İrfan Demirkaya, HDP Parti Meclisi üyeleri Mehmet Alçınkaya ve Engin Güleser, HDP üyeleri, Abdulkadir Demir, Kutbettin Güneysu, Abubekir Çoban, Osman Kurum, Avukat Zakire Dündar, Meryem Uslu, Kudret Davutoğlu, Hasret Erdem, Emine Karaaslan, Mehmet Karaaslan, Avukat Yüksel Genç, Damla Bağcı, Melike Aydın, Melek Yerkan, Tekin Gür ve Şenol Taşdemir.

(11/286) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

26 Kasım 2019 tarihinde Mersin’de yapılan ev baskınlarında en az 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltı alınanlardan isimleri öğrenilenler: Yahya Yel, Hasan Yel, Abdulvahap Eren ve Cihan Vural.

(11/287) Ankara’da Gözaltına Alınan Gazeteci…

Mezopotamya Haber Ajansı muhabiri Berivan Altan’ın 26 Kasım 2019 tarihinde Ankara’da evine yapılan baskınla gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesinin Mersin 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Berivan Altan hakkında çıkarılan yakalama kararı olduğu ve Berivan Altan’ın Mersin’e götürüldüğü bildirildi.

(11/288) İstanbul’da Gazetecilerin, Avukatların ve ESP Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Aralarında Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatları Sezin Uçar, Özlem Gümüştaş, Gülhan Kaya ve Ali Haydar Doğan, Etkin Haber Ajansı (ETHA) haber müdürü İsminaz Temel ile muhabir Havva Cuştan’ın ve ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi üye ve yöneticilerinin olduğu 23 kişi hakkında İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Kasım 2019 tarihinde devam edildi. Duruşmada dinlenilen gizli tanığın ifadelerinin tutanağa geçirilmediği öğrenildi. Mahkeme İdik Özbek ve Maksut Toprak hakkında yakalama kararı çıkarılmasına karar vererek duruşmayı 13 Mart 2020 tarihine erteledi.

(11/289) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

BirGün gazetesi eski yöneticileri İbrahim Aydın, Barış İnce, Can Uğur ve Bülent Yılmaz hakkında Twitter’daki Fuat Avni adlı hesabın paylaşımlarına dair haberler nedeniyle İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 26 Kasım 2019 tarihinde görüldü. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 5 Mart 2020 tarihine erteledi.

(11/290) Adana’da Yargılanan Kişiler…

Cezaevlerindeki açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek amacıyla 3 Mayıs 2019 tarihinde Adana’da kırmızı ışıkta 58 saniye duran 9 kişi hakkında Adana 23. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması 26 Kasım 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme duruşmayı 23 Ocak 2020 tarihine erteledi.

(11/291) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

22 Kasım 2019 tarihinde Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) 2011 yılı sorularının sızdırılmasıyla ilgili bir soruşturma kapsamında Ankara’da gözaltına alınan 82 kişiden 8’i 26 Kasım 2019 tarihinde tutuklandı. 74 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

26 Kasım 2019 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 17 ilde yapılan operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 28 kişi; Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 22 ilde yapılan operasyonlarda aralarında muvazzaf askerlerin de olduğu 24 kişi; İstanbul merkezli bir diğer soruşturma kapsamında 9 ilde yapılan operasyonlarda aralarında polis memurlarının da olduğu 15 kişi gözaltına alındı.

(11/292) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Danıştay eski üyesi Galip Tuncay Tutar hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Kasım 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığın ‘örgüt yöneticisi olma’ suçundan 16 yıl hapis cezası ile cezalandırılmasına karar verdi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.