MENÜ
ANA SAYFA
x

27 Mayıs 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27 Mayıs 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/190) Cezaevinde İntihar İddiası…

26 Mayıs 2021 tarihinde basında yer alan haberlerde, Batman M Tipi Cezaevi’nde tutulan Salima Timurtaş isimli mahpusun intihar girişiminde bulunduğu ve Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisine kaldırıldığı öğrenildi.

(05/191) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından 26 Mayıs 2021 tarihinde yapılan görüşme başvurusuna Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(05/192) Gözaltında Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Kişi…

26 Mayıs 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, 18 Mayıs 2021 tarihinde İstanbul’da gözaltına alınan Selahattin Kaya isimli kişinin gözaltında ajanlık dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

Selahattin Kaya İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısında şunları belirti: “Pankartı astıktan sonra, sivil polisler geldi, gözaltına aldılar. İfade alıp serbest bırakılacağımızı söylediler. Diğer arkadaşı bir buçuk saat sonra bıraktılar, bana gelince ‘sistemde arıza oldu, bekleteceğiz’ dediler. TEM’den iki sivil polis geldi. İçeride yattığımı, çocuklarımın geleceğini çöpe atmamam gerektiğini söylediler. Onlarla çalışmamı istediler. Bunun olmayacağını söyledim. Dışarıda çay içmek istediklerini söylediler. Ajanlaştırma dayatmaları oldu. İki saate yakın tuttular beni.”

(05/193) Adana’da Eylemlere Polis Müdahalesi…

26 Mayıs 2021 tarihinde Adana’da Sedat Peker’in videolarında gündeme gelen iddialarla ilgili Adana Demokrasi Güçleri ve Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) tarafından yapılmak istenen 2 ayrı basın açıklamasına valiliğin yasaklama kararını gerekçe gösteren polis tarafından izin verilmedi.

Aynı gerekçe ile Adana’da Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyelerinin bildiri dağıtmasına da polis tarafından izin verilmedi.

(05/194) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

20 Mayıs 2021 tarihinde Ankara’nın Mamak ilçesindeki Tekmezar Parkı’nda, İbrahim Kaypakkaya için yapılan anmaya dönük polis müdahalesi sonucu gözaltına alınan 13 kişi, 26 Mayıs 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Gözaltına alınanların isimleri: Cihan Altaş, Ozan Deniz Ödemiş, Hasan Altun, Deniz Ağrıdoğdu, Seçil Işık, Faik Hamarar, Hüseyin Gençay, Sıla Yurt, Selma Tokaç, Celil Resiloğulları, Doğukan Ertan, Devin Asya Açıkelli ve B. G.

(05/195) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

19 Mayıs 2021 tarihinde İstanbul’da İbrahim Kaypakkaya’nın ölüm yıldönümünde yapılan anmaya katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 8 kişiden 6’sı 26 Mayıs 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 2 kişi ise savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Tutuklanan kişilerin isimleri: Arzu Özdemir, Celal Koç, Samed Karaca, Bedirhan Özcan, Ünal Yiğit, İsmail Tepeli.

(05/196) İstanbul’da Gözaltına Alına Kişi…

26 Mayıs 2021 tarihinde, Selahattin Kaya isimli kişinin gözaltında ajanlık dayatmasına maruz kalmasıyla ilgili olarak İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nde düzenlenen basın toplantısından sonra Mahir Gürz isimli 1 kişi basın toplantısında kullanılan pankartta İbrahim Kaypakkaya’nın ismi geçtiği gerekçesiyle gözaltına alındı.

(05/197) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Belediye Meclis Üyeleri, Siyasi Parti ve Dernek Üye ve Yöneticileri…

24 Mayıs 2021 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan ve aralarında Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Tutuklu Aileleri ile Dayanışma Derneği (TUAY-DER) yöneticileri ile Yenişehir Belediye Meclis üyelerinin de olduğu 30 kişiden 16’sı 26 ve 27 Mayıs 2021 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 14 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tutuklanan kişilerin isimleri: Abdullah Arkan, Yusuf Sekmen, Ali İhsan Karahan, Kemal Baran, Şahin Tanrıverdi, İrfan Söner, Fırat Akdeniz, Newroz Reşitoğlu, Engin Ihlamur, Abdulbari Mavlay, Beycan Taşkıran, Mehmet Atlıhan, Alaattin Zuğurli, Özlem Noyan, Selvi Ok ve Ramazan Kızıltepe.

Adli kontrol şartıyla serbest bırakılanlar: Aynı soruşturma kapsamında daha önce 2 kişi (Cabbar Leygara ve Kadri Atlı) serbest bırakılmıştı.

(05/198) Adana’da Gözaltına Alınan Siyasi Parti ve Dernek Üye ve Yöneticileri…

23 Mayıs 2021 tarihinde Adana merkezli bir soruşturma kapsamında 3 ilde düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan ve aralarında HDP ve DBP ile TUAYDER üye ve yöneticilerinin de olduğu 20 kişiden 1’i 26 Mayıs 2021 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 19 kişinin halen gözaltında olduğu öğrenildi.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: HDP Adana il yöneticileri Mehmet Yaşık ve Berivan Gökalp, Seyhan ilçe yöneticisi Dindar Aksu, Çukurova TUAYDER yöneticisi Mehmet Tutuş, Akdeniz Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (AYKAY-DER) Eş Başkanı Şükran Efetür ile İlyas Arzu, Jiyan Savcı, Halil Kocaman, Beritan Özbey, Osman Polat, Habip Kahraman, Mehmet Şirin Tunç, Urfi Aksu.

(05/199) Eski HDP Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında dönemim Başbakanı Ahmet Davutoğlu hakkında sarf ettiği “çocuk katili” ifadesi nedeniyle İstanbul 47. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Mayıs 2021 tarihinde devam edildi.

Selahattin Demirtaş duruşmaya SEGBİS aracılığıyla tutulduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden katıldı. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 13 Ekim 2021 tarihine erteledi.

(05/200) Iğdır’da Belediye Eş Başkanının Yargılandığı Dava…

Iğdır’ın HDP’li Belediye Eş Başkanı Yaşar Akkuş hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla Iğdır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Mayıs 2021 tarihinde devam edildi.

Yaşar Akkuş duruşmaya tutulduğu Erzurum H Tipi Kapalı Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme Yaşar Akkuş’u ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

15 Mayıs 2020 tarihinde gözaltına alınan Yaşar Akkuş, 18 Mayıs 2020 tarihinde tutuklanmıştı. 15 Mayıs 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı Iğdır Belediyesi’ne kayyım atamıştı.

(05/201) Diyarbakır’da Belediye Eş Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Diyarbakır’ın Sur ilçesinin HDP’li Belediye Eş Başkanı Cemal Özdemir hakkında Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Mayıs 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede katıldığı 22 etkinlik ve hakkındaki gizlik tanık ifadesi, 3 sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek Cemal Özdemir’in ‘örgüt üyesi olmak’, ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak’, ‘nitelik bakımından vahim olan silah veya mermileri satın almak, taşımak ve bulundurmak’ suçlarından 17 yıl 6 aydan 36 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme Cemal Özdemir’in tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 22 Eylül 2021 tarihine erteledi.

Cemal Özdemir 20 Aralık 2019 tarihinde gözaltına alınmış ve 23 Aralık 2020 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Sur Belediyesi’ne 21 Aralık 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyum atanmıştı.

(05/202) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Mehmet Aslan hakkında İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Mayıs 2021 tarihinde başlandı.

İddianamede Mehmet Aslan’ın ‘örgüt üyesi olma’, ‘kitleleri galeyana getirici/ kışkırtıcı haber yapma’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir.

Mehmet Aslan duruşmaya tutulduğu Antalya L Tipi Cezaevi’nden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Savunmaların ardından mahkeme, Mehmet Aslan’ın tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 14 Ekim 2021 tarihine erteledi.

Mehmet Alan 9 Ocak 2021 tarihinde tutuklanmıştı.

(05/203) Hakkari’de Yargılanan Kişi…

Barış Annesi Fatma Turan hakkında bir etkinlikte yaptığı konuşma gerekçe gösterilerek Hakkari 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Mayıs 2021 tarihinde başlandı

İlk duruşmada kararını açıklayan mahkeme Fatma Turan’ı ‘halkı kin ve nefrete alenen tahrik’ suçundan 10 ay ve ‘suç ve suçluyu övme’ suçundan 25 gün olmak üzere toplam 10 ay 25 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(05/204) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

İzmir Valiliği 26 Mayıs 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde açık veya kapalı yerlerde miting, kapalı ve açık yer toplantıları ile gösteri yürüyüşleri, basın açıklaması, çadır kurma, stant açma, çelenk sunma, oturma eylemi, imza kampanyası, el ilanı ve broşür dağıtma, anma töreni, toplu karşılama ve benzeri eylem ve etkinlikleri 26 Mayıs 2021 itibarıyla 7 gün süreyle yasakladı.

(05/205) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 26 Mayıs 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 166 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 681 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 8.738 olduğu belirtildi.

Buna göre 26 Mayıs 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 46.787, vaka sayısı ise 5.212.123 oldu.

26 Mayıs 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya Elmalı T Tipi Cezaevi’nde en az 5 mahpusun Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.