MENÜ
ANA SAYFA
x

27 Nisan 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27 Nisan 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/260) Operasyonlar ve Saldırılar…

26 Nisan 2021 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 askerin öldüğünü (Aygün Çakar, Mustafa Çalım, Mehmet Kıvık) 6 askerin ise yaralandığı öğrenildi.

26 Nisan 2021 tarihinde Hakkari kırsal alanında bir askeri zırhlı aracın devrilmesi sonucu 3 askerin yaralandığı öğrenildi.

(04/261) Ankara’da Polis Şiddetine Maruz Kalan Gazeteciler…

26 Nisan 2021 tarihinde Ankara’da görülen Kobanê davasını takip eden Mezopotamya Haber Ajansı muhabirleri Diren Yurtsever ve Selman Güzelyüz’ün polisin fiziksel şiddetine maruz kaldıkları ve davayı takip etmelerine izin verilmediği öğrenildi. Polisin muhabirlere “Müdürümüzden emir aldık, Mezopotamya Ajansı’nı burada bulundurmayacağız” dediği bildirildi.

(04/262) İstanbul’da HDP Eylemine Polis Müdahalesi ve Gözaltına Alınan Gazeteciler…

26 Nisan 2021 tarihinde Ankara’da görülecek Kobanê davası ile ilgili Halkların Demokratik Partisi (HDP) il binası önünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından müdahale edildi. Müdahale sırasında 2 gazeteci (Mezopotamya Haber Ajansı muhabiri Enes Sezgin ve Artı TV kameramanı Bilal Meyveci) gözaltına alındı. Gözaltın alınan 2 gazeteci polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(04/263) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

26 Nisan 2021 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek isteyen kamu emekçileri tarafından İstanbul’da Bakırköy Meydanı’nda yapılan oturma eylemine müdahale eden polis 2 kişiyi (Nursel Tanrıverdi ve Hüseyin Kütük) gözaltına aldı.

(04/264) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

26 Mart 2021 tarihinde, hasta mahpus Ali Osman Köse’nin tahliye edilmesi talebiyle İstanbul’un Bahçelievler ilçesindeki Adli Tıp Kurumu önünde basın açıklaması yapmak isteyen Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) üyelerine polis fiziksel şiddet kullanarak müdahale etti. Müdahale sonucu 3 kişinin (Hasan Basri Yıldız, Bengisu Demirel ve Cemil Kurt) gözaltına alındığı ve ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldığı öğrenildi.

(04/265) İstanbul’da Eyleme Polis Engellemesi…

26 Nisan 2021 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı İşkencedere Vadisi’ne yapılmak istenen taş ocağına karşı çıkanlara yönelik polis müdahalesini protesto etmek için yapılmak istenen basın açıklamasına polis tarafından izin verilmedi. Engelleme üzerine basın açıklaması Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadıköy ilçe binansın içinde yapıldı.

(04/266) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

26 Nisan 2021 tarihinde İstanbul Şişli Etfal Hastanesi önünde Halkevi üyeleri tarafından yapılan “Aşıda patent kaldırılsın” talebiyle yapılan basın açıklamasına polis müdahale etti. Müdahale sonucu gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(04/267) Diyarbakır’da Gözaltına alınan Belediye Meclisi Üyeleri, Siyasi Parti ve Dernek Üye ve Yöneticileri…

26 Nisan 2021 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında aralarında HDP, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırma Derneği (MED-DER) ile Yenişehir, Bağlar ve Kayapınar ilçelerinin belediye meclisi üyelerinin olduğu 11 kişi ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlardan isimleri öğrenilenler: HDP yöneticileri Ramazan Karakaya, Hamit Onur, Murat Öndeş, Sadık Tosun, Kadri Akkaya, DBP Diyarbakır eski İl Eş Başkanı Mehmet Bakır MED-DER Eş Başkanı Rıfat Roni, Yenişehir Belediye Meclisi üyesi Mehmet Zeki Bağcık, Bağlar Belediye Meclisi üyesi Nurettin Bakan, Kayapınar Belediye Meclisi üyesi Songül Dağ Kapancı.

(04/268) Kobanê Davası…

Aralarında HDP eski Eş Genel Başkanları’nın da olduğu 28’i tutuklu 108 HDP üye ve yöneticisi hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Nisan 2021 tarihinde başlandı.

Duruşmadan önce HDP Eş Genel Başkanları’nın da aralarında olduğu grup tarafından yapılmak istenen basın açıklaması polis tarafından engellendi.

Duruşma salonunda avukatlara ayrılan bölümün bir kısmına çevik kuvvet polislerinin oturtulduğu, 100 avukatın yer olmadığı gerekçesiyle duruşma salonuna alınmadığı öğrenildi. Tutuklu siyasetçilerden Figen Yüksekdağ, Selahattin Demirtaş, Ali Ürküt, Cihan Erdal, Nazmi Gür, Ayhan Bilgen, Emine Ayna, Sebahat Tuncel duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katıldı. Diğer tutuklu siyasetçiler duruşmada hazır bulundu. Mahkeme başkanının Covid-19 salgını nedeniyle 100 avukatın duruşma salonuna alınmayacağını belirtmesi üzerine avukatlar ile mahkeme heyeti arasında tartışma çıktı ve avukatlar duruşma salonunu terk etti. Avukatların duruşma salonunu terk etmesi üzerine yargılanan siyasetçiler kimlik tespiti ile ilgili sorulara yanıt vermedi. Reddi hakim talebinde bulunan siyasetçi ve avukatların taleplerini reddeden mahkeme heyeti, duruşmayı 3 Mayıs 2021 tarihine erteledi.

(04/269) Diyarbakır’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Durket Süren hakkında Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Nisan 2021 tarihinde devam edildi.

İddianamede Durket Süren’in sosyal medya paylaşımları ve KHK ile kapatılmış Azadiya Welat ve Özgür Gündem gazetelerinin yasaklı sayılarının satışını yaptığı gerekçesiyle ‘örgüte yardım etmek’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlarından 1 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 20 Eylül 2021 tarihine erteledi.

(04/270) İstanbul’da Polis Memurlarının Yargılandığı Dava…

K. A., N. D., Y. Ş. isimli 3 polis memuru hakkında gazeteci Beyza Kural’a haber takibi sırasında şiddet uyguladıkları gerekçesiyle İstanbul Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 26 Nisan 2021 tarihinde İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede sanık polis memurlarının ‘iş ve çalışma hürriyetini ihlal’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Anayasa Mahkemesi 18 Şubat 2021 tarihli kararı ile Beyza Kural’ın bireysel başvurusu üzerine insan haysiyetiyle bağdaşmayan muamele yasağının, ifade özgürlüğünün ve basın özgürlüğünün ihlal edildiğine hükmetmişti. Mahkeme ayrıca ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden soruşturma açılmasına ve Beyza Kural’a 15.000 TL manevi tazminat ödenmesine karar vermişti.

(04/271) Diyarbakır’da Baro Yöneticileri Hakkında Açılan Soruşturma…

Diyarbakır Barosu tarafından Ermeni Soykırımı’na ilişkin yapılan açıklama nedeniyle Baro Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri hakkında 26 Nisan 2021 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama” iddiasıyla soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(04/272) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

26 Nisan 2021 tarihinde İzmir ve İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 459’u muvazzaf asker 532 kişi hakkında yakalama kararı çıkartıldığı ve 62 ilde düzenlenen operasyonlarda bu kişilerden 400’ünün gözaltına alındığı öğrenildi.

(04/273) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 26 Nisan 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 353 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.716 hastanın tespit edildiğini açıkladı. Açıklamada ayrıca günlük vaka sayısının 37.312 olduğu belirtildi.

Buna göre 26 Nisan 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 38.711 sayısı ise 4.667.281 oldu.

26 Nisan 2021 tarihinde bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 29 Nisan 2021 saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 05.00’e kadar istisna olarak belirtilen haller dışında Türkiye genelinde kesintisiz sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını duyurdu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.