MENÜ
ANA SAYFA
x

27 Nisan 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27 Nisan 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/325) Operasyonlar ve Saldırılar…

26 Nisan 2022 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki bölgelerde devam etmekte olan “Pençe-Kilit” isimli askeri operasyon sırasında düzenlenen saldırılarda 3 askerin (Yunus Kalkan, Fırat Canlı, Doğukan Korkmaz) öldüğünü, 2 askerin yaralandığını açıkladı.

26 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden IKBY sınırları içindeki Zap bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmalarda 3 militanın öldüğü öğrenildi.

27 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 25 Nisan 2022 tarihinde Şırnak kırsal alanında TSK birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 1 militanın öldüğü öğrenildi.

(04/326) Elazığ’da Fiziksel Şiddete Maruz Kalan Gazeteci…

Gazete Duvar muhabiri Ardıl Batmaz’ın 27 Nisan 2027 tarihinde Elazığ’da haber takibi sırasında Belediye Başkanı’nın koruması olduğu iddia edilen kişilerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

Ardıl Batmaz basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Sayın İçişleri Bakanı ve Çevre Şehircilik Bakanımızın ilimize ziyaretleri nedeniyle haber takibi yapıyordum. Mustafapaşa Mahallesi TOKİ’lerinde vatandaşların Elazığ Belediye Başkanı’na şikâyetlerini haber yapma amaçlı kayıt altına alırken ismini bilmediğim, korumaları olduğu tahmin ettiğim sivil giyimli erkek şahıslar tarafından görüntü almam engellenmeye çalışıldı. Basın kartım soruldu, kendilerine basın kartımı göstermeme rağmen görüntü almamı engellemeye devam ettiler. Kayıt almaya devam ederken Elazığ Belediye Başkanı bana hitaben, ‘Dostum onu bir indir, dostum indir’ demesi üzerine belediye başkanına gazeteci olduğumu beyan ettim. Buna karşın belediye başkanı ‘Bana ne kardeşim’ diyerek beni hedef gösterdi. Bunun üzerine korumaları olduklarını tahmin ettiğim şahıslar üzerime geldiler. Görüntü almamı engellediler, sağ elimi büküp iterek sürüklemeye başladılar. Sivil giyimli iki kişi beni alandan alıp başka bir ara sokağa götürdü. Sonra üç-dört tane daha sivil giyimli şahıs geldi. Burada darp edilecekken bir polis memuru gelip müdahale etti. Daha sonra şahıslar da ayrıldı. İtme sırasında boyun ve karın bölgemde tırnak izleri oluştu.”

(04/327) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

26 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Sincan Cezaevi’nde birbirlerine Kürtçe selam veren 2 mahpusun infaz koruma memurlarının sözlü şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

26 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Silivri 7 Nolu L Tipi Cezaevi’nde mahpuslara verilen yemeklerin az olduğu, mahpusların sportif haklarının engellendiği, mahpusların infaz koruma memurlarının sözlü şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

27 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’daki bir cezaevinden isteği ve iradesi dışında Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Hayri Güler isimli mahpusun cezaevi girişinde çıplak arama işkencesine maruz kaldığı öğrenildi.

(04/328) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

26 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran T Tipi Cezaevi’nde tutulan ağır hasta mahpus Abdurrahman Yıldırım’ın tedavisinin yapılmadığı ve düzenli kullanması gereken ilaçların kendisine verilmediği öğrenildi.

(04/329) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 26 Nisan 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(04/330) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Gezi Davası’nda verilen kararları protesto etmek için 26 Nisan 2022 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde yapılan eyleme müdahale eden polis 51 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak ve ters kelepçeleyerek gözaltına aldı. Gözaltına alınanlardan 50’si aynı gün içinde serbest bırakıldı. 1 kişinin hakkında açılmış başka bir soruşturma nedeniyle mahkemeye sevk edileceği öğrenildi.

(04/331) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Çankaya Belediyesi’ndeki işine son verilen Yasin Keskin isimli bir kişinin işe geri alınma talebiyle 26 Nisan 2022 tarihinde belediye binası önünde yaptığı eyleme müdahale eden polis Yasin Keskin’i fiziksel şiddet kullanarak alandan uzaklaştırdı.

(04/332) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 26 Nisan 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(04/333) Van’da Eyleme Polis Engellemesi…

Cezaevindeki hasta mahpuslar ile ilgili 26 Nisan 2022 tarihinde Van’daki bir cezaevi önünde yapılmak istenen “Adalet Nöbeti” eylemine jandarma tarafından izin verilmedi.

(04/334) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Belediye Eş Başkanı ve HDP Yöneticileri…

20 Nisan 2022 tarihinde Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde gözaltına alınan ve aralarında ilçenin yerine kayyım atanmış Belediye Eş Başkanı Meryem Yıldız’ında olduğu Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticisi 5 kişi 26 Nisan 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/335) Ankara’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Kıbrıs’ta yayınlanan Avrupa gazetesinin yayın yönetmeni Şener Levent hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaret iddiasıyla Ankara 63. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Nisan 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Şener Levent’i 1 yıl hapis cezasıyla cezalandırdı. Daha sonra bu cezayı 10 aya indirdi ve 9.000 TL adli para cezasına çevirdi.

Gazetede yayınlanan bir karikatür gerekçe gösterilerek Şener Levent hakkında Kıbrıs’taki bir mahkemede de daha önce dava açıldığı, yapılan yargılamanın sonunda gazetecinin beraat ettiği öğrenildi.

(04/336) İstanbul’da Gazeteci, Yazar ve Diğer Kişilerin Yargılandığı Dava…

2018 yılı içinde ekonomik kriz ve döviz fiyatlarındaki artış ile ilgili haber yapan Bloomberg muhabirleri Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç ile bu haberler ile ilgili sosyal medya paylaşımlarında yorum yapan ve aralarında Mustafa Sönmez, Merdan Yanardağ, Gazi Kozanoğlu, Sedef Kabaş Yirmibeşoğlu’nun da olduğu 36 kişi hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yapılan şikayet üzerine, İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Nisan 2022 tarihinde devam edildi.

İddianamede sanıkların ‘devletin ekonomik düzen ve istikrarını zayıflatmaya çalışılması’ iddiasıyla 38 kişinin 2 yıl ile 5 yıl arasında hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı 36 kişinin beraatını talep etti. Mahkeme esas hakkındaki mütalaaya karşı BDDK avukatlarının süre talebini kabul ederek duruşmayı 29 Nisan 2022 tarihine erteledi.

(04/337) HDP Eski Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

HDP Ağrı eski Milletvekili Halil Aksoy hakkında yaptığı bir konuşma gerekçe gösterilerek İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Nisan 2022 tarihinde görüldü. Mahkeme Halil Aksoy’u ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan 1 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

(04/338) Eskişehir’de Yargılanan Kişiler…

30 Haziran 2021 tarihinde Eskişehir’de gerçekleştirilen 1. Onur Yürüyüşü’ne yönelik polis müdahalesinde işkence ve diğer kötü muameleyle gözaltına alınan 2’si çocuk 16 kişi hakkında Eskişehir 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 26 Nisan 2022 tarihinde görüldü.

Avukatların davanın daha büyük bir salonda yapılması yönündeki taleplerinin reddedildiği ve davayı izlemek isteyen kimi hak savunucularının duruşma salonuna alınmadığı öğrenildi. Mahkeme Eskişehir Barosu Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu’nun davaya katılma talebini reddetti. Savunmaların ardından mahkeme 16 kişinin beraatına karar verdi.

(04/339) HDP Milletvekili Hakkında Açılan Soruşturma…

26 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan hakkında katıldığı bir televizyon programında “Türkiye’nin ömrü uzun değil” dediği gerekçesiyle Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. maddesi kapsamında “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılamak” iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(04/340) Antalya’da Protestoya Katıldıkları İçin Bursu Kesilen Öğrenciler…

26 Nisan 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden Akdeniz Üniversitesi öğrencisi 12 kişinin Kredi Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) aldıkları bursun, 22 Şubat 2022 tarihinde bir basın açıklamasına ve Feminist Gece Yürüyüşü’ne katıldıkları gerekçesiyle kesildiği öğrenildi.

(04/341) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

26 Nisan 2022 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 16 ilde düzenlenen operasyonlarda 23 kişi gözaltına alındı.

(04/342) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 26 Nisan 2022 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 14 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 2.511 olduğunu açıkladı.

Buna göre 26 Nisan 2022 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 98.720, vaka sayısı ise 15.023.662 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumanta syon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.