MENÜ
ANA SAYFA
x

27 Şubat 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27 Şubat 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/316) Kuzey ve Doğu Suriye’ye Yönelik Harekat ve Saldırılar…

26 Şubat 2020 tarihinde Suriye’nin İdlib bölgesinde bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeline yönelik Suriye Ordusu tarafından düzenlenen saldırıda 2 askerin öldüğü, 2 askerin yaralandığı öğrenildi.

(02/317) Van’da Deprem Sonucu Hayatını Kaybeden Kişiler…

23 Şubat 2020 tarihinde İran merkezli bir deprem sonucu Van’da yaralanan Ercan Acar (14) isimli bir çocuk tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Bununla birlikte deprem sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 5’i çocuk olmak üzere 10 oldu.

(02/318) Diyarbakır’da Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Kişi…

26 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Bismil ilçesindeki bir okulda görevli müzik öğretmeni Pelda Sevim’in çağrıldığı Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde kendini polis olarak tanıtan 3 kişinin ajanlık dayatmasına maruz kaldığı öğrenildi.

Pelda Sevim, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi’nde düzenlediği basın toplantısında şunları belirtti: “Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne geldiğimde müdür yardımcısı olan H.Ö. beni odasına çağırdı. Ben odasına gittiğimde bana ‘polis arkadaşlar geldiler, seninle görüşmek istiyorlar’ dedi. Bunu dedikten hemen sonra odaya 3 polis gelerek beni sorguya aldılar ve ailemle ilgili, örgütle ilgili sorular sormaya başladılar. ‘Ailende örgüt mensubu var mı? Bir şey öğrenirsen bize bilgi ver. Daha aday öğretmensiniz, sözleşmeleriniz yenileniyor mu?’ gibi sorular yönelttiler (…) İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden ve Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gerekli soruşturmanın başlatılmasını talep ediyorum. Ben de gerekli yerlere suç duyurusunda bulunacağım.”

(02/319) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

26 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bandırma 1 ve 2 Nolu T Tipi cezaevlerinden Afyon T Tipi Cezaevi’ne 16 Şubat 2020 tarihinde sevk edilen ve maruz kaldıkları işkence ve diğer kötü muamele ile gündeme gelen 25 kişinin koğuşlara götürülmeyerek tek kişilik hücrelerde tutulduğu öğrenildi.

26 Şubat 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ Kadın Cezaevi’nde mahpuslara verilen yemeklerin hijyen koşullarına uygun olmadığı öğrenildi.

(02/320) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1205 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 26 Şubat 2020 tarihinde saat 13.00’te gerçekleştirilen basın açıklaması sonrasında yapılmak istenen oturma eylemine polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet uygulayarak anıtın çevresinden uzaklaştırdı.

(02/321) Mardin’de Gözaltına Alınan HDP ve DBP Üye ve Yöneticileri…

21 Şubat 2020 tarihinde Mardin’de yapılan ev baskınlarında aralarında gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üye ve yöneticisi 5 kişi, 4’ü adli kontrol şartıyla olmak üzere 26 Şubat 2020 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Gözaltına alınıp serbest bırakılan kişilerin isimleri: Kızıltepe Belediyesi eski Eş Başkanı İsmail Asi ve (adli kontrol şartıyla olmak üzere) HDP il yöneticileri Hüsnü Acay, Şehmuz Aksoy ile Savur DBP İlçe Eş Başkanı Muzaffer Işık ve Mardin Büyükşehir Belediyesi eski Meclis üyesi Metin Kaya.

(02/322) Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla İstanbul 25. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Şubat 2020 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 29 Nisan 2020 tarihine erteledi.

(02/323) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

26 Şubat 2020 tarihinde Adana merkezli bir soruşturma kapsamında 13 ilde düzenlenen operasyonlarda 23 kişi; Ankara’da ‘ByLock kullandıkları’ iddiasıyla 17 kişi gözaltına alındı.

(02/324) Hakkari’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Hakkari Valiliği 26 Şubat 2020 tarihinde yaptığı açıklama ile Merkez, Çukurca, Şemdinli, Yüksekova ve Derecik ilçelerinde koordinatları verili 5 alanın 26 Şubat 2020 ile 11 Mart 2020 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini duyurdu.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.