MENÜ
ANA SAYFA
x

27 Temmuz 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

27 Temmuz 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/181) Van’da Bir Cismin Patlaması Sonucu Yaralanan Çocuk…

26 Temmuz 2022 tarihinde Van’ın Başkale ilçesine bağlı Kirati kırsal mahallesinde güvenlik güçlerine ait olduğu bildirilen bir cismin patlaması sonucu H. E. (12, e) isimli bir çocuğun yaralandığı öğrenildi.

(07/182) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye’de Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimlerine yönelik 26 Temmuz 2022 tarihinde düzenlenen saldırıda 2 askerin (Mevlüt Yoğurtçu, Mert Otal) öldüğünü açıkladı.

(07/183) Urfa’da Fiziksel Saldırıya Maruz Kalan Gazeteci…

26 Temmuz 2022 tarihinde Urfa’nın Birecik ilçesinde gazeteci Kerem Kırpaç’ın ilçenin Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AKP) seçilmiş belediye başkanının fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

Kerem Kırpaç basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Yerel basın mensubu olarak Birecik ilçesinde görev yapmaktayım. Bundan kısa zaman önce yapmış olduğum farklı bir haber dolayısıyla Birecik Belediye Başkanı Sn. Mahmut Mirkelam tarafından kalabalık ortam içerisinde elime sopa ile vurularak, kişisel onurum ve mesleki onurum ziyadesiyle zedelenmiştir. Sonrasında farklı bir siyasi partinin (HDP) basın açıklaması haberini yaptığım için 25.07.2022 tarihinde Sn. Mahmut Mirkelam tarafından tokatlandım.”

(07/184) Diyarbakır’da Ayrımcı Saldırıya Maruz Kalan Kişiler…

26 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Meryem Ana Kilisesi’ni (Mor Yakup Kilisesi) ziyaret eden 3 kişinin kilise çıkışında bir grup tarafından “Kiliseye gitmeyin, yoksa sizi öldürürüz” denilerek tehdit edildiği öğrenildi.

Saldırıya maruz kalan bir kişi basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Kilisede 45 dakika kadar kaldıktan sonra tekrar aynı güzergah üzerinden ana caddeye doğru yürürken, 2 erkek şahıs karşımıza çıktı. Şahıslardan biri sakallı, koyu renk şalvar tipi kıyafet giyen, kafasında siyah takke olan biriydi. Diğer şahıs da siyah renk kıyafetli bir şahıstı. Bize hitaben ‘Kilisede ne işiniz var, Müslüman değil misiniz siz?’ dedi. Daha sonra bu şahıslardan biri bize belindeki silahı göstererek, “Gitmeyin bu kiliseye, sizi öldürürüz” şeklinde ölümle tehdit etti. Şahsın yanındaki arkadaşı onun elini tutarak ‘Dur bir şey yapma’ dedi. Şahıs da elini silahtan çekti.”

(07/185) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

26 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde 6 mahpusun 67 aydır tek kişilik hücrede tutulduğu öğrenildi. Haberde ayrıca mahpusların sosyal, kültürel haklarının kısıtlandığı, mahpusların savcılığa, Adalet Bakanlığı’na gönderilmek üzere yazdığı dilekçelere cezaevi idaresi tarafından el konulduğu belirtildi.

(07/186) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpus…

26 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde mahpusların diş tedavilerinin düzenli yapılmadığı öğrenildi.

(07/187) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 26 Temmuz 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(07/188) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Şişli Belediyesi’nde çalışırken işlerine son verilen işçilerin 26 Temmuz 2022 tarihinde Ankara’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde yaptığı nöbet eylemlerine müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak parti binasının önünden uzaklaştırdı.

(07/189) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemlerine Polis Müdahalesi…

“İşimi Geri İstiyorum” eylemi kapsamında Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 26 Temmuz 2022 tarihinde yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis, eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünden uzaklaştırdı.

(07/190) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

İstanbul Sözleşmesi’nin feshine ilişkin kararın iptali için Danıştay’da açılan davada verilen ret kararı ile ilgili Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeler Platformu tarafından 26 Temmuz 2022 tarihinde Ankara’nın Çankaya ilçesinde yapılan basın açıklamasına polis müdahale etti. Polis müdahalesi sırasında 3 gazetecinin de polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Müdahale sırasında gözaltına alınan olmadığı öğrenildi.

(07/191) İstanbul’da Gözaltına Alınan ESP Yöneticisi…

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) İstanbul İl Yöneticisi Selvinaz Göçmez, 26 Temmuz 2022 tarihinde ‘örgüt propagandası yapma’ iddiasıyla gözaltına alındı.

(07/192) Kars’ta Gözaltına Alınan HDP Üyesi…

26 Temmuz 2022 tarihinde Kars’ta yapılan ev baskınında Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi Gülcan Alp ‘örgüt üyesi’ olma iddiasıyla gözaltına alındı.

(07/193) Hakkari’de Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Temmuz 2022 tarihinde Hakkâri’nin Yüksekova ilçesine bağlı Zevkan köyünde yapılan ev baskınlarında 6 kişi (Kemal Polat, Halit Polat, Şıvan Polat, Murat Polat, Nihat Polat ve Şükrü Polat) ‘örgüte yardım etmek’ iddiasıyla gözaltına alındı.

(07/194) DİAYDER Davası…

Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (DİAYDER) üye ve yöneticisi 1’i tutuklu 23 kişi hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Temmuz 2022 tarihinde devam edildi.

Tanık ifadelerinin ve savunmaların ardından mahkeme esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için dava dosyasının savcıya gönderilmesine, tutuklu Ekrem Baran’ın tahliyesine ilişkin talebin reddine karar verdi ve duruşmayı 21 Ekim 2022 tarihine erteledi.

(07/195) Mersin’de Onur Haftası Etkinliklerinin Yasaklanması…

  1. Mersin Onur Haftası kapsamında il genelinde yapılacak toplanma ve toplanma teşebbüsünde bulunma, basın açıklaması, yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, bildiri dağıtma, afiş/pankart asma, protesto eylemi, şenlik, festival, spor müsabakası, panel, konferans, seminer, film gösterimi ve benzer eylem ve etkinlikler Mersin Valiliği’nin 26 Temmuz 2022 tarihli kararı ile 15 gün süreyle yasaklandı.

(07/196) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

Etkin Haber Ajansı’na ait https://www.etha44.com internet sitesine Diyarbakır 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Temmuz 2022 tarihli kararı ile milli güvenlik ve kamu güvenliğinin korunması gerekçesiyle erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(07/197) Milletvekili ile İlgili Dokunulmazlığın Kaldırılması Kararı…

TBMM Anayasa ve Adalet Komisyonu’ndan oluşan Karma Komisyon, 26 Temmuz 2022 tarihinde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır milletvekili Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar aldı.

(07/198) Meslekten İhraç Edilen Hakim…

27 Temmuz 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, Maraş Vergi Mahkemesi Üyesi Sinan Çınar’ın Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından meslekten ihraç edildiği öğrenildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete K(arınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.