MENÜ
ANA SAYFA
x

28 – 30 Eylül 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 – 30 Eylül 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/317) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

27 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden 24 Eylül 2019 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesi kırsal alanına yönelik düzenlenen hava harekatında 1 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

29 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden 26 Eylül 2019 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Avaşin bölgesine yönelik düzenlenen hava harekatında 3 HPG militanının öldüğü; 25 Eylül 2019 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Heftanin bölgesine yönelik düzenlenen hava harekatında 2 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

(09/318) İstanbul’da Saldırıya Uğrayan CHP Üyesi…

Cumhuriyet Halk Partisi’nde (CHP) danışmanlık yapan Mücahit Avcı’nın Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile ilgili yaptığı paylaşımlar sonrasında 26 Eylül 2019 tarihinde İstanbul’un Şişli ilçesinde Ülkü Ocakları mensubu olduğu belirtilen bir grubun saldırısına uğradığı öğrenildi. Saldırıdan önce Mücahit Avcı’nın aralarında MHP yöneticilerinin de olduğu çeşitli kişiler tarafından sosyal medya aracılığıyla tehdit edildiği bildirildi.

Olayla ilgili gözaltına alınan 4 kişinin sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(09/319) Ankara’da Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Kişiler…

28 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Gençlik Meclisi üyesi Rümeysa Aras ile Umut Tarlak isimli bir kişinin kendilerini MİT mensubu olarak tanıtan kişiler tarafından tehdit edildiği ve ajan olmaya zorlandığı öğrenildi.

26 Eylül 2019 tarihinde kendilerini MİT mensubu olarak tanıtan kişiler tarafından yolda önü kesilen Umut Tarlak, basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Ne iş yaptığımı sordular. Özel bir şirkette çalıştığımı, hasta olduğumu ve hastaneye geldiğimi söyledim. Katıldığım 1 Eylül, 1 Mayıs ve Newroz etkinliklerindeki fotoğraflarımı kastederek, ‘elimizdeki belgeleri getirmeyelim şimdi, her şeyi anlat’ dediler. Bana haftada bir gün HDP Genel Merkezi’ne gidip toplantılarda ve partide ne konuşulduğunu öğrenip onlara aktarmamı söylediler. Bunun için para teklif ettiler. Ben de kabul etmeyeceğimi söyledim. Bunun üzerine 2 kişi yüzüme vurarak ve bileğimi bükerek beni darp etti.”

(09/320) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

27 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde mahpusların sosyal kültürel ve sportif haklarının kısıtlandığı öğrenildi.

27 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Osmaniye Cezaevi’nde tutulan bazı mahpusların istekleri ve iradeleri dışında Ereğli T Tipi Cezaevi’ne sevk edildikleri öğrenildi. Sevk edilen mahpusların sayısı ve isimleri öğrenilemedi.

29 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Trabzon E Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpuslara talep etmelerine rağmen Yeni Yaşam ve Evrensel gazetelerinin verilmediği öğrenildi.

(09/321) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

27 Eylül 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde kalan mahpusların hastanede ranzaya kelepçelenme dayatmasını kabul etmedikleri için tedavi olmadan cezaevine geri getirildikleri öğrenildi.

(09/322) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Ret Cevabı…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın abla ve kardeşi ile İmralı adasında tutulan Hamili Yıldırım, Ömer Hayri Konar ve Veysel Aktaş’ın ailelerinin 27 Eylül 2019 tarihinde Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı görüşme başvurusunun aynı gün içinde 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamalar gerekçe gösterilerek reddedildiği öğrenildi.

(09/323) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1055 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 27, 28 ve 29 Eylül 2019 tarihlerinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

27 Eylül 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazife Onay ve Merve Demirel) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Derviş Lermi ve Mehmet Dersulu) gözaltına alındığı bildirildi.

28 Eylül 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Merve Demirel ve Derviş Lermi) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Derviş Lermi, Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

29 Eylül 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve Merve Demirel) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Derviş Lermi ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 27, 28 ve 29 Eylül 2019 tarihlerinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 12 kişi gözaltına alındı.

(09/324) İstanbul’da Cumartesi Anneleri Buluşmasına Polis Engeli…

28 Eylül 2019 tarihinde, Cumartesi Anneleri’nin İstanbul Galatasaray Meydanı’nda 23 yıldır gerçekleştirdiği buluşmaların 757’ncisi öncesinde Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis, açıklamanın meydanda yapılmasına izin vermedi. Engelleme üzerine insan hakları savunucuları ve siyasi parti temsilcileri İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi’nin bulunduğu sokakta bir basın açıklaması yaptı.

(09/325) İstanbul’da İnsan Hakları Savunucularına Polis Engeli…

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu tarafından hasta mahpusların serbest bırakılması talebiyle 28 Eylül 2019 tarihinde 392. kez düzenlenmek istenen “F Oturumu”na, Galatasaray Meydanı’na çıkan tüm sokakları barikatlarla kapatan polis tarafından izin verilmedi. İnsan hakları savunucuları, bu engelleme üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde açıklama yaptı.

(09/326) Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyelerine Kayyım Atanmasına Yönelik Protestolara Polis Müdahalesi ve Engellemesi…

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmasını protesto etmek için 27 Eylül 2019 tarihinde Halkların Demokrasi Partisi tarafından İstanbul’un Esenyurt ilçesinde yapılmak istenen “Demokrasi Nöbeti” eylemine müdahale eden polis 5 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınan kişiler aynı gün içinde savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. Ayrıca eylemi takip eden gazetecilerin görüntü almasının polis tarafından engellendiği öğrenildi.

Aynı gerekçe ile HDP tarafından 29 Eylül 2019 tarihinde yine İstanbul’un Esenyurt ilçesinde yapılmak istenen “Demokrasi Nöbeti” eylemine plastik mermi ve biber gazı ile müdahale eden polis 14 kişiyi gözaltına aldı. Bu kişilerin gözaltına alınırken ve götürüldükleri gözaltı aracında polisin fiziksel şiddetine maruz kaldıkları öğrenildi. Müdahale sonucu aralarında HDP milletvekili Kemal Bülbül’ün de olduğu çok sayıda kişinin yaralandığı bildirildi. Gözaltına alınanlar 30 Eylül 2019 tarihinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(09/327) Tunceli’de Gözaltına Alınan HDP Yöneticileri…

29 Eylül 2019 tarihinde Tunceli’de yapılan ev baskınlarında aralarında HDP İl Eş Başkanlarının da olduğu 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Gözaltına alınanların isimleri HDP İl Eş Başkanları Hıdır Çiçek ve Özlem Toprak, eski il eş başkanı Özge Hoşoğlu ile Yunus Aras, Cemile Ataş.

(09/328) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

27 Eylül 2019 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında HDP il yöneticisi Şeyhmus Şenyiğit ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi gözaltına alındı.  2 kişi, 30 Eylül 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı.

(09/329) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ hakkında Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27Eylül 2019 tarihinde devam edildi. Figen Yüksekdağ, duruşmada hazır bulundu ve savunma yaptı. İddianamede Figen Yüksekdağ’ın ‘örgüt yöneticisi olma’, ‘örgüt propagandası yapma’, ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etme’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’, ‘suç işlemeye tahrik suçlarından 30 yıldan 83 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme Figen Yüksekdağ’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 24 Aralık 2019 tarihine erteledi.

(09/330) Diyarbakır’da Yargılanan Kişiler…

62 kişi hakkında PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı cezaevlerinde o dönem devam etmekte olan açlık grevlerine destek amacıyla HDP Diyarbakır il binasında yapılan açlık grevi nedeniyle Diyarbakır 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Eylül 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme, atılı suçun yasal unsurları oluşmadığı gerekçesiyle tüm sanıklar hakkında beraat kararı verdi.

(09/331) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

27 Eylül 2019 tarihinde Türk Hava Kuvvetleri personeline yönelik Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 20 ilde düzenlenen operasyonlarda 16 kişi gözaltına alındı.

(09/332) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Eski hakim Hulusi Ceylan hakkında Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Eylül 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 9 ay 22 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) eski Başmüfettişi Tacettin Şeker hakkında Ankara 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Eylül 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

MİT eski görevlisi Basri Aktepe hakkında Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Eylül 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 12 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

Moldova’dan sınır dışı edilerek Türkiye’ye getirilen Sedat Hasan Karacaoğlu isimli kişi hakkında İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Eylül 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

(09/333) Hakkari’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Hakkari Valiliği 25 Eylül 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Yüksekova ilçesine bağlı 3 bölgeyi 25 Eylül 2019 ile 30 Eylül 2019 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan etti.

(09/334) Hakkari’de Özel Güvenlik Bölgesi…

Hakkari Valiliği 28 Eylül 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Merkez, Çukurca, Şemdinli, Yüksekova ve Derecik ilçelerine bağlı 5 bölgeyi 29 Eylül 2019 ile 13 Ekim 2019 tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi ilan etti.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.