MENÜ
ANA SAYFA
x

28 Ağustos 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Ağustos 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(08/200) Ölüm Orucundaki Avukat Ebru Timtik Yaşamını Yitirdi…

Silivri 9 Nolu Cezaevi’nde 3 Şubat 2020 tarihinde adil yargılanma talebiyle açlık grevine başlayan ve daha sonra eylemini ölüm orucuna çeviren avukat Ebru Timtik, 27 Ağustos 2020 tarihinde eyleminin 238. gününde, tutulduğu Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’nde yaşamını yitirdi. Avukat Ebru Timtik, 20 Haziran 2019 tarihinde Halkın Hukuk Bürosu’na yönelik polis baskınında gözaltına alınmış, 25 Haziran 2019 tarihinde tutuklanmıştı. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi 20 avukat hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 20 Mart 2019 tarihinde görülen karar duruşmasında Ebru Timtik ‘örgüt üyesi olmak’ suçundan 13 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılmıştı. 18 avukatın 3 yıl ile 18 yıl arasında değişen hapis cezaları ile cezalandırıldığı duruşmada, yargılanan avukatlar fiziksel şiddet kullanılarak duruşma salonundan çıkarılmıştı. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, Ebru Timtik ile Burhaniye T Tipi Cezaevi’nde ölüm orucunu sürdüren avukat Aytaç Ünsal’ın sağlık durumlarının cezaevinde kalmaya uygun olup olmadığının tespiti için 27 Temmuz 2020 tarihinde iki avukatın Adli Tıp Kurumu’na sevkine karar vermişti. 29 Temmuz 2020 tarihinde Adli Tıp Kurumu’na sevk edilen Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal aynı gün içinde tekrar Silivri Cezaevi’ne götürülmüşlerdi. ATK’nin cezaevinde kalmalarının uygun olmadığı yönündeki raporuna rağmen 30 Temmuz 2020 tarihinde mahkeme Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için yapılan tahliye taleplerini reddetmişti. Ebru Timtik 30 Temmuz 2020 tarihinde cezaevinden alınarak Bakırköy Sadi Konuk Hastanesi’ne götürülmüştü. Anayasa Mahkemesi’ne yapılan tahliye talepli tedbir başvurusu da 14 Ağustos 2020 tarihinde reddedilmişti.

28 Ağustos 2020 tarihinde Ebru Timtik’in cenazesini almak üzere Adli Tıp Kurumu önünde bekleyen kişilere ve gazetecilere polis biber gazı ve plastik mermi kullanarak müdahale etti. Müdahale sırasında 4 kişinin (Ayhan Balık, Emir Karakum, Vedat Doğan ve ismi öğrenilemeyen bir kişi) gözaltına alındığı bildirildi. Cenazenin polis tarafından alınarak kaçırıldığı, daha sonra zırhlı araçlarla Gazi Cemevi’ne getirildiği öğrenildi. Gazi Cemevi’nde yapılan törene Ebru Timtik’in yakınları ve avukatlar dışındaki kişilerin ve gazetecilerin katılmasının polis tarafından engellendiği bildirildi. Gazi Cemevi’ndeki törenden sonra cenazecinin bir kez daha polis tarafından kaçırılarak Gazi Mezarlığı’na götürüldüğü, buna tepki gösteren kişilere polisin biber gazı ve plastik mermi kullanarak müdahale ettiği öğrenildi.

(08/201) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Çatışmalar…

25 Ağustos 2020 tarihinde Ağrı’da sürdürülen bir operasyon sırasında yaralanan 1 askerin (uzman çavuş Çetin Ak) 27 Ağustos 2020 tarihinde tedavi gördüğü hastanede öldüğü öğrenildi.

27 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 18 Ağustos 2020 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içindeki Zap bölgesine yönelik Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından düzenlenen hava harekatında 1 HPG militanın öldüğü öğrenildi.

(08/202) İstanbul’da Kaçırılan ve Ajanlık Dayatmasına Maruz Kalan Kişiler…

27 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyesi 3 kişinin İstanbul’da kendilerini istihbaratçı olarak tanıtan kişiler tarafından ajanlık dayatmasına maruz kaldıkları öğrenildi. Konuyla ilgili olarak İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde yapılan basın toplantısında, HDP üyelerinden Musa Taştan belli aralıklarla kendilerini istihbaratçı olarak tanıtan kişilerce önünün kesilip ajanlık dayatıldığını, kabul etmediği için gözaltı ile tehdit edildiğini ve bu kişilerin fiziksel şiddetine maruz kaldığını belirtmektedir. HDP üyesi Özer Yıldırım, kendilerini istihbaratçı olarak tanıtan 4 kişi tarafından kaçırıldığını, ıssız bir yere götürülerek fiziksel şiddete ve ajanlık dayatmasına maruz kaldığını, kendisini bıraktıkları sırada cüzdanının ve kimliğinin geri verilmediğini ifade etmektedir. HDP Sultangazi ilçe yöneticisi Cihan Çitgez ise, üç gün önce kendilerini istihbaratçı olarak tanıtan yüzleri maskeli 4 kişi tarafından beyaz renkli sivil bir araca bindirilerek kaçırıldığını, iki saat boyunca şehir içinde gezdirdiğini, daha sonra bulunduğu araçtan indirilip söz konusu kişilerin sözlü ve fiziksel şiddetine maruz kaldığını ve başka bir araca bindirildiğini belirtmektedir. Cihan Çitgez ayrıca şunları belirtmektedir: “Bana; ‘bizimle olursan her zaman sana abilik yaparız’ dediler. Kabul etmeyince bu sefer ailemle tehdit ettiler. Tabi bu esnada darp etmeye devam ediyorlardı. Aynı zamanda bana ‘istersen araba kundakla, dükkan yak, serbestsin ama bunu haberimiz olacak şekilde yap’ dediler. Hiçbir şekilde bunları kabul etmeyeceğimi söyledim. Onlar da ‘sana bir hafta süre veriyoruz. Biraz daha düşün hemen yok deme. Her türlü desteği sağlarız’ deyip, beni gece 22.00 sıralarında Habipler yoluna bıraktılar.”

(08/203) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’daki evi önünde 27 Ağustos 2020 tarihinde yapılmak istenen basın açıklamasına müdahale eden polis 12 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanların isimleri: Sevcan Akdoğan, Ali Hasan Akgül, Beyhan Gün, Turgut Onur, Hüseyin Kütük, Eren Yılmaz, Özgür Can, Erbiz Bakican Işık, Emircan Yazı, Baran Katar, Yıldız Turan, Coşkun Öztekin.

(08/204) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Ağustos 2020 tarihinde Diyarbakır’da yapılan ev baskınlarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin isimleri ve gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(08/205) ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ Gerekçesiyle Gazeteci Hakkında Açılan Dava…

27 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gazeteci Can Ataklı hakkında bir televizyon programında deprem vergilerine dair ifadelerinde ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ gerekçesiyle 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandığı öğrenildi.

(08/206) Urfa’da Avukatın Yargılandığı Dava…

Avukat Sevda Çelik Özbingöl hakkında Urfa 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 27 Ağustos 2020 tarihinde görüldü. Mahkeme Sevda Çelik Özbingöl’ün tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 25 Eylül 2020 tarihine erteledi. Sevda Çelik Özbingöl Urfa merkezli bir soruşturma kapsamında 12 Mart 2020 tarihinde gözaltına alınmış, 17 Mart 2020 tarihinde mahkeme tarafından tutuklanmıştı.

(08/207) RTÜK Tarafından Ceza Verilen Televizyon Kanalı…

27 Ağustos 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından, Evrensel gazetesinin 25. yılına ilişkin videoyu yayınlayarak ‘terörü övmeyi teşvik etme, terör örgütlerini güçlü ve haklı gösterme’ gerekçesiyle TELE1 televizyon kanalına üst sınırdan idari para cezası verildiği öğrenildi.

(08/208) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 27 Ağustos 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 26 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.491 vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 27 Ağustos 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 6.209 vaka sayısı ise 263.998 oldu.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) 27 Ağustos 2020 tarihinde bir açıklama yayınlayarak sendika genel merkezine ulaşan bilgilere göre Türkiye genelinde 46 okulda daha Covid-19 vakalarına rastlandığını duyurdu. Eğitim-Sen 26 Ağustos 2020 tarihinde yayınladığı açıklamada 34 okulda Covid-19 vakalarına rastlandığını belirtmişti.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.