MENÜ
ANA SAYFA
x

28 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Aralık 2018 Günlük İnsan Hakları Raporu

(12/356) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

27 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ F Tipi Cezaevi’nde tutulan Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyesi Cengiz Fidan, Şehmus Bakır ve ismi öğrenilemeyen bir mahpusun gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

27 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden PKK lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin sona ermesi talebiyle Bakırköy Kadın Cezaevi’nde açlık grevinde olan mahpuslara B12 vitaminin verilmediği öğrenildi.

(12/357) Cezaevinde Salgın Hastalık İddiası…

27 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerde, Antalya Alanya L Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpuslar arasında salgın bir hastalık olduğu iddia edildi. Haberlerde, bu hastalık nedeniyle mahpusların şiddetli baş ağrısı yaşadığı ve bayıldığı belirtildi. 1 mahpusun ise bayılıp yerde düşme sonucu çenesinin kırıldığı öğrenildi.

(12/358) Diyarbakır’da Cezaevine Alınmayan Gazete…

27 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır 1 Nolu T Tipi Cezaevi’nde, bu konuda bir mahkeme kararı olmamasına rağmen, Yeni Yaşam gazetesinin Cezaevi Eğitim Kurulu’nun 17 Aralık 2018 tarihli kararına dayanarak mahpuslara verilmediği öğrenildi.

Söz konusu yazıda “(…) Her ne kadar mahkeme yasağı olmasa da, kurum güvenliğini tehlikeye düşüren veya müstehcen haber, yazı, fotoğraf ve yorumları kapsadığı kanaatinin oluştuğu ve kuruma kabul edilecek yayınlarda aranılacak nitelikleri taşımadığı anlaşıldığından, hükümlü ve tutuklulara söz konusu gazetenin alınmamasına…” karar verildiği belirtildi.

(12/359) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 779 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 27 Aralık 2018 tarihinde yapılmak istenen basın açıklamalarına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Gülnaz Bozkurt ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan 2 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldıkları öğrenildi.

(12/360) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

3 Ağustos 2018 tarihinde ‘güvenlik soruşturması’ ve ‘arşiv taraması’ gerekçe gösterilerek Sarıyer İlçe Sağlık Müdürlüğü’ndeki işinden atılan Türkan Albayrak, 27 Aralık 2018 tarihinde işe geri dönmek için yaptığı basın açıklamasının ardından Sağlık Müdürlüğü önünde oturma eylemi yapmak istedi. Oturma eylemine müdahale eden polis, Türkan Albayrak’ı gözaltına aldı. Türkan Albayrak’ın aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu son gözaltı ile beraber Türkan Albayrak 67. kez gözaltına alınmış oldu.

(12/361) Maraş’ta Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Pazarcık ilçe eş başkanı Murat Güvenç 27 Aralık 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(12/362) İzmir’de Gözaltına Alınan HDP Üyeleri…

27 Aralık 2018 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında HDP üyesi 7 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların isimleri: Faruk Demir, Veysi Karakaş, Halil Demir, Zeliha Azizoğlu, Ahmet Ateş, Buse Ersöz, Zuhal Çelebi.

(12/363) İstanbul’da Gözaltına Alınan Dernek Federasyonları Başkanı…

25 Aralık 2018 tarihinde İstanbul’da evine yapılan baskın ile gözaltına alınan Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Başkanı Ali Haydar Ben, 27 Aralık 2018 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(12/364) Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi eski Başkanı Raşit Tükel ile Merkez Konsey üyeleri Mustafa Tamer Gören, Dr. Hande Arpat, Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Dr. Mehmet Sezai Berber, Dr. Selma Güngör, Dr. Bülent Nazım Yılmaz, Dr. Funda Barlık Obuz, Dr. Dursun Yaşar Ulutaş, Dr. Ayfer Horasan, Dr. Şeyhmus Gökalp hakkında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e yönelik askeri operasyonu ile ilgili olarak yayınladıkları “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” başlıklı bildiri nedeniyle Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 27 Aralık 2018 tarihinde görüldü.

Duruşmayı aralarında TİHV Genel Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın da aralarında olduğu insan hakları örgütleri yöneticileri, siyasi parti temsilcileri, Ankara Barosu yönetim kurulu üyeleri ve birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi de izledi.

Savunmaların ardından esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, TTB Merkez Konsey’in 11 üyesinin de 1 Eylül 2016 ve 24 Ocak 2018 tarihinde yapılan 2 ayrı açıklama nedeniyle iki “örgüt propagandası yapmak” gerekçesiyle ayrı ayrı cezalandırılmalarını istedi. Mahkeme Hande Arpat’ın Twitter paylaşımları gerekçesiyle ayrıca cezalandırılmasını, Şeyhmus Gökalp’in beraatını, Ayfer Horasan’ın cezasının ertelenmesinden vazgeçilmesini istedi.

Mahkeme duruşmayı 20 Mart 2019 tarihine erteledi.

(12/365) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 5 akademisyen (Dicle Üniversitesi’nden Prof. Dr. Alaattin Selçuk Ertekin, Munzur Üniversitesi’nden bir akademisyen, Boğaziçi Üniversitesi’nden Doç. Dr. Koray Çalışkan, Kadir Has Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Gülşah Kurt ve Marmara Üniversitesi’nden Arş. Gör. Hülya Dinçer) hakkında İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 26 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Koray Çalışkan, Hülya Dinçer ve Gülşah Kurt hakkında ayrı ayrı açılan davaların duruşmalarını 10 Nisan 2019 tarihine; Alaattin Selçuk Ertekin hakkında açılan davanın duruşmasını 14 Mart 2019 tarihine; Munzur Üniversitesi’nden bir akademisyen hakkında açılan davanın duruşmasını 27 Mart 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Boğaziçi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Z.Ç. hakkında İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme Z. Ç.’yi ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Aynı gerekçe ile Bilgi Üniversitesi’nden Öğr. Gör. Nazım Dikbaş hakkında İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 11 Nisan 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Sabancı Üniversitesi’nden Prof. Dr. L.N. hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 22 Ocak 2019 tarihine erteledi.

Aynı gerekçe ile Galatasaray Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yasemin İnceoğlu hakkında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 26 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme yargılamanın Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi uyarınca yapılaması için Adalet Bakanlığı’ndan istenen soruşturma iznine yanıt gelinceye kadar yargılamanın durdurulmasına karar verdi.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Bilgi Üniversitesi’nden Arş. Gör. E.A. ve Doç. Dr. Ayten Zara) hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 26 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme E.A. ve Ayten Zara’yı ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan ayrı ayrı 1 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Aynı gerekçe ile 2 akademisyen (Dicle Üniversitesi’nden Arş. Gör. Düzgün Uğur ve Mersin Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Eylem Çamuroğlu Çığ) hakkında İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 26 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme 2 davanın duruşmasını da 4 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(12/366) Malatya’da Gazetecinin ve Öğrencilerin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Nuri Akman ile birlikte İnönü Üniversitesi öğrencisi 25 kişi hakkında Malatya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 7 Mart 2019 tarihine erteledi.

Nuri Akman bu soruşturma kapsamında 2 Şubat 2016 tarihinde gözaltına alınıp tutuklanmış ve davanın 18 Temmuz 2016 tarihinde görülen ilk duruşmasında tahliye edilmişti.

(12/367) Diyarbakır Barosu Eski Yönetim Kurulu Üyeleri Hakkında Açılan Soruşturma…

27 Aralık 2018 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Barosu eski Başkanı Ahmet Özmen, Yönetim Kurulu üyeleri Mahsum Batı, Nurşin Uysal, Cihan Ülsen, Sertaç Buluttekin, Muhammet Neşet Girasun, Serhat Eren, İmran Gökdere, Velat Alan, Ahmet Dağ ve Nahit Eren hakkında 2016 ile 2018 yılları arasında yaptıkları çeşitli açıklamalarda “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağıladıkları” iddiasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Haberlerde, suç konusu yapılan açıklamalar arasında Ermeni Soykırımı ile ilgili yapılan açıklamanın, HDP Milletvekili Osman Baydemir’in TBMM’de yaptığı konuşma nedeniyle Meclis içtüzüğü gereğince ceza almasıyla ilgili ”Kürdistan ifadesini cezalandırma utançtır” başlıklı açıklamanın, mahpuslara tek tip elbise uygulaması zorunluluğu getiren 695 sayılı KHK’ya ilişkin yaptıkları açıklamanın, Hakkari’de silahlı insansız hava araçları tarafından yapılan bombalama sonucu 1 sivil kişi ile oğlunun yaşamını yitirmesi ile ilgili açılamanın yer aldığı belirtildi.

(12/368) Er Gökhan Kılıç’ın Ölümüyle İlgili Yargılanan Başçavuş…

Bursa’nın Gemlik ilçesinde Askeri Veteriner Okulu’nda zorunlu askerlik görevini yapan er Gökhan Kılıç, başına defalarca miğfer ile vurulması neticesinde beyin kanaması geçirmiş ve tedavi gördüğü hastanede 29 Kasım 2017 tarihinde yaşamını yitirmişti.

Başçavuş Osman Hancı hakkında başına miğferle defalarca vurarak Gökhan Kılıç’ın ölümüne neden olduğu iddiasıyla Bursa 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Aralık 2018 tarihinde devam edildi. Duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, Osman Hancı’nın ‘kötü muamele sonucunda ölüme sebebiyet verme’ suçundan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmasını ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç edilmesini talep etti.

 Savunmaların ardından mahkeme Osman Hancı’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 5 Şubat 2019 tarihine erteledi.

(12/369) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

26 Aralık 2018 tarihinde Konya merkezli bir soruşturma kapsamında 7 muvazzaf asker (son gözaltılar ile beraber bu soruşturma kapsamında gözaltına alınanların sayısı 22 oldu); Maraş merkezli bir soruşturma kapsamında 3 ilde düzenlenen operasyonlarda 3 kişi; İzmir’de hakkında yakalama kararı olan 2 kişi gözaltına alındı.

(12/370) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

KHK ile meslekten ihraç edilmiş Adana eski Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan, Bingöl eski Emniyet Müdürü Ercan Taştekin ve Çankaya eski İlçe Emniyet Müdürü Savaş Demirel’in de aralarında olduğu 17 eski polis memuru hakkında Ankara 24. Ağır Ceza mahkemesinde açılan davanın karar duruşması 26 Aralık 2018 tarihinde görüldü. Mahkeme 17 sanığı da ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 8 yıl 9 ay ile 6 yıl 3 ay arasında değişen oranlarda hapis cezası ile cezalandırdı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar. Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.