MENÜ
ANA SAYFA
x

28 Eylül 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Eylül 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/245) Zonguldak’ta Belediye Meclisi Üyesine Saldırı…

Zonguldak’ın Kozlu ilçesinde belediye meclisinin bağımsız üyesi Celal Murat Birinci’nin 26 Eylül 2021 tarihinde kimliği belirsiz kişi ya da kişilerin silahlı saldırısına uğradığı ve yaralandığı öğrenildi.

(09/246) Ankara’da HDP Milletvekiline Saldırı Girişimi…

27 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana milletvekili Tülay Hatimoğulları’nın Ankara’nın Çankaya ilçesindeki evine 24 Eylül 2021 tarihinde gelen ve kendilerini sivil polis olarak tanıtan kişilerin girmeye çalıştığı öğrenildi. Tülay Hatimoğulları 28 Eylül 2021 tarihinde yaptığı açıklamada şunları belirtti: “Zilin çalmasıyla birlikte mercekten baktım. Kapıyı açmadım. Onlar bizim içeride olduğumuzu biliyorlardı. Israrla ‘biz sivil polisiz’ diyerek, kapıyı zorlayarak zile basmaya devam ettiler. Ben de ‘milletvekiliyim, bir polis ya da başkasının evime bu şekilde giremeyeceğini, kapıyı açmayacağımı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne haber vereceğimi’ söyledim. Onlar da ısrarla ‘kapıyı açmamı’ söyledi. Israrla ‘biz sivil polisiz’ demeye devam ettiler. Bu birkaç dakika devam etti. Bu sırada ben partili arkadaşlarıma ulaştım. Emniyete haber verdik. O sırada onlar da merdivenden inip binadan ayrıldı ve Esat Dörtyol’a doğru yürüyerek uzaklaştılar.”

Konuyla ilgili emniyete, savcılığa ve TBMM Başkanlığı’na başvuruda bulunulduğu, savcılığın şikayet dilekçesini almadığı bildirildi. Basında yer alan haberlerde Çankaya Emniyet Müdürlüğü’nün böyle bir görevlendirme olmadığını ifade ettiği bildirildi.

(09/247) Diyarbakır’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

27 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesine bağlı Huzurevleri mahallesinde bir grup kişinin 26 Eylül 2021 tarihinde kimlik kontrolü yapan polisin fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldıkları öğrenildi. Söz konusu kişilerin gözaltına alındıkları ve 27 Eylül 2021 tarihinde serbest bırakıldıkları bildirildi. Gözaltına alınan kişilerin sayısı ve isimleri öğrenilemedi.

(09/248) İzmir ve İstanbul’da ‘Barınma Hakkı’ Eylemlerine Yönelik Müdahaleler…

27 Eylül 2021 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Moda Parkı’nda nöbet eylemi yapan öğrencilere müdahale eden polis 28 kişiyi işkence ve diğer kötü muamele uygulayarak gözaltına aldı.

Aynı gerekçeyle İzmir’in Karşıyaka ilçesindeki nöbet eylemine yönelik polis müdahalesinde 8 kişi, Buca ilçesindeki nöbet eylemine yönelik polis müdahalesinde ise 33 kişi işkence ve diğer kötü muameleye maruz kalarak gözaltına alındı. Müdahale sırasında 1 kişinin (Mehmet Kasar) parmağının kırıldığı bildirildi. Gözaltına alınan kişilerin sağlık kontrolü için götürüldükleri İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi girişinde de polisin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kaldıkları öğrenildi. Ayrıca gözaltına alınanlarla görüşmek için İzmir Emniyet Müdürlüğü’ne giden Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi 2 avukatın (Halil Coşkun ve Burak Yılmaz) engellendiği ve polisin fiziksel şiddetine maruz kaldıkları bildirildi.

İzmir ve İstanbul’da gözaltına alınan 69 kişi ifade işlemlerinin ardından 28 Eylül 2021 tarihinde serbest bırakıldı.

(09/249) İzmir’de Öğrencilere Özel Güvenlik Müdahalesi…

27 Eylül 2021 tarihinde Dokuz Eylül Üniversitesi Tınaztepe Yerleşkesi’nde yapılan Edebiyat Fakültesi mezuniyet töreninde “Kayyum Rektör İstemiyoruz” yazılı pankart açan bir öğrenci, İstanbul Sözleşmesi’yle ilgili yazılar bulunan maske takan 2 öğrenci ve LGBTİ+ bayrağı taşıyan bir öğrenci olmak üzere en az 4 öğrenci, kendilerine müdahale eden özel güvenlik güçlerinin fiziksel şiddetine maruz kaldı.

(09/250) Diyarbakır’da Yargılanan Gazeteci…

Artı Gerçek haber sitesi yazarı Nurcan Kaya hakkında sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı iddiasıyla Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Eylül 2021 tarihinde görüldü. Mahkeme Nurcan Kaya’nın 1 yıl 3 ay hapis cezasıyla cezalandırılmasına ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

(09/251) Diyarbakır’da ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ Gerekçesiyle Yargılanan Kişi…

27 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mehmet Şah Tekiner isimli bir kişinin, hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ gerekçesiyle Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada 1 yıl 3 ay 16 gün hapis cezası ile cezalandırıldığı ve hükmün açıklanmasının geri bırakıldığı öğrenildi. Haberde, söz konusu davanın Mehmet Şah Tekiner’in Almanya’da yayın yapan Bild gazetesinin, 5 Kasım 2016 tarihli “Diktatör Erdoğan? Sırada Daha Ne Var?” manşetli haberini sosyal medya hesabında paylaştığı gerekçesiyle açıldığı bildirildi.

(09/252) Ankara Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri Hakkında Açılan Dava…

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan ve yönetim kurulu üyeleri hakkında, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın ayrımcı ifadelerine dair yaptıkları basın açıklamasında ‘kamu görevlisine hakaret’ ettikleri gerekçesiyle hazırlanan iddianame, 27 Eylül 2021 tarihinde Ankara 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Baro Başkanı ve yönetim kurulu yelerinin 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacakları davanın ilk duruşması 11 Kasım 2021 tarihinde görülecek.

(09/253) Ankara’da Eyleme Katıldığı İçin Hesabına Haciz Konan Kişi…

27 Eylül 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara’da Yüksel Caddesi’nde yapılan “İşimi Geri İstiyorum” eylemi katılımcılarından Nazan Bozkurt’un banka hesabına, Kabahatler Kanunu uyarınca kesilen cezalar gerekçesiyle haciz konduğu öğrenildi. Basın açıklamalarına katıldığı için polis tarafından kesilen cezaların toplamının 281.330,39 Türk Lirası olduğu bildirildi.

(09/254) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 27 Eylül 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 206 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 27.188 olduğunu açıkladı.

Buna göre 27 Eylül 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 63.372, vaka sayısı ise 7.066.688 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.