MENÜ
ANA SAYFA
x

28 Eylül 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Eylül 2022 Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/276) Operasyonlar ve Saldırılar…

27 Eylül 2022 tarihinde basında yer alan haberlerden, 2022 yılının Haziran ayında Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içindeki Zap bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 5 militanın öldüğü öğrenildi.

(09/277) Kocaeli’de Yaşamını Yitiren Asker…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 27 Eylül 2022 tarihinde Kocaeli Gölcük Tersanesi Komutanlığı’nda meydana gelen kazada 1 askerin (Enes Bıyık) öldüğünü, 1 askerin ise yaralandığını açıkladı.

(09/278) Erzurum’da Saldırıya Uğrayan Kişiler…

25 Eylül 2022 tarihinde Erzurum’un Yakutiye ilçesinde E. K. ve M. G. isimli 2 kişinin küpe taktıkları gerekçesiyle saldırıya uğradığı ve M. G.’nin saldırı sırasında bıçakla bacağından, E. K.’nin ise sopayla vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığı öğrenildi. Saldırı ile ilgili E. C. (17, e), C. B. (17, e) isimli 2 çocuğun gözaltına alındığı öğrenildi.

(09/279) Antalya’da Saldırıya Uğrayan Kişi…

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, 27 Eylül 2022 tarihinde Antalya’nın Konyaaltı ilçesindeki bir parkta kimliği belirsiz bir kişinin saldırısına uğradı. Kemal Özkiraz saldırı ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Saat 20.05’te Konyaaltı’nda mahallemizin çocuk parkında çocuğuma bir şeyler yedirirken, oturduğum banka arkadan yaklaşan şapkalı ve maskeli bir kişinin saldırısına uğradım. Saldırgan, parkın etrafında benim arkamda gezindikten sonra kulağıma yumruk attı, ‘Sen ne sandın kimsin lan’ diye bağırıp hızla koşup kaçtı.”

(09/280) Ankara’da Irkçı Saldırı…

İran’da Mahsa Amini isimli kadının polisin işkence ve diğer kötü muamelesi sonucu yaşamını yitirmesini protesto etmek için 27 Eylül 2022 tarihinde Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’nde yapılan eylemde Kürtçe atılan sloganlar sırasında ırkçı bir grubun “Türkçe söyleyeceksin, Türkçe konuşun” diyerek saldırdığı öğrenildi. Saldırı sonuç yaralanan olmadığı bildirildi.

(09/281) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 27 Eylül 2022 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(09/282) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

28 Eylül 2022 tarihinde Mersin’de aralarında Mersin Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Bedrettin Gündeş’in de olduğu 30 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği öğrenildi.

Soruşturma kapsamında yapılan ev baskınlarında en az 8 kişinin (Bedrettin Gündeş, Ömer Korhan, Filiz Özcan, Cahit Argiş, Abdullah Özklavuz, Diyar Turgut, Feyza Kaya ve İbrahim Kaya) gözaltına alındığı öğrenildi.

(09/283) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

Mersin’in Mezitli ilçesindeki Polisevi’ne yönelik düzenlenen ve 1 polis memurunun öldüğü saldırı ile ilgili sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 27 Eylül 2022 tarihinde Mersin’de yapılan ev baskınlarında 22 kişi gözaltına alındı.

(09/284) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan Kişiler…

25 Eylül 2022 tarihinde Diyarbakır’da oynanan Amedspor-Bursaspor maçında IKBY bayrağını açtıkları iddiasıyla gözaltına alınan 6 kişi, 27 Eylül 2022 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(09/285) İstanbul’da Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Reyhan Çapan hakkında İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Eylül 2022 tarihinde devam edildi. İddianamede Reyhan Çapan’ın ‘basın-yayın yoluyla örgüt propagandası yapmak’, ‘örgüt açıklamalarını basma veya yayınlama’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme duruşmayı 7 Şubat 2023 tarihine erteledi.

(09/286) Rize’de Gazetecinin Yargılandığı Dava…

Gazeteci Gençağa Karafazlı hakkında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde görevli bir akademisyene ilişkin taciz iddialarıyla ilgili haberi nedeniyle Rize 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Eylül 2022 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 20 Aralık 2022 tarihine erteledi.

(09/287) İstanbul’da Gazetecilerin ve Yazarların Yargılandığı Dava…

Agos gazetesi yazarı ve Ermenice sayfalar editörü Pakrat Estukyan, Cihan Doğan, avukat Emran Emekçi, Mehmet Nimet Sevim ve Demokratik Modernite dergisi Yazı İşleri Müdürü Ramazan Yurttapan hakkında İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Eylül 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme davanın 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde aynı gerekçeyle açılan dava dosyası ile birleştirilmesine karar verdi.

(09/288) Muğla’da Yargılanan Hak Savunucuları…

Muğla’nın Milas ilçesindeki Akbelen Ormanı’nda kurulmak istenen linyit maden ocağına karşı nöbet eylemine 11 Ağustos 2021 tarihinde müdahale eden jandarma tarafından fiziksel şiddet kullanarak alandan çıkartılan Füsun Ergün ve Gülören Demir hakkında ‘görevi yaptırmamak için direnme’ ve ‘kamu görevlisine hakaret’ iddialarıyla Milas 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Eylül 2022 tarihinde devam edildi. Mahkeme avukatların reddi hakim talebinin Muğla Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi tarafından değerlendirilmesine karar verdi ve duruşmayı 21 Kasım 2022 tarihine erteledi.

(09/289) Elazığ’da İptal Edilen Konser…

Elazığ’da düzenlenen Salçalı Köfte ve Gastronomi Festivali kapsamında müzisyen İrem Derici tarafından 30 Eylül 2022 tarihinde verilecek konser “Sapkınlığı benimseyen ve destekleyen birinin tercih edilip davet edilmesi, Elazığ halkının manevi değerleriyle uyuşmamakta, kültürümüze ve inancımıza aykırılık teşkil etmektedir” şeklindeki fobik ve ayrımcı tepkiler sonrasında organizasyon komitesi tarafından iptal edildi.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.