MENÜ
ANA SAYFA
x

28 Eylül 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Eylül Günlük İnsan Hakları Raporu

(09/236) Ankara’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

27 Eylül 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Hasan Dinç isimli bir kişinin Ankara’daki Ege Millet Bahçesi’nde bekçilerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Haberde Hasan Dinç’in gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü Yavuz Selim Polis Merkezi Amirliği’nin tuvaletinde de işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı bildirildi.

Hasan Dinç, basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “İki bekçi geldi. Benden kimlik istediler. Ben de ‘TC kimlik numaramı ve ehliyetimi vereyim, telefonla görüşmem acil, isterseniz beni karakola götürün’ dedim. Burada yeğenlerim bekçilere kimliklerini verdi. Bu esnada bekçiler gözlerime biber gazı sıktı. Sonra beni darp etmeye başladılar. Yere yatırdılar. Bu esnada Doğuş’a da gaz sıkmaya başladılar.”

(09/237) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 28 Eylül 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(09/238) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sarıyer Şube Başkanı Beyhan Gün ve Şube Sekreteri Şimal Deniz hakkında açılan davanın 27 Eylül 2023 tarihinde görülen duruşması sonrasında İstanbul Çağlayan Adliyesi önünde PSAKD yöneticileri tarafından yapılan baskın açıklamasına müdahale eden polis, aralarında PSAKD Genel Başkanı Cuma Erçe, Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Karakaya, Genel Sekreteri İsmail Ateş ve Örgütlenme Sekreteri Ezgi Türkyılmaz‘ın da olduğu 8 kişiyi fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(09/239) İstanbul’da Yargılanan Kişi…

8 Mart 2018 tarihinde Lübnan’da gözaltına alınan ve daha sonra Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından sorgulandığı 6 ay boyunca işkence ve diğer kötü muameleye maruz kaldığı iddia edilen Ayten Öztürk hakkında yazdığı “Faşizmin Gizli İşkencehanelerinde Direniş ve Zafer” adlı kitap nedeniyle İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Eylül 2023 tarihinde başlandı. İddianamede Ayten Öztürk’ün ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan cezalandırılması istenmektedir. Davayı takip etmek için gelenlerin duruşma salonuna alınmadığı öğrenildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(09/240) İstanbul’da Dernek Yöneticilerinin Yargılandığı Dava…

PSAKD Sarıyer Şube Başkanı Beyhan Gür ve Sarıyer Şube Sekreteri Şimal Deniz hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Eylül 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme Beyhan Gür ve Şimal Deniz’in tutukluluk hallerinin devamına karar verdi ve duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

(09/241) 1 Mayıs Eylemi Nedeniyle Yargılanan Kişiler…

1 Mayıs İşçi Bayramı kapsamında İstanbul’da Taksim Meydanı’na yürümek isteyenlere yönelik polis müdahalesi sonucu fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alınan 15 kişi hakkında İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Eylül 2023 tarihinde devam edildi. Savunmaların ardından mahkeme duruşmayı 30 Ocak 2024 tarihine erteledi.

(09/242) Vartinis Katliamı Davası…

Muş’un Korkut İlçesi’ne bağlı Altınova (Vartinis) beldesinde, 17 Mayıs 1993’te Öğüt ailesinden 9 kişinin askerlerin evlerini ateşe vermesi sonucu yanarak ölmesiyle ilgili davada verilen beraat kararının Yargıtay tarafından bozulması üzerine o dönem Hasköy Jandarma Karakol Komutanı olan eski Jandarma Yüzbaşı Bülent Karaoğlu hakkında açılan davanın yeniden görülmesine Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 27 Eylül 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme duruşmayı 1 Kasım 2023 tarihine erteledi. Davanın 1 Mart 2016 tarihinde görülen karar duruşmasında mahkeme 4 sanığın da beraatına hükmetmiş, Yargıtay 1. Ceza Dairesi 26 Ocak 2023 tarihinde 3 sanık için beraat kararını onamış, 1 sanık yönünden kararı bozmuştu.

(09/243) RTÜK Tarafından Ceza Verilen Televizyon Kanalı…

27 Eylül 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından ‘Derin Futbol’ programında Türkiye Futbol Federasyonu ve hakemlerle ilgili söylenen sözler nedeniyle Beyaz TV kanalına idari para cezası verildiği öğrenildi.

(09/244) ODTÜ’de İptal Edilen Etkinlik…

27 Eylül 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 6 ve 7 Aralık 2023 tarihinde Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kültür ve Kongre Merkezi’nde ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu tarafından düzenlenecek Aykut Kence Evrim Konferansı’nın Rektörlük tarafından kültür merkezinde tadilat yapılacağı gerekçesiyle iptal edildiği öğrenildi.

(09/245) Şırnak’ta Özel Güvenlik Bölgesi…

Şırnak Valiliği, 27 Eylül 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile Merkez, Cizre, Silopi, Uludere, Güçlükonak, Beytüşşebap ilçeleri sınırlarında bulunan Cudi Dağı Bölgesi, Bestler Dereler Bölgesi, Kurt Dağı Bölgesi, Kureşin Bölgesi, Karaçalı T. Bölgesi, Kel Mehmet D. Bölgesi, Serin V. Bölgesi, 2088 Rk T. Bölgesi, Küçük Su Y. Bölgesi, Gabar Dağı Bölgesi, Altın Dağ Bölgesi, İncebel Dağ Bölgesi, Oymakaya Bölgesi, Tanin Tanin Bölgesi’ni 28 Eylül – 12 Ekim 2023 tarihleri arasında geçici özel güvenlik bölgesi ilan etti.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.