MENÜ
ANA SAYFA
x

28 Haziran 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Haziran 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(06/240) Urfa’da Yaşamını Yitiren Uzman Çavuş…

27 Haziran 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa 20. Zırhlı Tank Tugayı’na görevli uzman çavuşlar Mehmet Dursun ve Volkan Şevik’in, üstlerinin yaptırdığı tam teçhizatlı eforlu eğitim sırasında fenalaştıkları, bilinci kapalı bir halde Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Mehmet Dursun’un burada öldüğü, Volkan Şevik’in durumunun ise ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

(06/241) Askerde Şüpheli Ölüm…

Hakkari Valiliği 27 Haziran 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile Otluca Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’nda nöbet tutan bir askeri personelin “silahının kazara ateş alması sonucu” yaralandığını, kaldırıldığı Hakkari Devlet Hastanesi’nde öldüğünü duyurdu.

(06/242)Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı 27 Haziran 2019 tarihinde yaptığı açıklama ile “İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki 10 numaralı gözlem noktasına” yönelik havan topu saldırısında 1 askerin öldüğünü 3 askerin de yaralandığını duyurdu.

(06/243 Hatay’da İşkence ve Diğer Kötü Muamele İddiası…

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) üyesi olduğu iddia edilen kişiler tarafından Afrin’de gözaltına alınıp Milli İstihbarat Teşkilatı’na teslim edilen 11 kişi hakkında ‘devletin birliği ve bütünlüğünü bozma’ ve ‘nitelikli kasten öldürme’ iddialarıyla Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 27 Haziran 2019 tarihinde görülen duruşmasında sanık avukatları, müvekkillerinin Afrin’de gözaltı sırasında ve daha sonra teslim edildikleri Hatay İl Jandarma Karakolu’nda işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını iddia ettiler. Mahkeme 11 kişinin tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı 17 Eylül 2019 tarihine erteledi.

(06/244) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

27 Haziran 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Cezaevi’nde açlık grevini bitiren mahpusların hastane sevklerinin yapılmadığı; revire götürülen mahpusların tedavilerinin yapılmadığı; mahpusların psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldıkları öğrenildi.

27 Haziran 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Bünyan 2 Nolu Cezaevi’nde tutulan Şeyhdavut Başkan isimli bir mahpusun açlık grevini bitirmesinin ardından “muayeneye götürüyoruz” denilerek, Kayseri Bünyan 1 Nolu Cezaevi’ne istek ve iradesi dışında sevk edildiği öğrenildi.

(06/245) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 961 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 27 Haziran 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

27 Haziran 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Merve Demirel) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Acun Karadağ ve İlker Işık) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 27 Haziran 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(06/246) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildiği işine geri dönmek için 27 Haziran 2019 tarihinde Düzce’de oturma eylemi yapan Alev Şahin, polis müdahalesi sonucu fiziksel şiddet kullanılarak gözaltına alındı. Alev Şahin’in aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi. Son gözaltı ile birlikte Alev Şahin 20. kez gözaltına alınmış oldu.

(06/247) İstanbul’da Bekçilerin Fiziksel Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

27 Haziran 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul’un Esenyurt ilçesinde bir bankta oturmakta olan 2 kişinin, Genel Bilgi Taraması (GBT) yapmak isteyen bekçiler tarafından fiziksel şiddet kullanılarak yere yatırıldığı ve ters kelepçelendiği öğrenildi. Söz konusu 2 kişinin daha sonra İncirtepe Polis Karakolu’na götürüldükleri öğrenildi.

(06/248) Şırnak’ta Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Haziran 2019 tarihinde Şırnak’ın Cizre ilçesinde yapılan ev baskınlarında 8 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(06/249) İzmir’de Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Haziran 2019 tarihinde İzmir’in Konak, Torbalı, Menemen ve Seferihisar ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 9 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltı gerekçesinin ‘örgüte yardım etmek’ olduğu öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(06/250) Urfa’da Gözaltına Alınan Belediye Meclis Üyesi ve Diğer Kişiler…

27 Haziran 2019 tarihinde Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) adına belediye meclis üyesi seçilen Dilan Ablay’ın ailesiyle birlikte yaşadığı eve yapılan baskında Dilan Ablay’ın yanı sıra babası Muhsin Ablay, annesi Sevim Ablay, kardeşi Baran Ablay ile 18 yaşından küçük kız kardeşinin gözaltına alındığı öğrenildi. Haberlerde ayrıca beraberlerinde kepçe getiren polislerin evin duvarını yıktıkları ve bahçeyi kazarak arama yaptıkları belirtildi. Dilan Ablay’ın dedesi Zübeyir Ablay’ın (73) evinin de basıldığı ve Zübeyir Ablay’ın polislerin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(06/251) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Siena Üniversitesi’nden doktora öğrencisi Gülşah Gülen hakkında İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Haziran 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme yetkisizlik kararı vererek davanın Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmetti.

Aynı gerekçe ile İzmir Ekonomi Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Fatma Işık Gürleyen hakkında İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Haziran 2019 tarihinde devam edildi. Mahkemenin Almanya’da öğretim görevlisi olarak çalışan Fatma Işık Gürleyen’in ifadesinin istinabe yoluyla alınması talebini “Almanya’nın terör örgütü propagandası yapma suçlarında istinabe kabul etmediği, bu nedenle yazılacak istinabe talebinin işlemsiz iade edileceği” gerekçesiyle reddettiği öğrenildi. Mahkeme duruşmayı 22 Ekim 2019 tarihine erteledi.

(06/252) Hrant Dink Davası…

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili olarak kamu görevlilerinin yargılandığı davadan, dosyaları “zaman aşımı” gerekçesiyle ayrılan 9 kişi hakkındaki davanın duruşması İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 27 Haziran 2019 tarihinde görüldü. Duruşmada savcılığın esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sunduğu ve mütalaada Hrant Dink’in yazdığı bazı köşe yazıları nedeniyle hedef haline getirildiğine yer verildiği öğrenildi. Savcılığın Yasin Hayal’in ‘suç örgütü kurmak ve yönetmek’, Erhan Tuncel’in ‘tasarlayarak ve bomba kullanmak suretiyle kasten öldürmeye teşebbüs etmek’, ‘mala zarar vermek’, ‘Hrant Dink’i tasarlayarak kasten öldürmeye yardım etmek’ ve ‘örgüt üyesi olmak’, Zeynel Abidin Yavuz, Ersin Yolcu ve Tuncay Uzundal’ın ‘Hrant Dink’i tasarlayarak kasten öldürmeye yardım etmek’ ve ‘örgüt üyesi olmak’, Ahmet İskender’in ‘örgüt üyesi olmak’, Ogün Samast’ın ‘silahlı örgüt üyesi olmak’ suçlarından cezalandırılmalarını istediği bildirildi. Savcılığın Osman Hayal ve Salih Hacısalihoğlu için beraat talebinde bulunduğu öğrenildi. Mahkeme duruşmayı 17 Temmuz 2019 tarihine erteledi.

(06/253) Diyarbakır 5 Haziran Davası…

Diyarbakır’da 5 Haziran 2015 tarihinde HDP tarafından düzenlenen mitinge yönelik bombalı saldırıyla ilgili Sincan Batı Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Haziran 2019 tarihinde devam edildi. Sanıklardan Orhan Gönder duruşmaya bizzat katılırken diğer sanıklar tutuklu bulundukları cezaevlerinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme, daha önce davaya müşteki olarak katılmak isteyen, patlamada iki bacağını kaybetmiş olan Lisa Çalan’ın Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava dosyası ile bu davanın birleştirilmesi için gönderilen dosyanın gelmesinin beklenmesine ve tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 25 Temmuz 2019 tarihine erteledi.

(06/254) İstanbul’da Polis Memurunun Yargılandığı Dava…

Polis Memur Murat A. hakkında 30 Mart 2016 tarihinde İstanbul Adalet Sarayı önünde yapılan bir basın açıklaması sırasında tekme atarak avukat Zeycan Balcı’nın belini kırdığı gerekçesiyle İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması 27 Haziran 2019 tarihinde görüldü. İddianamede Murat A.’nın ‘yaralama’, ‘kemiklerin kırılmasına sebep olacak şekilde kasten yaralama’ ve ‘zor kullanma yetkisine ilişkin sınırın aşılması’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Sanık polis Murat A.’nın mazeret bildirerek duruşmaya katılmadığı öğrenildi. Mahkeme duruşmayı 9 Aralık 2019 tarihine erteledi.

(06/255) İstanbul’da Yargılanan Grup Yorum Üyeleri ve Diğer Kişiler…

Grup Yorum üyeleri Helin Bölek ve Bahar Kurt’un da aralarında bulunduğu 6’sı tutuklu 15 kişi hakkında İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüt yöneticisi olma’ iddialarıyla açılan davanın görülmesine 27 Haziran 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme tutuklu kişilerden Alişan Gül’ün tahliyesine karar verdi ve duruşmayı 17 Eylül 2019 tarihine erteledi.

(06/256) Kocaeli’de Yargılanan Öğrenciler…

Kocaeli Üniversitesi öğrencisi 15 kişi hakkında 23 Mart 2016 tarihinde üniversitenin Umuttepe Kampüsü’nde yaptıkları Newroz kutlaması nedeniyle, ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet’ iddiasıyla Kocaeli 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Haziran 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme 15 kişinin beraatına karar verdi.

(06/257) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

Yargıçlar ve Savcılar Birliği eski Başkan Yardımcısı ve eski Danıştay üyesi Oktay Aydın hakkında Yargıtay 9. Ceza Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Haziran 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Oktay Aydın’ı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 10 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

Uğur Canpolat isimli bir kişi hakkında Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Haziran 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı.

(06/258) Görevden Alınan Muhtar…

27 Haziran 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden Van’ın Muradiye ilçesine bağlı Sarımemet mahallesinde 31 Mart seçimlerinde muhtar seçilen Kemal Karagülle’nin, hakkında 2017 yılında açılan ve devam eden bir dava gerekçe gösterilerek görevden alındığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.