MENÜ
ANA SAYFA
x

28 Kasım 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Kasım 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(11/229) Operasyonlar ve Saldırlar…

25 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, 20 Kasım 2023 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde yer alan Zap bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) birimleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın öldüğü öğrenildi.

(11/230) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 28 Kasım 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(11/231) İzmir’de Gözaltına Alınan Dernek, Siyasi Parti Üye ve Yöneticileri…

28 Kasım 2023 tarihinde İzmir’de yapılan ev baskınlarında aralarında Ege Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (EGE-TUHAYDER) Eş Başkanı, Avesta Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (Avesta) Eş Başkanı ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) il yöneticisinin de olduğu 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi. Ayrıca 24 saat avukat görüşme kısıtlılığı ve dosyada gizlilik kararının olduğu öğrenildi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri: EGE-TUHAYDER Eşbaşkanı Nilay Güleser, Avesta Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (Avesta) Eşbaşkanı Ali Yalçınkaya, Derya Kandemir, HDP il yöneticisi Neriman Birlikler ve Dilaver Keklik.

(11/232) Bitlis’te Gözaltına Alınan Kişiler…

28 Kasım 2023 tarihinde Bitlis’in Hizan ve Tatvan ilçelerinde yapılan ev baskınlarında 19 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınan kişilerin isimleri ve gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(11/233) İstanbul’da Gözaltına Alınan Avukat, Parti Üyesi ve Diğer Kişiler…

24 Kasım 2023 tarihinde İstanbul’da iki ayrı soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi avukat Yusuf Görücü ile Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) ile HDP Gençlik Meclisi üyelerinin olduğu 42 kişiden 3’ü 27 Kasım 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘örgüte finans sağlama’ iddiasıyla tutuklandı. 39 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklanan kişilerin isimleri: Ömer Görünmek, Azad Barış ve Şehmus Barış.

(11/234) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan HEDEP Üyeleri ve Diğer Kişiler…

27 Kasım 2023 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde gözaltına alınan ve aralarında HEDEP Gençlik Meclisi üyelerinin de olduğu 9 kişi aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(11/235) Mardin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Kasım 2023 tarihinde Mardin’in Derik ve Kızıltepe ilçelerinde sosyal medya paylaşımlarında örgüt propagandası yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 17 kişi 28 Kasım 2023 tarihinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

(11/236) İstanbul’da Yargılanan Gazeteci…

Birgün gazetesi muhabiri İsmail Arı hakkında, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın 18 Kasım 2022 tarihinde gazetede yayımlanan “Deniz manzaralı araziyi Varank’ın ‘kuzeni’ kaptı!” başlıklı haber hakkındaki şikayeti üzerine İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 28 Kasım 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme İsmail Arı’nın beraatına karar verdi.

(11/237) Batman’da Yargılanan Polis Memuru…

Avukat Orhan Alphan’ın 14 Nisan 2022 tarihinde Batman Adliyesi içinde polislerin fiziksel şiddetine maruz kalmasıyla ilgili 1 polis memuru hakkında Batman 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davada verilen kararın bozulması üzerine davanın yeniden görülmesine 27 Kasım 2023 tarihinde devam edildi. Mahkeme, Türkiye Barolar Birliği, Batman, Diyarbakır, Siirt ve Mardin Barosu’nun davaya katılma talebini kabul etti. Mahkeme duruşmayı 15 Aralık 2023 tarihine erteledi.

(11/238) İzmir’de Polis Tarafından Basılan Dernek Binaları…

28 Kasım 2023 tarihinde İzmir’de EGE-TUHAYDER ile Jin Art Huner (JINART) derneklerine ait binaların polis tarafından basıldığı ve binalarda arama yapıldığı öğrenildi. JİNART’ın binasında yapılan aramada 55 kitaba ve 16 müzik kasedine el konulduğu bildirildi.

(11/239) Haklarında Fezleke Hazırlanan Milletvekilleri…

27 Kasım 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle 9 milletvekili hakkında hazırlanan toplam 11 fezlekenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) gönderildiği öğrenildi.

Haklarında fezleke hazırlanan milletvekilleri:

  • Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Mahir Polat,
  • HEDEP Bitlis Milletvekili Hüseyin Olan,
  • HEDEP Ağrı Milletvekili Heval Bozdağ,
  • HEDEP Mersin Milletvekili Ali Bozan,
  • HEDEP İstanbul Milletvekili Keziban Konukçu,
  • HEDEP Amed Milletvekili Berdan Öztürk (2 fezleke),
  • HEDEP Hakkari Milletvekili Onur Düşünmez (2 fezleke),
  • İYİ Parti İzmir Milletvekili Ümit Özlale,
  • İYİ Parti Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez.

(11/240) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

28 Kasım 2023 tarihinde İstanbul merkezli bir soruşturma kapsamında 4 ilde düzenlenen operasyonlarda 6 kişi; Kocaeli’nde 1 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.