MENÜ
ANA SAYFA
x

28 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Mart 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(03/249) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

27 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde Bahar Kızılaltun ve Zeynep Gonca Karakoç isimli mahpusların infaz koruma memurlarının fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı, Bahar Kızılaltun’un maruz kaldığı şiddet sonucunda yaralandığı ve Zeynep Gonca Karakoç’un infaz koruma memurları tarafından cinsiyetçi küfürlerle tehdit edildiği öğrenildi.

27 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Samsun Kavak S Tipi Cezaevi’nde tutulan Cahit Aytaş isimli mahpus hakkında PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi ve Kürt sorununa demokratik çözüm talebiyle Türkiye genelindeki cezaevlerinde başlatılan dönüşümlü açlık grevine katıldığı gerekçesiyle disiplin soruşturması başlatıldığı ve 15 gün hücre cezası verildiği öğrenildi.

28 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Bitlis Ahlat T Tipi Cezaevi’nde tutulan siyasi mahpusların kaldığı bir koğuşun havalandırmasına yan koğuşta kalan başka mahpuslar tarafından çeşitli kesici ve yaralayıcı maddelerin atıldığı öğrenildi.

28 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde tutulan mahpusların kantinden satın aldıkları eşyalara, yazdıkları şiirlere ve not defterlerine koğuş aramaları esnasında el konulduğu ve bazı mahpuslar hakkında ‘amaç dışı kullanım’ gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(03/250) Cezaevinde Açlık Grevi…

27 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde tutulan Fethiye Ok ve Seda Baykan isimli iki mahpusun PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin sona ermesi ve Kürt sorununa demokratik çözüm talebiyle Türkiye genelindeki cezaevlerinde başlatılan dönüşümlü açlık greviyle dayanışmak için ve tutuldukları cezaevinde yaşanan hak ihlallerinin son bulması talebiyle 25 Mart 2024 tarihinde 5 günlük açlık grevine başladığı öğrenildi.

(03/251) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 28 Mart 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(03/252) Polis Tarafından Engellenen Parti Ziyareti…

27 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 14 Haziran 2018 tarihinde Urfa’nın Suruç ilçesinde Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili adayı İbrahim Halil Yıldız ve korumaları ile esnaf arasında yaşanan tartışma sonrasında eşi Hacı Esvet Şenyaşar ile oğulları Adil ve Celal Şenyaşar öldürülen Emine Şenyaşar’ın Adalet Bakanlığı önünde tuttuğu adalet nöbetini ziyaret etmek isteyen Emek Partisi (EMEP) Ankara il yöneticileri ile üyelerinin polis tarafından engellendiği ve parti yönetici ve üyelerinin alandan ayrıldığı öğrenildi.

(03/253) Gözaltına Alınan Rusya ve Gürcistan Vatandaşı Sanatçı…

27 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Rusya ve Gürcistan vatandaşı Mariam Pesvianidze isimli sanatçının 17 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen Rusya seçimlerini protesto etmek için İstanbul İstiklal Caddesi’nde bulunan Rusya Konsolosluğu’nun önünde barışçıl protesto gerçekleştirdiği ve polisler tarafından gözaltına alınarak Silivri’de bulunan Selim Paşa Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldüğü, 4 gün burada tutulduktan sonra Gürcistan’a sınır dışı edildiği öğrenildi.

(03/254) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçesiyle Gözaltına Alınan Kişiler…

28 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Karabük Üniversitesi’nde HPV ve HIV vakalarında artış olduğu iddialarına ilişkin sosyal medya paylaşımları yapan 8 kişinin ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ ve ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ iddialarıyla gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltına alınanların isimleri öğrenilemedi.

(03/255) Sosyal Medya Paylaşımı Gerekçesiyle Yargılanan Gazeteci…

2 Kasım 2023 tarihinde yaptığı bir sosyal medya paylaşımı gerekçe gösterilerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın şikayetiyle gazeteci Furkan Karabay hakkında İstanbul 47. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Mart 2024 tarihinde başlandı. İddianamede gazetecinin ‘iftira’ ve ‘hakaret’ suçlarından cezalandırılması istenmektedir. Mahkeme, gazeteci hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına hükmetti ve duruşmayı 25 Haziran 2024 tarihine erteledi.

(03/256) Hrant Dink Davası…

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesi ile ilgili 7’si tutuklu olmak üzere 15 kamu görevlisi hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Mart 2024 tarihinde devam edildi. Sanık Veysel Şahin, ifadesinde şu sözlere yer verdi: “Cinayetten 6 ay önce aldığımız ilk istihbaratı cinayetten bir gün sonra almış gibi görev sonuç raporu yaptık. Emir böyleydi”. Mahkeme, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına ve bazı sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin devamına karar vererek duruşmayı 31 Mayıs 2024 tarihine erteledi.

(03/257) 31 Mart Seçimleri…

27 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, DEM Parti’nin 27 Mart 2024 tarihinde Bingöl’de gerçekleştirdiği seçim mitingine üzerinde Selahattin Eyyübi, Selahattin Demirtaş, İdris Baluken ve Şeyh Said’in fotoğrafları olan bir pankartla katılmak isteyen Ali Dumru’nun polisler tarafından miting alanına girmesinin engellendiği, gözaltına alındığı ve aynı gün serbest bırakıldığı öğrenildi.

28 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Memleket Partisi Mersin Tarsus Belediye Başkan adayı Ozan Bozdoğan’ın seçim çalışması gerçekleştirdiği araca Yüksekköy Mahallesi’nde park halindeyken kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişiler tarafından silahlı saldırı düzenlendiği öğrenildi. Saldırıda yaralananın olmadığı, araçta maddi hasar meydana geldiği bildirildi.

(03/258) Erişim Engeli Getirilen İnternet İçerikleri…

27 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muğla Menteşe Belediye Başkan adayı hakkındaki usulsüzlük iddialarına ilişkin https://www.yeniasir.com.tr ve https://bodrumhaber.com adreslerinde yer alan iki içeriğe kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Muğla 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Mart 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

27 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı, İzmir Bayraklı Belediye Başkan adayı ve İzmir Karşıyaka Belediye Başkan adayı hakkındaki iddialara ilişkin https://www.sozcu.com.tr adresinde yer alan 1 içeriğe kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Adana 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Mart 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

27 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, İYİ Parti Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayının iddiaları hakkında https://www.tv100.com adresinde yer alan 1 içeriğe kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Ankara 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Mart 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

27 Mart 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana’da farklı siyasi partilerin belediye başkan adayları hakkında dağıtılan sahte broşürler ile ilgili https://www.gercekgundem.com, https://www.politikyol.com ve https://www.yurtgazetesi.com.tr adreslerinde yer alan 3 içeriğe kişilik hakları ihlali gerekçesiyle Adana 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 26 Mart 2024 tarihli kararıyla erişim engeli getirildiği öğrenildi.

(03/259) Darbe Girişimi ile İlgili Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

27 Mart 2024 tarihinde Edirne’den Yunanistan’a yasadışı yollarla geçmeye çalıştığı iddiasıyla 1 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.