MENÜ
ANA SAYFA
x

28 Mayıs 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Mayıs 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/334) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

24 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 29 Nisan 2019 tarihinde Diyarbakır kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmalarda 5 militanın öldüğü; 13 Mayıs 2019 tarihinde Hakkari’nin Yüksekova ilçesi kırsal alanında çıkan çatışmada 4 militanın öldüğü öğrenildi.

26 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 21 Mayıs 2019 tarihinde Irak’ın Kandil bölgesine yönelik Türk Hava Kuvvetleri tarafından düzenlenen hava saldırısında 1 HPG militanının öldüğü öğrenildi.

30 Nisan 2019 tarihinde Suriye’de görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri personeline yönelik bir saldırıda yaralanan 1 askerin (Yaşar Yıldırım) 27 Mayıs 2019 tarihinde tedavi gördüğü hastanede öldüğü öğrenildi.

27 Mayıs 2019 tarihinde Iğdır’ın Aralık ilçesi kırsal alanında meydana gelen patlama sonucu 1 askerin yaralandığı öğrenildi.

27 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 23 Mayıs 2019 tarihinde Elazığ’ın Arıcak ilçesi kırsal alanında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(05/335) Cezaevlerinde Açlık Grevini Bitiren Mahpuslara Yönelik Müdahaleler…

27 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde açlık grevini bitiren mahpusların götürüldükleri hastanede elleri kelepçeli bir şekilde ayakta muayene edildiği ve daha sonra cezaevine geri getirildiği öğrenildi. Haberlerde kan örneği alınan mahpusların vücutlarında morluklar oluştuğu iddia edildi.

27 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde açlık grevini bitiren Cengaver Aykul, Serkan Eren ile Yasin Güngör isimli 3 mahpusun tedavilerine başlanmadığı için kan kusmaya başladıkları öğrenildi.

27 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa Siverek T Tipi Cezaevi’nde açlık grevini bitiren mahpuslardan birinin elleri arkadan kelepçeli bir halde kan alınırken bayılıp yere düştüğü, yere çarpması sonucu başından yaralandığı ve üç dikiş atıldığı öğrenildi.

27 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Urfa Siverek T Tipi Cezaevi’nde açlık grevini bitiren 26 mahpustan 13’ünün hastaneye sevk edildiği ve diğer 13 mahpusun tedavilerinin ise cezaevinde yapılacağı öğrenildi.

27 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Diyarbakır D Tipi Cezaevi ve Diyarbakır Kadın Cezaevi’nde açlık grevini bitiren 21 mahpusun sevk edildikleri hastanede yatağa kelepçeli bir vaziyette tedavi edildiği öğrenildi.

27 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Bakırköy Kadın Cezaevi’nde açlık grevini bitiren mahpusların hastaneye sevk edilmediği ve muayenelerinin ve tedavilerinin cezaevi içinde yapıldığı öğrenildi.

27 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Van Yüksek Güvenlikli, F Tipi ve T Tipi cezaevlerinde açlık grevini bitirdikten sonra Dursun Odabaşı Tıp Merkezi’ne sevk edilen Kahraman Muslu, Şahin Öncü, Barış Kahraman, Recep Altındağ, Hakan Tunç, Ümit Keskin, Kamuran Sunbat, Uğur Uyar isimli mahpusların, merkezde bulunan mahkum koğuşundaki kötü koşullar nedeniyle tedaviyi kabul etmedikleri için cezaevine geri götürüldükleri öğrenildi.

27 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ankara Sincan Kadın Cezaevi’nde açlık grevini bitiren 4 mahpusun götürüldükleri cezaevi kampüsü içindeki hastanede tedavi edilmediği öğrenildi. Tahlilleri yapılan mahpusların daha sonra cezaevine geri götürüldüğü bildirildi.

27 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, İzmir Şakran Kadın Cezaevi’nde açlık grevini bitiren mahpusların yakınları tarafından, yaşanan kötü muameleler ve hak ihlalleri ile ilgili olarak İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na bir dilekçe verildiği öğrenildi. Dilekçede görevli jandarmaların mahpuslara hakaret ettiği, mahpusların tedavisine engel olunduğu belirtilmektedir.

27 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos Cezaevi’nde açlık grevini bitiren 6 mahpusun götürüldükleri hastanede ayakta muayene edildikten sonra cezaevine geri getirildiği öğrenildi.

27 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Giresun E Tipi Cezaevi’nde açlık grevini bitiren 14 mahpustan 2’sinin hastaneye sevk edildiği ve diğer 14 mahpusun ise cezaevi içinde ayakta muayene edildiği öğrenildi.

27 Mayıs 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Ağrı Patnos Cezaevi’nde açlık grevini bitiren mahpusların durumları ile olarak cezaevi idaresiyle görüşme talebinde bulunan avukatların talebinin reddedildiği öğrenildi.

(05/336) Ankara’da Saldırıya Uğrayan Gazeteci…

Gazeteci Sabahattin Önkibar’in 26 Mayıs 2019 tarihinde Ankara’daki evinin yakınlarında uğradığı saldırıyla ilgili olarak gözaltına alınan 4 kişinin 27 Mayıs 2019 tarihinde adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

Basında yer alan haberlerden, uğradığı saldırı sonrasında yaptığı açıklama nedeniyle Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) Sabahattin Önkibar hakkında “MHP lideri Devlet Bahçeli’ye yönelik sürekli hakaret içeren ifadeler kullandığı” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

(05/337) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 930 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 27 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

27 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Acun Karadağ) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 3 kişinin (Gülnaz Bozkurt, Acun Karadağ ve Nazan Bozkurt) gözaltına alındığı bildirildi.

Buna göre, 27 Mayıs 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(05/338) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

27 Mayıs 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için Çankaya İlçe Sağlık Müdürlüğü önünde eylem yapanlara müdahale eden polis, Mahmut Konuk ile ismi öğrenilemeyen bir başka kişiyi gözaltına aldı. Söz konusu 2 kişinin aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(05/339) İstanbul’da Eyleme Polis Müdahalesi…

27 Mayıs 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine dönmek için İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda eylem yapmak isteyen 2 kişi (Mehmet Dersulu ve Batuhan Şendağ) polis müdahalesi sonucu gözaltına alındı.

(05/340) İstanbul’da Katıldıkları Eylem Nedeniyle Tutuklanan Kişiler…

14 Mayıs 2019 tarihinde, KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için İstanbul Bakırköy Meydanı’nda yaptıkları oturma eylemine yönelik polis müdahalesi sonrasında gözaltına alınıp tutuklanan Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat 27 Mayıs 2019 tarihinde mahkeme kararı ile tahliye edildi. Nursel Tanrıverdi ve Selvi Polat, yaptıkları eylemler nedeniyle şu ana kadar 5 kez tutuklanmış, sonrasında mahkeme kararı ile serbest bırakılmışlar; aynı gerekçe ile haklarında açılan 6 ayrı davadan ise beraat etmişlerdi.

(05/341) Diyarbakır’da Gözaltına Alınan HDP Yöneticisi…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclis Üyesi Berat Kıran, 27 Mayıs 2019 tarihinde ifade vermek üzere gittiği Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltına alındı. Berat Kıran’ın aynı gün içinde hakkındaki soruşturmanın yürütüldüğü İzmir’e götürüldüğü öğrenildi.

(05/342) Eskişehir’de ‘Cumhurbaşkanı’na Hakaret’ Gerekçesiyle Tutuklanan Kişi…

Sosyal medya paylaşımlarında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği’ iddiasıyla Eskişehir’de gözaltına alınan Kamil T. isimli bir kişi 27 Mayıs 2019 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

(05/343) CHP İstanbul İl Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

İstanbul Başsavcılığı tarafından Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında hazırlanan iddianamenin İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 27 Mayıs 2019 tarihinde kabul edildiği öğrenildi. Davanın ilk duruşması 28 Haziran 2019 tarihinde görülecek.

İddianamede sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Canan Kaftancıoğlu’nun ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’, ‘kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’, ‘Türkiye Cumhuriyeti devletini alenen aşağılama’, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek’, ‘örgüt propagandası yapma’ suçlarından 17 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması istenmektedir.

(05/344) Eski Belediye Eş Başkanlarının Yargılandığı Dava…

Malazgirt Belediyesi eski Eş Başkanları Halis Coşkun ve Memnune Söylemez hakkında Muş 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Mayıs 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan Halis Coşkun’u 12 yıl ve Memnune Söylemez’i ise 8 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

Halis Coşkun ve Memnune Söylemez 24 Kasım 2016 tarihinde gözaltına alınmış ve çıkarıldıkları mahkeme tarafından 29 Kasım 2019 tarihinde tutuklanmıştı. Malazgirt Belediyesi’ne ise 2 Aralık 2016 tarihinde İçişleri Bakanlığı tarafından kayyım atanmıştı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.