MENÜ
ANA SAYFA
x

28 Mayıs 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Mayıs 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/219) Kuzey ve Doğu Suriye’ye Yönelik Harekat ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı 27 Mayıs 2020 tarihinde Suriye’nin İdlib bölgesinde askeri bir aracın geçişi sırasında meydana gelen patlama sonucu 1 askerin (Canbert Tatar) öldüğünü açıkladı.

(05/220) Mersin’de Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişiler…

27 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 20 Mayıs 2020 tarihinde Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan Fahrettinpaşa Mahallesi’nde, hakkında yakalama kararı olduğu belirtilen Erkan Yılmaz isimli bir kişiyi takip eden polislerin ateş açması üzerine mahalle sakinleri ile polis arasında çıkan tartışma sonucu 15 kişinin polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Maruz kaldıkları fiziksel şiddet sonucu çeşitli yerlerinden yaralanan 15 kişinin gözaltına alındığı ve bunlardan 1’inin (Erkan Yılmaz) tutuklandığı, 14 kişinin ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı bildirildi. Polisin fiziksel şiddetine maruz kalan kişilerin suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Polisin şiddetine maruz kalp gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Mehmet Sünmez isimli bir kişi basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Polis, Erkan Yılmaz’ı gözaltına almak istediği sırada arbede yaşandı. Kişi kaçtığı sırada arkasından polis ateş açıyordu. Ateş açtıktan sonra yere düştü. Daha sonra olay yerine gelen ailesi polisle tartıştı. Bunun üzerine olay yerine aralarında özel harekat polislerinin de olduğu yüzlerce polis geldi. Mahalleye rastgele ateş açarak geldiler. Telefonlarla görüntü alanları da darp edip gözaltına aldılar.”

(05/221) Diyarbakır’da Polis ve Bekçinin Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

27 Mayıs 2020 tarihinde Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesinde 1 kişinin polis ile bekçilerin fiziksel ve sözlü şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. İsmi öğrenilemeyen bu kişinin yere yatırılıp ters kelepçelendikten sonra gözaltına alındığı öğrenildi.

(05/222) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1296 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 27 Mayıs 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(05/223) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

27 Mayıs 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapan 1 kişi (Mahmut Konuk) fiziksel şiddet kullanılarak eylem alanından uzaklaştırıldı.

(05/224) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

27 Mayıs 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Düzce Valiliği önünde eylem yapan Alev Şahin polisin müdahalesi ile gözaltına alındı. Alev Şahin aynı gün içinde hem Kabahatler Kanunu’na hem de Umumi Hıfsızıhha Kanunu’na muhalefetten ayrı ayrı para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldı.

(05/225) Hatay’da Eyleme Polis Müdahalesi…

Hatay’ın Samandağ ilçesinde evine yapılan polis baskını sırasında kalp krizi geçiren Edibe Özçelik’in 20 Ocak 2020 tarihinde yaşamını yitirmesi ile ilgili 27 Mayıs 2020 tarihinde Samandağ Abdullah Cömert Parkı’nda yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 2 kişiyi (Ümit Özçelik ve ismi öğrenilemeyen 1 kişi) fiziksel şiddet kullanarak gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

(05/226) Sosyal Medya Paylaşımları Nedeniyle Gözaltına Alınan Belediye Meclis Üyesi…

İzmir’in Karabağlar ilçesinde Belediye Meclisi’nin Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) üyesi Dila Koyurga, Cumhurbaşkanı’nın yaptığı suç duyurusu sonrası 2013 tarihli sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 27 Mayıs 2020 tarihinde gözaltına alındı. Dila Koyurga aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından konutu terk etmeme şartıyla serbest bırakıldı.

(05/22) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Haklarında Suç Duyurusunda Bulunulan Kişiler…

27 Mayıs 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 4 kişi (CHP İzmir İl Başkanı Yardımcısı Yasin Ergül, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ve CHP üyesi Caner Gül ve Karabağlar Belediye Meclisi üyesi Dila Koyurga) hakkında sosyal medya paylaşımları nedeniyle Cumhurbaşkanı tarafından suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.

(05/228) HDP Eski Eş Genel Başkanı’nın Yargılandığı Dava…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 27 Mayıs 2020 tarihinde görülmesi gereken duruşması Covid-19 salgını nedeniyle 6 Ekim 2020 tarihine ertelendi.

(05/229) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 27 Mayıs 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 34 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 1.035 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 27 Mayıs 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 4.431 ve vaka sayısı ise 159.797 oldu.

İzmir Tabip Odası’nın 27 Mayıs 2020 tarihli verilerinden İzmir’de 155’i hekim, 2’si diş hekimi, 160’ı hemşire/ebe, 90’ı personel, 17’si tıbbi sekreter, 27’si, teknisyen, 30’u memur, 6’sı eczacı, 2’si psikolog, 5’i güvenlik görevlisi, 1’i şoför ve 2’si mühendis, 4’ü veteriner hekim olmak üzere toplam 501 sağlık çalışanının Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.