MENÜ
ANA SAYFA
x

28 Mayıs 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Mayıs 2024 Günlük İnsan Hakları Raporu

(05/272) Cezaevinde Sağlığa Erişim Hakkı Engellenen Mahpus…

27 Mayıs 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 16 Mayıs 2021 tarihinde yaralı halde tutuklanan Kendal Barut isimli hasta mahpusun tedavisinin engellenmesi sebebiyle sol gözünü kaybettiği ve sağ gözünü de kaybetme riski altında olduğu öğrenildi.

(05/273) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

İmralı Cezaevi’nde tutulu bulunan müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan, Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş ile görüşmek için avukatların 28 Mayıs 2024 tarihinde yaptığı başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(05/274) Gözaltında İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

28 Mayıs 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, 24 Mayıs 2024 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde gözaltına alınan Şeyhmus Buran’ın konulduğu polis aracın içinde ve götürüldüğü Mardin Emniyet Müdürlüğü’nde fiziksel şiddete maruz kaldığı ve ölümle tehdit edildiği öğrenildi. Şeyhmus Buran’ın daha sonra İzmir’e götürüldüğü öğrenildi.

Avukat Velat Zeren, müvekkili Şeyhmus Buran’ın maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muamele ile ilgili basına yansıyan ifadelerinde şunları belirtti: “Müvekkilim Perşembe günü İzmir’den Mardin’e gezmek amacıyla gidiyor. Cuma sabahı Mardin’in Kızıltepe ilçesine varıyor. Burada bir anda önünü sivil polisler kesip, gözaltına alıyor. Bu polisler bir süre aracın içinde Şeyhmus’a şiddet uyguluyor, tehdit ediyor. Daha sonra bu polisler Şeyhmus’u Mardin Emniyeti’ne bağlı polislere teslim ediyor. Mardin Emniyetine bağlı polisler de Şeyhmus’u farklı bir aracın içinde sürekli şiddet uyguluyor. ‘Seni sınırın dışına götürüp kafana sıkalım mı?’ deyip silah göstererek ‘Öldüreceğiz seni’ diye tehdit ediyorlar. Daha sonra Mardin Emniyeti’ne götürüyorlar. Şeyhmus o günü Mardin Emniyeti’nde geçiriyor. Cumartesi günü aktarmalı uçakla gece yarısı İzmir’e getiriliyor. İzmir’de avukat istiyor, ancak avukatına bilgi verilmiyor. Bugün ifade alınması gerektiği için bana bilgi verildi. Ben de bu şekilde ifadesine girebildim”.

(05/275) İzmir’de Tutuklanan Kişi…

24 Mayıs 2024 tarihinde Mardin’in Kızıltepe ilçesinde gözaltına alınan Şeyhmus Buran, 27 Mayıs 2024 tarihinde sevk edildiği İzmir 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından ‘örgüt üyesi olma’ iddiasıyla tutuklandı.

(05/276) Diyarbakır’da Avukatın Yargılandığı Dava…

Avukat Fırat Taşkın hakkında ‘örgüt üyesi olma’ suçlamasıyla Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Mayıs 2024 tarihinde başlandı. Mahkeme, Fırat Taşkın’ın beraatına hükmetti.

(05/277) Diyarbakır’da Yargılanan Müzisyen…

Müzisyen Emel Çiftçi hakkında ‘örgüt üyesi olma’ suçlamasıyla Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 28 Mayıs 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, Emel Çiftçi’nin beraatına hükmetti.

Kanser tedavisi gören müzisyen Emel Çiftçi, 21 Ağustos 2023 tarihinde Diyarbakır’da tedavi için gittiği bir hastanede Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınmıştı. Emel Çiftçi, aynı gün içinde sevk edildiği mahkeme tarafından ‘örgüt üyesi olma iddiasıyla tutuklanmış, davanın 23 Ocak 2024 tarihinde görülen ilk duruşmasında adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti.

(05/278) Ankara’da Parti Üyelerinin Yargılandığı Dava…

6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Antep ve Maraş merkezli depremler ile ilgili Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyelerinin Ankara’da gerçekleştirdiği basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 2 kişi hakkında ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet’ iddiasıyla Ankara 62. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 28 Mayıs 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, 2 kişinin beraatına hükmetti.

(05/279) Ankara’da Yargılanan Kişiler…

Boğaziçi Üniversitesi’ne Cumhurbaşkanı tarafından rektör atanmasına karşı Ankara’da yapılan basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde gözaltına alınan 13 kişi hakkında Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması, 28 Mayıs 2024 tarihinde görüldü. Mahkeme, 13 kişinin ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet’ suçundan, 2 kişinin ayrıca ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçundan beraatına hükmetti.

(05/280) İşkence ve Diğer Kötü Muamele ile İlgili AYM Kararı…

27 Mayıs 2024 tarihinde basında yer alan haberlerden, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Grup Başkanvekili ve Kars Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit’in 20 Ağustos 2019 tarihinde polislerin işkence ve diğer kötü muamelesine maruz kalmasının sonucunda yaralanması ile ilgili yapılan bireysel başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi (AYM), kötü muamele yasağının usul boyutunun ihlal edildiğine ve Koçyiğit’e 100 bin TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

2019 yılında Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları’nın İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınmasına karşı Diyarbakır’da gerçekleştirilen basın açıklaması esnasında Gülistan Kılıç Koçyiğit’in Halkların Demokratik Partisi (HDP) binasından çıkması polisler tarafından engellenmiş ve polisler, Gülistan Kılıç Koçyiğit’e fiziksel şiddet uygulamıştı. Maruz kaldığı fiziksel şiddeti belgeleyen tıbbi rapor alan Gülistan Kılıç Koçyiğit, konu ile ilgili ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’, ‘işkence’, ‘görevi kötüye kullanma’ ve ‘yaralama’ suçlarından ilgili kamu görevlileri hakkında soruşturma başlatılması için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuş, savcılık ise kovuşturmaya yer olmadığına hükmetmişti. Diyarbakır 3. Sulh Ceza Hakimliği’nin yapılan itirazı reddetmesi üzerine AYM’ye bireysel başvuruda bulunulmuştu.

(05/281) Darbe Girişimi ile İlgili Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

28 Mayıs 2024 tarihinde İstanbul ve Kayseri’de düzenlenen operasyonlarda 8 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP, Kaos GL.