MENÜ
ANA SAYFA
x

28 Nisan 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Nisan 2020 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/181) Güneydoğu’da Operasyonlar ve Saldırılar…

27 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içinde yer alan Haftanin bölgesinde 25 Nisan 2020 tarihinde güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 3 militanın öldüğü öğrenildi.

(04/182) Adana’da Dur İhtarına Uymadığı Gerekçesiyle Polis Tarafından Vurulan Kişi…

27 Nisan 2020 tarihinde Adana’nın Seyhan ilçesinde Ali El Hemdan (19) isimli Suriye vatandaşı bir kişi dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis tarafından vurularak öldürüldü.

Basında yer alan haberlerde, Ali El Hemdan’ın 20 yaşından küçük olduğu ve para ceza kesilmesinden korktuğu için polis kontrol noktasını görünce bir ara sokağa girerek kaçmaya başladığı, bunun üzerine de polisin Ali El Hemdan’ın üzerine ateş ettiği ifade edildi.

(04/183) Cezaevinde Yaşamını Yitiren Mahpuslar…

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, 27 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan açıklamasında ayrı cezaevlerinde kalan 3 adli mahpusun intihar sonucu yaşamını yitirdiğini belirtti. Yaşamını yitiren mahpuslar:

 • 25 Nisan 2020, Kilis L Tipi Cezaevi’nde tutulan Halit Refik Ketmen (47),
 • 25 Nisan 2020, Hatay T Tipi Cezaevi’nde tutulan Hakan Karakaş (36),
 • Samsun Bafra T Tipi Cezaevi tutulan Ersen Yıldız.

(04/184) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

27 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Covid-19 salgınına rağmen İzmir Aliağa Şakran Cezaevi’nde 16 kişilik koğuşlarda 24 mahpusun kaldığı öğrenildi.

27 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Bünyan Kadın Cezaevi’nde Covid-19 salgınına rağmen temizlik malzemelerinin cezaevi kantininde yüksek fiyattan satıldığı, bazı infaz koruma memurlarının sayımlar sırasında maske takmadan koğuşlara girdiği, mahpuslara verilen yemeklerin yeterli ve hijyenik olmadığı öğrenildi.

(04/185) Cezaevinde Sağlık Hakkı Engellenen Mahpuslar…

27 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerde, Kayseri Bünyan Kadın Cezaevi’nde bazı mahpuslarda Covid-19 belirtileri görülmesine rağmen bu mahpuslara test yapılmadığı iddia edildi. Haberde ayrıca Covid-19 testi için mahpuslardan para istendiği iddia edildi.

(04/186) Mardin’de Polis Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

27 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden 25 Nisan 2020 tarihinde Mardin’in Derik ilçesinde S. Y. isimli bir kişinin sokağa çıkma yasağına uymadığı gerekçesiyle polisin fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Güvenlik kamerasına da yansıyan görüntülerde, polisin para cezası kesmek yerine S.Y.’ye tokat attığı ve daha sonra boğazını sıkarak ittiği görülmektedir.

Derik Kaymakamlığı aynı gün içinde yaptığı açıklama ile olaya karışan polis memurunun açığa alındığını açıkladı.

(04/187) Trabzon’da polis Şiddetine Maruz Kalan Kişi…

27 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 26 Nisan 2020 tarihinde Trabzon’da pide almak için sokağa çıkan Galip Aydın isimli bir kişi ile polis arasında yanında kimliği olmadığı gerekçesi ile tartışma çıktığı ve tartışma sonucu Galip Aydın’ın yüz üstü yere yatırıldığı ve ters kelepçelenerek karakola götürüldüğü öğrenildi.

Polis şiddetine ait görüntülerin sosyal medyada yayınlanması üzerine Trabzon Valiliği olaya karışan 3 polis memuru hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı. Kamera görüntülerinde Galip Aydın’ın kelepçelenmesi sırasında polislerin maske takmadıkları ve hijyen kurallarına uymadıkları izlendi.

Galip Aydın basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Bir kişiyim bu kadar polise nasıl mukavemet edeyim, her tarafım mosmor oldu, sitenin içindeydim, evimin önünde eşimin çocuklarımın gözü önünde beni bu hale soktular. Fırın aracı günün belli saati gelir pideleri getirir bende onu almak için aşağı inerim. Yine bu şekilde sitenin içinde aracı beklerken, polis ekiplerinin bu tutumuyla karşı karşıya kaldım.”

İfade işlemleri sonrası serbest bırakılan Galip Aydın’ın maruz kaldığı şiddeti belgeleyen sağlık raporu aldığı ve polisler hakkında şikayetçi olduğu öğrenildi.

(04/188) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 1266 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 27 Nisan 2020 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılan basın açıklamalarına polis müdahale etti ve eyleme katılanları fiziksel şiddet kullanarak İnsan Hakları Anıtı’nın önünde uzaklaştırdı.

(04/189) Ankara’da Eyleme Polis Müdahalesi…

27 Nisan 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Ankara’da bulunan Çankaya Toplum Sağlığı Merkezi önünde eylem yapan Mahmut Konuk’a müdahale eden polis fiziksel şiddet kullanarak onu eylem alanından uzaklaştırdı.

(04/190) Düzce’de Eyleme Polis Müdahalesi…

27 Nisan 2020 tarihinde, KHK ile ihraç edildiği işine dönmek için Düzce Valiliği önünde eylem yapan Alev Şahin polisin müdahalesi ile gözaltına alındı. Alev Şahin aynı gün içinde hem Kabahatler Kanunu’na hem de Umumi Hıfsızıhha Kanunu’na muhalefetten ayrı ayrı para cezası kesildikten sonra serbest bırakıldı.

(04/191) Urfa’da Gözaltına Alınan Tabip Odası Başkanı…

Urfa Tabip Odası Başkanı Ömer Melik ve Genel Sekreteri Osman Yüksekyayla 27 Nisan 2020 tarihinde ifade vermek üzere gittikleri Urfa İl Emniyet Müdürlüğü’nde Urfa Tabip Odası’na ait resmi sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlar gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Aynı gün içinde mahkemeye sevk edilen 2 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

(04/192) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Gözaltına Alınan Kişiler…

27 Nisan 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı Covid-19 salgını ile ilgili olarak Türkiye genelinde son 42 gün içinde 6.362 sosyal medya hesabının incelendiğini ve 402 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

(04/193) Ankara Barosu Hakkında Açılan Soruşturma…

27 Nisan 2020 tarihinde, Diyanet İşleri Başkanı tarafından LGBTİQ+’ları hedef gösteren açıklamasına yönelik yatıkları açıklama nedeniyle Ankara Barosu hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca ‘halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama’ suçundan soruşturma açıldığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Ankara Barosu’nun açıklaması ile ilgili olarak “Diyanet İşleri başkanımıza yapılan saldırı devlete yapılan saldırıdır” dedi.

Ankara Barosu’nun açıklaması hakkında Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Sözcüsü Ömer Çelik ise sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamasında “Ankara Barosu’nun yaptığı faşist açıklama tam bir terbiyesizliktir. Faşizmin en küstah ve terbiyesiz hallerinden birinin bir baro adına yapılan açıklamada görülmesi ibretliktir (…) Ankara Barosu’ndan kafasını uzatan faşist zihniyet, Sayın Prof. Dr. Ali Erbaş’ı en temel haktan mahrum etmeye çalışan küstahça bir saldırganlık sergilemektedir” dedi.

Ankara Barosu hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından da suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.

(04/194) Haklarında Fezleke Hazırlanan Milletvekilleri…

27 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, HDP’den 21 milletvekili hakkında dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle hazırlanan 30 fezlekenin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderildiği öğrenildi. Haklarında fezleke hazırlanan milletvekilleri:

 • Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır milletvekili Salihe Aydeniz (2 fezleke)
 • HDP Mardin milletvekili Pero Dündar (1 fezleke)
 • HDP Hakkari milletvekili Sait Dede (1 fezleke)
 • HDP Hakkari milletvekili Leyla Güven (1 fezleke)
 • HDP Antalya milletvekili Kemal Bülbül (3 fezleke)
 • HDP Urfa milletvekili Nimetullah Erdoğmuş (1 fezleke)
 • HDP Urfa milletvekili Ayşe Sürücü (1 fezleke)
 • HDP Diyarbakır milletvekili Dersim Dağ (1 fezleke)
 • HDP Diyarbakır milletvekili Musa Farisoğulları (1 fezleke)
 • HDP Diyarbakır milletvekili Semra Güzel (4 fezleke)
 • HDP Diyarbakır milletvekili Remziye Tosun (1 fezleke)
 • HDP Muş milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit (3 fezleke)
 • HDP Muş milletvekili Şevin Coşkun (1 fezleke)
 • HDP Van milletvekili Muazzez Orhan Işık (1 fezleke)
 • HDP Van milletvekili Sezai Temelli (1 fezleke)
 • HDP Batman milletvekili Necdet İpekyüz (1 fezleke)
 • HDP Batman milletvekili Ayşe Acar Başaran (1 fezleke)
 • HDP Şırnak milletvekili Nuran İmir (2 fezleke)
 • HDP Adana milletvekili Kemal Peköz (1 fezleke)
 • HDP Siirt milletvekili Meral Danış Beştaş (1 fezleke)
 • HDP Mersin milletvekili Rıdvan Turan (1 fezleke)

(04/195) Van’da Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

27 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Oktay Candemir hakkında, biri Covid-19 ile ilgili olmak üzere yaptığı haberler ve sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ‘halk arasında korku ve panik yaratma’, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçlamalarıyla 3 ayrı soruşturma açıldığı öğrenildi. Soruşturma kapsamında Oktay Candemir’in Van Emniyet Müdürlüğü’ne giderek ifade verdiği öğrenildi.

(04/196) İstanbul’da Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteci…

27 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, 8 Mart 2020 tarihinde yapılan Feminist Gece Yürüyüşü sırasında polis tarafından uyguladığı fiziksel şiddeti görüntüleyen gazeteci Zülal Koçer hakkında çektiği görüntüleri sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı gerekçesiyle Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Bürosu tarafından soruşturma başlatıldığı örenildi.

(04/197) Mersin’de Hakkında Soruşturma Açılan Halkevi Üyeleri…

27 Nisan 2020 tarihinde basında yer alan haberlerden, Mersin Halkevi üyeleri hakkında 17 Nisan 2020 tarihinde Covid-19 salgını ile ilgili İl Sağlık Müdürlüğü önünde yapılan eylem gerekçe gösterilerek ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçlamasıyla Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca bir soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

(04/198) Efe Tektekin Davası…

Efe Tektekin’in (5) 11 Eylül 2019 tarihinde Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde polis zırhlı aracının çarpması sonucu yaşamını yitirmesi ile ilgili polis memuru İ. A. hakkında Diyarbakır 9. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Nisan 2020 tarihinde devam edildi.

İddianamede İ. A.’nın ‘taksirle ölüme neden olmak’ suçundan cezalandırılması istenmektedir.

Mahkeme Covid-19 salgınını gerekçe göstererek duruşmayı 15 Eylül 2020 tarihine erteledi.

(04/199) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 27 Nisan 2020 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 95 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 2.131 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı.

Buna göre 27 Nisan 2020 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 2.900 ve vaka sayısı ise 112.261 oldu.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) tarafından 27 Nisan 2020 tarihinde açıklanan rapordan 24 Nisan 2020 tarihi itibarıyla 535 işçinin Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı öğrenildi.

İzmir Tabip Odası’nın 27 Nisan 2020 tarihli verilerinden İzmir’de 142’si hekim, 2’si diş hekimi, 137’si hemşire/ebe, 81’i personel, 16’sı tıbbi sekreter, 23’ü teknisyen, 30’u memur, 6’sı eczacı, 2’si psikolog, 5’i güvenlik görevlisi, 1’i şoför ve 2’si mühendis olmak üzere toplam 447 sağlık çalışanının Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı öğrenildi.

27 Nisan 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı tarafından Covid-19 salgını kapsamında alınan tedbirler uyarınca 30’u büyükşehir 31 ilde genelgede belirtilen kişi ve kurumlar hariç herkesi kapsayacak şekilde 1 Mayıs 2020 tarihi saat 00.00 itibarıyla 72 saat boyunca sokağa çıkma yasağı uygulanacağı açıklandı.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.