MENÜ
ANA SAYFA
x

28 Nisan 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Nisan 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(04/218) Operasyonlar ve Saldırılar…

28 Nisan 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden 25 Nisan 2023 tarihinde Van kırsal alanında güvenlik güçleri ile HPG militanları arasında çıkan çatışmada 2 militanın öldüğü öğrenildi.

(04/219) 14 Mayıs 2023 Seçimleri…

25 Nisan 2023 ve takip eden tarihlerde Diyarbakır merkezli bir soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve aralarında siyasetçilerin, gazetecilerin, avukatların, sanatçıların olduğu 128 kişiden, 3’ü avukat da olduğu 24 kişi 28 Nisan 2023 tarihlerinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 4 gazeteci (Mezopotamya Ajansı editörü Abdurrahman Gök ve muhabiri Mehmet Şah Oruç, Jinnews muhabiri Beritan Canözer ile Remzi Akkaya) 27 Nisan 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklanmıştı. Bu soruşturma kapsamında tutuklanan kişilerin sayısı 28 oldu. 31 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklanan kişilerden isimleri öğrenilenler: avukatlar Serhat Hezer, Burhan Arta ve Özüm Vurgun ile Roni Atik, Kadir Şenci, Berfin Can, Muhsin Acar, Osman Demir, Rumet Çetin, Mehdi Kaya, Cotkar Amara Yürek, Hamza Cihangir, Hasret Yelboğa, Suat Arda Işık, Şahin Biçimli, Hakim Kaya, Mikail Barut, Tacettin Araz, Nurullah Özgün, Abdulbahri Mavlay, Ferit Aktepe ve Şervan Doğan.

Aynı soruşturma kapsamında gazeteci Kadir Bayram 27 Nisan 2023 tarihinde Adıyaman’da gözaltına alındı. Kadir Bayram’ın Diyarbakır’a götürüleceği öğrenildi.

Aynı soruşturma kapsamında 27 Nisan 2023 tarihinde Diyarbakır’da 1 kişi (Halim Aslan) gözaltına alındı.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (YSP) tarafından 27 Nisan 2023 tarihinde Muş’ta yapılan miting sonrasında dağılan gruplara polis müdahale etti. Müdahale sonucu kaç kişinin gözaltına alındığı öğrenilemedi.

28 Nisan 2023 tarihinde Millet İttifakı’nın İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde bulunan seçim koordinasyon merkezine taşlı saldırı düzenlendi. Saldırı sonucu binada maddi hasar meydana geldiği öğrenildi.

28 Nisan 2023 tarihinde Giresun’da Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından asılan pankartın Adalet Kalkınma Partisi’nin (AKP) başvurusu üzerine, “ortak kullanılan kamusal alana asıldığı” gerekçesiyle kaldırıldığı öğrenildi.

(04/220) Abdullah Öcalan ile Görüşme Başvurusuna Cevap Verilmedi…

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından müvekkilleri ile görüşmek için 27 Nisan 2023 tarihinde yapılan başvuruya Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.

(04/221) Tekirdağ’da Gözaltına Alınan Kişiler…

26 Nisan 2023 tarihinde ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla Tekirdağ’da gözaltına alınan 4 kişi 27 Nisan 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. Tutuklanan kişilerin isimleri: Nursefa Yarar, Sercan Gündüz, Fırat Siyah ve Metin Yegin.

(04/222) İstanbul’da Gözaltına Alınan Kişiler…

Adil yargılanma talebi ile başlattıkları ölüm orucu sırasında “infaz erteleme” kararı ile tahliye edilen Sibel Balaç ve İleri Kızılaltın, 27 Nisan 2023 tarihinde İstanbul’un Sultangazi ilçesinde gözaltına alındı.

(04/223) İstanbul’da Gazetecilerin Yargılandığı Dava…

Sözcü gazetesi sorumlu müdürü Süleyman Hilmi Ak ve gazete yöneticisi Metin Sarıkınacı hakkında gazetede yayınlanan bir haberde yer alan Ayasofya ile ilgili ifadeler nedeniyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Nisan 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme 2 kişiyi ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan ayrı ayrı 7 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırdı ve cezaları erteledi.

(04/224) Van’da Gazeteci Hakkında Açılan Soruşturma…

27 Nisan 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, gazeteci Oktay Candemir hakkında kayyım atanmış İpekyolu Belediyesi ile ilgili yaptığı haberler nedeniyle Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı ve soruşturma kapsamında Oktay Candemir’in polis karakoluna giderek ifade verdiği öğrenildi.

(04/225) HDP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra 2 Eylül 2022 tarihinde gözaltına alınan, 3 Eylül 2022 tarihinde sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel hakkında Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 28 Nisan 2023 tarihinde devam edildi. Semra Güzel duruşmaya tutulduğu cezaevinden SEGBİS aracılığıyla katıldı. Mahkeme Semra Güzel’in tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmayı 14 Temmuz 2023 tarihine erteledi.

(04/226) Ankara’da Parti Yöneticisinin Yargılandığı Dava…

SOL Parti Keçiören İlçe Başkanı Emre Ayduğan hakkında katıldığı iddia edilen bir eylem nedeniyle Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 28 Nisan 2023 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt propagandası yapmak’ suçundan Emre Ayduğan’ı 1 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Cezayı erteleyen mahkeme ayrıca Emre Ayduğan’a ilişkin siyaset yasağı kararı verdi.

(04/227) Konya/Meram Irkçı Saldırı Davası…

12 Mayıs 2021 tarihinde Konya’da Dedeoğulları ailesi mensuplarına yönelik düzenlenen ve 7 kişinin yaralandığı ırkçı saldırı ile ilgili açılan davada verilen kararların Konya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından “yetersiz rapora ve delil niteliği taşımayan belgeye dayandırılarak eksik ceza verildiği” gerekçesiyle bozulması üzerine davanın Konya 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yeniden görülmesine 27 Nisan 2023 tarihinde başlandı. Mahkeme duruşmayı 19 Eylül 2023 tarihine erteledi.

Konya 8. Ağır Ceza Mahkemesi 28 Ekim 2022 tarihinde 9 kişinin ‘kasten yaralama’ suçundan 1 yıl ile 6 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezalarıyla cezalandırılmasına, ‘konut dokunulmazlığının ihlali’ suçundan ise beraatına hükmetmiş, tutuklu 2 sanığın da tahliyesine karar vermişti.

(04/228) 1 Mayıs Kutlamalarına Yönelik Yasaklamalar…

Kocaeli’de Gebze Sendikalar Birliği tarafından düzenlenecek 1 Mayıs mitingine 27 Nisan 2023 tarihinde Kocaeli Gebze Kaymakamlığı tarafından, miting alanının kaymakamlıkça belirlenen toplantı ve yürüyüş güzergahı dışında olduğu gerekçesiyle izin verilmediği öğrenildi.

(04/229) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan ve Tutuklanan Kişiler…

28 Nisan 2023 tarihinde Ankara merkezli bir soruşturma kapsamında 3 ilde düzenlenen operasyonlarda 5 kişi gözaltına alındı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.