MENÜ
ANA SAYFA
x

28 Şubat 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

bt130228

 

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1]

28 Şubat 2013 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/190) Güneydoğu ve Sınırötesinde Operasyonlar, Saldırılar…

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının 26 Şubat 2013’te Irak’ın kuzeyinde bulunan Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Kandil Dağı çevresine yönelik düzenlediği hava saldırısı sonucu 4 militanın öldüğü açıklandı.

(02/191) Şanlıurfa’da Devam Eden KCK/TM Davası…

“KCK/TM adlı yapılanmaya üye oldukları” suçlamasıyla Şanlıurfa’da 2010 yılında düzenlenen operasyonun ardından Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın da arasında bulunduğu 4’ü tutuklu 28 sanığın yargılanmasına 27 Şubat 2013’te Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

“Yasadışı örgüt üyesi oldukları” suçlamasıyla 28 kişinin yargılandığı davanın karar duruşmasında mahkeme heyeti, tutuksuz yargılanan 19 kişiye 6’şar yıl 3’er ay hapis cezası, tutuklu sanıklar Azize Yağız, Adile Fidan, Mikail Gözek’e ise 10’ar yıl hapis cezası olmak üzere toplam 148 yıl 9 ay hapis cezası verirken, 4 sanığın da beraat etmesine karar verdi.

Mahkeme heyeti, duruşmaya katılmayan tutuklu Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan’ın ve BDP Parti Meclisi üyesi Mahmut Çelik’in dosyalarını ayırarak 2 sanığın bir sonraki duruşma gününü ise avukatlara daha sonra tebliğ edileceğine karar verdi.

(02/192) Eskişehir’de Kürt İşçilere Saldırı…

Eskişehir’in Tepebaşı İlçesi’ne bağlı Çamlıca Mahallesi’nde inşaat işinde çalışan dört Kürt işçi 27 Şubat 2013’te mahallede yaşayanların sopalı ve bıçaklı saldırısına uğradılar. Saldırı sonunda dört işçi de yaralanırken, durumu ağır olan iki işçinin Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastahanesi’nde yoğun bakımda tutulduğu, diğer iki işçinin ise gözaltına alındığı öğrenildi.

(02/193) Diyarbakır’da Toplatılan Afiş…

Diyarbakır’da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 3 Mart 2013’te yapılması planlanan miting için hazırlanan ve kentte bulunan bilboardlara asılan açılan afişler, Diyarbakır Valiliği’nin şikayeti üzerine TMK’nin 10. maddesi ile görevli Diyarbakır 1 Nolu Hakimlik tarafından 27 Şubat 2013’te yasaklanarak afişlerin toplatılmasına karar verildi.

 

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.