MENÜ
ANA SAYFA
x

28 Şubat 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Şubat 2019 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/363) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

27 Şubat 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde İsmet Taş isimli bir mahpusun gardiyanların fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi.

(02/364) Ankara’da “İşimi Geri İstiyorum” Eylemine Polis Müdahalesi…

KHK ile ihraç edildikleri işlerine geri dönmek için 841 gündür direnişte olan kamu emekçileri tarafından Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları Anıtı önünde 27 Şubat 2019 tarihinde saat 13.30 ve 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamalarına polis müdahale etti.

27 Şubat 2019 tarihinde saat 13.30’da yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Mahmut Konuk ve Nazan Bozkurt) ve saat 18.00’de yapılmak istenen basın açıklamasına yönelik polis müdahalesinde 2 kişinin (Nazan Bozkurt ve Acun Karadağ) gözaltına alındığı bildirildi. Buna göre, 27 Şubat 2019 tarihinde Yüksel Caddesi üzerinde yapılmak istenen basın açıklamalarında 4 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/365) Bursa’da Sendika Eylemine Polis Müdahalesi…

27 Şubat 2019 tarihinde Bursa’da İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş) tarafından, Bursa Yüksek Hızlı Tren hattı işçilerinin ödenmeyen ücretleri ile ilgili yapılan eyleme yönelik polis müdahalesinde aralarında 3 sendika yöneticisinin de olduğu 11 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların aynı gün içinde serbest bırakıldığı; 1 işçinin ise bankalara olan kredi borcu nedeniyle tutuklandığı öğrenildi.

(02/366) Özgür Gündem Davası…

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesine destek için “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmeliği” kampanyasına katıldıkları gerekçesiyle, Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, yazar Ahmet Nesin ve TİHV Genel Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakkında İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Duruşmada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı ve Şebnem Korur Fincancı, Ahmet Nesin ve Erol Önderoğlu’nun ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan cezalandırılmasını istedi. Mahkeme, avukatların mütalaanın yeniden düzenlenmesi için dava dosyasının savcıya gönderilmesi yönündeki taleplerinin reddine karar verdi ve duruşmayı 15 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(02/367) “Bu Suça Ortak Olmayacağız” Bildirisini İmzalayan Akademisyenlerin Yargılandığı Davalar…

“Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladıkları gerekçesiyle 6 akademisyen (Boğaziçi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Saliha Paker, Prof. Dr. S.S. ile doktora öğrencisi Ömer Faruk Yekdeş, Şehir Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mesut Yeğen, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Cemal Yalçıntan, Doç. Dr. Besime Şen) hakkında 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ayrı ayrı açılan davaların görülmesine 27 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. Mahkeme Saliha Paker hakkında açılan davanın duruşmasını 29 Mayıs 2019 tarihine; Ömer Faruk Yekdeş, Mesut Yeğen ve Murat Cemal Yalçıntan hakkında açılan davaların duruşmalarını 7 Mart 2019 tarihine erteledi. Mahkeme ‘örgüt propagandası yapma’ suçundan Besime Şen ve S.S.’yi ayrı ayrı 1 yıl 2 ay hapis cezası ile cezalandırdı ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

 (02/368) Berkin Elvan Davası…

Gezi Parkı eylemleri sırasında, İstanbul’un Beyoğlu ilçesine bağlı Okmeydanı semtinde 16 Haziran 2013 tarihinde, polisin attığı gaz fişeği ile yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 11 Mart 2014 tarihinde hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın öldürülmesiyle ilgili, İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Şubat 2019 tarihinde devam edildi.

Duruşmada tanık olarak polis memurları dinlendi. Müşteki avukatların keşif taleplerini kabul eden mahkeme, sanık polis memurunun tutuklanması talebinin reddine karar verdi ve duruşmayı 10 Nisan 2019 tarihine erteledi.

(02/369) Nusaybin’den Tahliye Edilenlerin Yargılandığı Dava…

Mardin’in Nusaybin ilçesindeki sokağa çıkma yasağı sırasında gözaltına alınarak tutuklanan 53 kişi hakkında Mardin 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın 25 Şubat 2019 tarihinde görülen duruşmasında mahkeme tefrik kararı vererek yargılamanın her bir sanık için ayrı ayrı dosya numarasıyla yeniden başlamasına hükmetmişti.

27 Şubat 2019 tarihinde 10 kişi ile ilgili yargılamalara devam edildi. Sanıkların savunmalarında dava dosyası ile ilgili tekrar birleştirme kararı alınıncaya kadar savunma yapmayacaklarını ifade ettikleri öğrenildi. Mahkeme 10 kişinin de tutukluluk halinin devamına karar verdi ve duruşmaları 16 Nisan 2019 tarihine erteledi.

Yargılamalara 28 Şubat 2019 tarihinde devam edileceği öğrenildi.

(02/370) Polis Şiddeti ile İlgili Kovuşturmaya Yer Olmadığı Kararı…

27 Şubat 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, 11 Ağustos 2017 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesinde yapılan bir eyleme yönelik polis müdahalesinde Gülsüm Elvan’ın kolunun kırılması ile ilgili olarak İstanbul Anadolu Başsavcılığı tarafından 7 polis hakkında kovuşturmaya yer olmadığı kararı verdiği öğrenildi.

Kararın gerekçesinde “Müşteki Gülsüm’ün kolunun kırılmasına sebebiyet veren eylemin ne şekilde meydana geldiğinin bilinmediği, ancak kelepçe takılırken ya da müştekinin arbede sırasında ters bir harekette bulunması nedeniyle de kolunun kırılmış olabileceği, kamera görüntülerinin incelenmesi neticesinde alınan bilirkişi raporuna göre, müştekilerin darp edildiklerine ilişkin herhangi bir görüntünün mevcut olmadığı” şeklinde ifadelerin yer aldığı bildirildi.

Avukatların karara itiraz edeceği öğrenildi.

(02/371) CHP Milletvekilinin Yargılandığı Dava…

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul milletvekili İbrahim Kaboğlu hakkında “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisini imzaladığı gerekçesiyle Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın görülmesine 27 Şubat 2019 tarihinde devam edildi. İbrahim Kaboğlu duruşmaya katıldı ve savunma yaptı. Mahkeme duruşmayı 18 Temmuz 2019 tarihine erteledi.

Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu hakkında ilk önce İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimlerinde milletvekili seçilmesine rağmen Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu hakkındaki yargılama durdurulmamıştı. Mahkeme, dava ile ilgili yetkisizlik kararı vererek dava dosyasını Ankara Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermişti.

(02/372) Ankara’da Halkevleri Üyelerinin Yargılandığı Dava…

Halkevleri üyeleri Aysun Gençtanır, Ataberk Mest, Furkan Bircan ve Osman Çokman hakkında Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı binası önünde 28 Kasım 2017 tarihinde yaptıkları eylem nedeniyle Ankara Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme 4 Halkevi üyesinin de beraatına karar verdi.

(02/373) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Gözaltına Alınan veya Tutuklanan Kişiler…

İzmir merkezli bir soruşturma kapsamında 19 Şubat 2019 tarihinde gözaltına alınan 146 kişiden 48’i 27 Şubat 2019 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı. 98 kişinin adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi.

(02/374) Darbe Girişimiyle İlişkilendirilerek Yargılanan Kişiler…

3 sanık hakkında 15 Temmuz Darbe Girişimi sırasında Çekmeköy Kışlası’nda yaşanan olaylarla ilgili İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 2 sanığı 6 yıl 3 ay ve 7 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 1 sanığın ise beraatına karar verdi.

Yargıtay 18. Hukuk Dairesi’nin eski üyesi Oktay Acu hakkında Yargıtay 9. Dairesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme Oktay Acu’yu ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 9 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

2010 yılında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) çıkan soruları sızdırdıkları iddiasıyla Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan birer sanıklı 3 ayrı davanın karar duruşmaları 27 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme ‘örgüt üyesi olma’ suçundan 2 sanığı 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırdı. Mahkeme 1 sanığı ise ayrıca ‘kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık’ suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezası ile cezalandırdı.

KHK ile meslekten ihraç edilmiş bir eski asker hakkında Gümüşhane Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması 27 Şubat 2019 tarihinde görüldü. Mahkeme sanığı ‘örgüt üyesi olma’ ve ‘kamu kurum ve kuruluşlarının zararına zincirleme dolandırıcılık’ suçlarından 8 yıl 4 ay hapis ve 980 bin 500 lira adli para cezasına ile cezalandırdı.

(02/375) 31 Mart Seçimleri…

27 Şubat 2019 tarihinde Aydın’ın Nazilli ilçesinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ilçe binası polis tarafından basıldı. İlçe binasında yapılan arama sonrasında HDP ilçe Eş Başkanı Sinan Bayrak gözaltına alındı.

27 Şubat 2019 tarihinde Erzurum’un Tekman ilçesinde yapılan ev baskınlarında HDP Belediye Meclis Üyesi Adayı Zekeriya Kaldır ile 7 kişi (Yüksel Kaldır, Ali Sayan, Ferhat Gül, Önder Uzun, Suat Kanmaz, Abdullah Kanmaz, Özal Seyhan) oğlu gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

27 Şubat 2019 tarihinde, HDP’nin Mersin’in Akdeniz Belediye Eş Başkan adayı Aleddin Erdoğan’ın adaylığının önce İlçe Seçim Kurulu ve sonrasında İl Seçim Kurulu tarafından düşürülmesine yapılan itiraz Yüksek Seçim Kurulu tarafından reddedildi.

27 Şubat 2019 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP)Muğla’nın Bodrum ilçesi Belediye Başkan adayı Mustafa Saruhan’ın adaylığının ilk önce İlçe Seçim Kurulu ve sonrasında İl Seçim Kurulu tarafından düşürülmesine yapılan itiraz Yüksek Seçim Kurulu tarafından reddedildi.

(02/376) Erişime Engellenen İnternet Sayfası…

27 Şubat 2019 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Özhaseki’nin PKK ile ilgili olarak “dağdaki gerillalar” şeklindeki ifadesine dair Ekşi Sözlük web sitesinde açılan başlığa Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliği tarafından erişim yasağı getirildiği öğrenildi.

 [1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3] https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4] https://twitter.com/insanhaklari

[5] Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, T724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, Deutsche Welle, Reuters, AFP.