MENÜ
ANA SAYFA
x

28 Şubat 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Şubat 2023 Günlük İnsan Hakları Raporu

(02/221) Antep, Maraş ve Malatya Merkezli Depremler…

27 Şubat 2023 tarihinde, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi tarafından kaydedilen bilgiye göre saat 12:04’de Malatya’nın Yeşilyurt merkezli ve 5.5 şiddetindeki depremde resmi açıklamalara göre 28 Şubat 2023 tarihi itibarıyla 2 kişinin öldüğü ve 140 kişinin yaralandığı öğrenildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine göre 28 Şubat 2023 tarihi itibarıyla refakatçisiz olarak toplam 1.902 çocuğun sisteme kaydedildiği, bunların 1.476’sının ailelerine teslim edildiği, 322 çocuğun hastanede olduğu, 104 çocuğun bakanlığına ait kurumlarda bulunduğu, 82 çocuğun ise kimliğinin tespit edilemediği öğrenildi.

Basında yer alan haberlerden, 28 Şubat 2023 tarihi itibarıyla Antep ve Maraş merkezli depremlerde yıkılan binalarla ilgili sorumlulukları sebebiyle aralarında Antep’in Nurdağı ilçesinin belediye başkanı Ökkeş Kavak’ın da olduğu 203 kişinin tutuklandığı öğrenildi.

(02/222) Osmaniye’de Gözaltına Alınan Gazeteciler…

“Mutlu Şehir Osmaniye” sayfası yöneticisi gazeteci Ali İmat ile gazeteci İbrahim İmat’ın Osmaniye’de depremzedelere yardım için gönderilen çadırların dağıtılmadığı yönündeki iddialar ile ilgili yaptıkları sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek Osmaniye’de gözaltına alındıkları ve 27 Şubat 2023 tarihinde sevk edildikleri mahkeme tarafından ‘yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ iddiasıyla tutuklandıkları öğrenildi.

(02/223) Ankara’da ve İstanbul’da Basın Açıklamalarına Polis Müdahalesi…

27 Şubat 2023 tarihinde İstanbul’un Kadıköy ilçesindeki Kızılay Şubesi önünde Emekçi Hareket Partisi (EHP) üyeleri tarafından yapılan basın açıklamasına müdahale eden polis 20 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde serbest bırakıldı.

27 Şubat 23023 tarihinde Ankara’da Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyeleri tarafından Kızılay Genel Merkezi önünde yapılan basın açıklaması sonrası açıklamaya katılanlara müdahale eden polis en az 2 kişiyi gözaltına aldı.

27 Şubat 2023 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi üstünde “Kızılay ne için var? İlk günden beri deprem bölgesine çadır yollamayıp, depremin 20. gününde çadırları satmak için var” yazılı bildirileri dağıtan Öğrenci Kolektifleri ve Feminist Kolektif üyesi 4 kişi gözaltına alındı.

(02/224) Mersin’de Gözaltına Alınan Kişiler…

28 Şubat 2023 tarihinde Mersin’de Halkevi yöneticisi 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar aynı gün içinde polisteki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Mersin’de Kızılay ile ilgili iddiaları protesto etmek için yapılan eyleme katıldıkları gerekçesiyle Sol Parti üyesi 4 kişi (Kemal Dama, Mehmet Antmen, Hazal Manguldar ve Tuna Şahin) 28 Şubat 2023 tarihinde evlerine yapılan polis baskını sonrasında gözaltına alındı.

(02/225) Depremden Zarar Görenlere Yardım Çalışmalarına Yönelik Engellemeler…

27 Şubat 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) ve Mor Dayanışma üyesi 6 kişinin Hatay’ın Antakya ilçesinin Güzelburç köyünde Jandarma Özel Harekat birimleri tarafından 2 saat boyunca alıkonulduğu ve daha sonra serbest bırakıldığı öğrenildi. Haberde ayrıca 2 saat boyunca 6 kişinin tehditlere maruz kaldığı belirtilmektedir.

28 Şubat 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden Hatay’ın Defne ilçesindeki Sevgi Parkı’nda Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Veterinerlik Kliniği tarafından oluşturulan kriz koordinasyon merkezine ait çadırların Hatay Valiliği tarafından boşaltılmak istendiği öğrenildi.

(02/226) Sosyal Medya Paylaşımları Gerekçe Gösterilerek Haklarında İşlem Yapılan ve Gözaltına Alınan Kişiler…

Emniyet Genel Müdürlüğü Antep ve Maraş’ta meydana gelen depremler ile ilgili yaptıkları sosyal medya paylaşımları nedeniyle 28 Şubat 2023 itibarıyla 581 kişi hakkında işlem başlatıldığını, 145 kişinin gözaltına alındığını ve bunlardan 27’sinin tutuklandığını açıkladı.

(02/227) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

27 Şubat 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, İstanbul Marmara (Silivri) 2 Nolu L Tipi Cezaevi’nde mahpuslara verilen yemeklerin yetersiz olduğu, koğuşlara günde 1 saat sıcak su verildiği, soğuk suyun günün belli saatlerinde verildiği öğrenildi.

27 Şubat 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, Antalya Elmalı T Tipi Cezaevi’nde anneleri ile kalan bebeklere ayrı yemek verilmediği ve bu nedenle bebeklerin beslenme sorunu yaşadığı öğrenildi.

(02/228) Hakkında Soruşturma Açılan Avukat…

27 Şubat 2023 tarihinde basında yer alan haberlerden, depremlerin ardından sorumlulukları olduğu gerekçesiyle Cumhurbaşkanı, bazı bakanlar ve belediye başkanları hakkında suç duyurusunda bulunan avukat Hüseyin Cimşit hakkında Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Cumhurbaşkanı’na hakaret” iddiasıyla soruşturma başlatıldığı ve avukatın ifadeye çağrıldığı öğrenildi.

(02/229) Eylem ve Etkinliklerin Yasaklandığı İl…

Mersin Valiliği 28 Şubat 2023 tarihinde yaptığı açıklama ile il genelinde toplantı ve gösteri yürüyüşü, basın açıklaması, açık veya kapalı yer toplantısı ile protesto eylemi, miting, çadır kurma, oturma eylemi, stant açma, açlık grevi, anma töreni, afiş, pankart ve poster asma, el ilanı ve bildiri dağıtma, imza kampanyası, meşale yakma ve taşıma, konferans, panel, seminer, sinevizyon gösterisi ve benzeri eylem ve etkinlikleri 28 Şubat 2023 tarihi itibarıyla 15 gün süreyle yasakladı.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tr adresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu, Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt, Yeni Yaşam, NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire, BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.