MENÜ
ANA SAYFA
x

28 Temmuz 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı Dokümantasyon Merkezi[1][2][3][4][5]

28 Temmuz 2021 Günlük İnsan Hakları Raporu

(07/206) Operasyonlar ve Saldırılar…

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 26 Temmuz 2021 tarihinde Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) sınırları içinde sürmekte olan askeri operasyonlar sırasında çıkan çatışmada 2 askerin öldüğünü (Ali Rıza Özcücük, Sergen Güçlüer) ve 1 askerin yaralandığını açıkladı.

(07/207) Cezaevinde İşkence ve Diğer Kötü Muamele…

27 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nden Kayseri Bünyan T Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Bekir Kuduk isimli mahpusun cezaevi girişinde ağız içi ve çıplak arama dayatmasını kabul etmediği gerekçesiyle infaz koruma memurlarının fiziksel şiddetine maruz kaldığı öğrenildi. Haberde ayrıca Bekir Kuduk’un sevk sırasında da jandarmanın fiziksel şiddetin maruz kaldığı belirtildi.

27 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden, Kayseri Bünyan Kadın Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutulan Jiyan Ay isimli siyasi mahpusun adli mahpusların tehdit ve hakaretlerine maruz kaldığı öğrenildi.

(07/208) Cezaevinde Açlık Grevi…

27 Temmuz 2021 tarihinde basında yer alan haberlerden Diyarbakır 3 Nolu T Tipi Cezaevi’nde tutulan Kurbani Özcan isimli mahpusun maruz kaldığı işkence ve diğer kötü muamelenin sona ermesi talebiyle 12 Temmuz 2021 tarihinden bu yana açlık grevinde olduğu öğrenildi. Haberde ayrıca Kurbani Özcan’ın tek kişilik hücrede tutulduğu belirtildi.

Kurbani Özcan’ın annesi Gülan Ateş basında yer alan açıklamasında şunları belirtti: “Cezaevi gardiyanları oğlumu sürekli darp ediyor ve psikolojik baskı uyguluyor. Daha önce parmaklarını kırdılar ve gardiyanlar oğluma ‘buradan ölün çıkacak’ tehdidinde bulundular.” İşkence ve kötü muamele iddiaları üzerine İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD), Diyarbakır Barosu ve Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nin (CİSST) oluşturduğu heyetin 10 Mayıs 2021 tarihinde cezaevine giderek Kurbani Özcan ile görüşmesine cezaevi idaresi tarafından izin verilmemişti.

(07/209) Adıyaman’da Gözaltına Alınan DBP Yöneticisi ve Diğer Kişi…

27 Temmuz 2021 tarihinde Adıyaman’da yapılan ev baskınlarında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Adıyaman eski il yöneticisi Yusuf Bağırcı ile KHK ile meslekten ihraç edilmiş öğretmen Erdal Çıtrık gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemedi.

(07/210) Covid-19 Salgını…

Sağlık Bakanlığı, 27 Temmuz 2021 tarihinde Covid-19 salgını nedeniyle Türkiye’de 51 kişinin yaşamını yitirdiğini ve günlük vaka sayısının 19.761 olduğunu açıkladı.

Buna göre 27 Temmuz 2021 itibarıyla resmi açıklamalara göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 51.048, vaka sayısı ise 5.638.178 oldu.

[1] Dokümantasyon Merkezi’nin hak ihlali raporu kesinleşmediği ölçüde iddiadır, ihlal iddiası yargı kararları dahil olmak üzere Dokümantasyon Merkezi’nin derinlikli araştırmaları sonucu ya kesinleşerek veri olur veya hak ihlali bilânçosundan çıkarılır.

[2] E-posta grubuna üye olmak için: dokumantasyon@tihv.org.tradresine konu başlığına ‘günlük insan hakları raporu üyelik talebi’ yazarak boş e-posta atınız.

[3]https://www.facebook.com/TIHV.HRFT

[4]https://twitter.com/insanhaklari

[5]Genel Kaynak ve Bilgi Notu: Günlük İnsan Hakları Raporu,Dokümantasyon Merkezi’nin her gün taradığı aşağıdaki gazete, haber ajansı ve internet sitesi haberlerinden ve TİHV’nin ilişki ağından edindiği bilgilerden yararlanılarak hazırlanmaktadır: Vatan, Milliyet, Hürriyet, Habertürk, Evrensel, Birgün, Cumhuriyet, Fırat Haber Ajansı, Jinnews, ETHA, Mezopotamya Ajansı, Yurt,  Yeni Yaşam,  NTV, Yeni Asya, Bianet, Halkinsesi.tv, Cnnturk, Tr724, İleri Haber, Siyasi Haber, Alınteri, Kızılbayrak, Sendika.org, Yüksekova Haber, T24, Diken, Gazete Karınca, Gazete Duvar, Haber Sol, El Cezire,BBC, DeutscheWelle, Reuters, AFP.